Польща чарує своєю шляхетністю, вишуканістю та патріотизмом її жителів. Як і кожній країні, їй є чим похизуватися перед туристами. Одних замків налічується більше двадцяти. Кожен зможе обрати для себе відпочинок, який забажає: море, гори, озера, старовинні міста, ліси тощо. Якщо ви маєте можливість відвідати Польщу, то не забудьте заглянути до казкового Кракова.


Репортаж з місця подій

Нарешті довгоочікуваний Краків. Відразу складається враження, що це копія Львову, але вдосконалена: хороші дороги, взагалі відсутнє сміття, велика кількість велосипедних доріжок і мало автомобілів. Ось тобі й починається Європа.

Свою історію перша столиця Польщі починає ІХ століття. Згадують Краків як великий торгівельний центр. Бачив він злети й падіння, радості й нещастя, пережив багато до того, як набув теперішнього вигляду. Місто не зруйнували під час війни, тому воно зберегло свою первозданність. ЮНЕСКО визнало його всесвітнім надбанням людства у 70-х роках ХХ століття.

Загалом Краків можна обійти і за один день, але в такому випадку ви не зможете ним перейнятися, не відчуєте себе частиною чогось містичного та величного. Адже Краків поєднує у собі багато епох, які варто відкрити для себе в цьому прекрасному місті.

Спершу прогуляємося вуличками Старого міста – старовинний район Кракова, який розташовується навколо Ринкової площі та прилягає до Вавеля. Ця частина першої столиці Польщі пішохідна, хоча можна часто побачити велосипедистів, яких, до речі, по всьому місті чимало. Тут створені всі умови для екологічного проїзду. Безліч велодоріжок, толерантні автоводії, численні стоянки для «двоколісних», прокат веломашин.

Йдемо по вузькому тротуару. Вдихнемо на повні груди, хоча й урбанізованого, але свіжого повітря. Отримуємо свою безкоштовну мапу міста в численних інформаційних центрах. Поспілкуємося з поляками, які часто-густо нас розуміють, як і ми їх. Що ж до російської мови, то вони неохоче нею починають спілкуватися, хоча багато хто в бесіді признається – вчили її в школі.

Програма мінімум

Ринкова площа – душа першої столиці Польщі. Свій вигляд зберегла ще з часів великих торгів із європейськими країнами. Деяким будинкам по 500–600 років. Раніше в них жили багаті польські магнати та шляхта. Хоча ці будинки неодноразово перебудовувалися, але все ж тут можна помітити елементи готики.

У ХІІІ столітті тут створили Сукенніце. На початку своєї історії його використовували для торгівлі сукном, а на вищому поверсі відбувалися прийоми та бали. Будівля поєднує у собі ренесансний та неготичний стилі. Зараз же центральна будівля Площі розширилася – на першому поверсі можна придбати сувеніри: від кришталевих і бурштинових виробів і вавельських драконів, які є символами міста, до сувенірних футболок та іграшок. На другому поверсі розташовано Національний музей Кракова. Вважається, що тут найкраща в Польщі колекція національного живопису ХІХ століття. Крім цього, в галереї можна побачити скульптури та давні предмети побуту. Варто зазначити, що кожна зала відповідає іншій епосі: Просвітництву, Романтизму, художникам академічної школи, і остання поєднує в собі реалізм, символізм та імпресіонізм.

Ще одна окраса Площі – Маріацький костел. Він має дві несиметричні готичні вежі. З ними пов’язана легенда про двох братів. У ній йдеться, що вони будували вежі. У одного це виходило швидше та й будівля виглядала міцнішою. Із заздрощів другий вбив свого брата та, прозрівши, кинувся з висоти.

Кожну годину у вікнах архітектурної пам’ятки з’являється музикант, який грає хейнал по черзі в кожне з вікон. Але коли мелодія лунає вчетверте, то вона різко припиняється. Поясненням подібного також слугує легенда. За повір’ям, трубач на вежі, побачивши неподалік міста татар почав сурмити про тривогу. Злі татари за це стрілою вбили мужнього чоловіка. Але Краків був врятований, оскільки музикант завчасно попередив про небезпеку, й жителі встигли зачинити ворота.

На одному з берегів річки Вісли розташувався Вавель – замковий комплекс. До нього належать Королівський Замок і Собор Святих Станіслава та Вацлава. Тут можна знайти поєднання великої кількості стилів: це і бароко, і Відродження, і готика, і романська доба. Через постійні війни та спустошення протягом історії, архітектурний комплекс постійно потребував відновлення та покращення, тому й вийшло, що він є відгомоном різних епох.

У Соборі Святих Станіслава і Вацлава (інша назва Кафедральний Собор) поховані польські королі, де багато з них до цього були короновані. Крім державотворців, тут спочивають з миром діячі культури, шляхтичі та інші видатні особистості. При вході висять на ланцюгах кістки, за різними версіями, мамонта або шерстистого носорога – «на удачу». Цікаво, що коли їх тільки туди причепили, то вважали, що вони взагалі драконячі. І куди ж без легенд. Саме із цими кістками пов’язують кінець світу: коли вони зітруться природнім шляхом, то буде Страшний Суд. Із оглядового майданчика Собору відкривається чудовий вигляд на місто. А на дзвіниці можна побачити Дзвін Сігізмунда – найбільший у Польщі, який після торкання до його язика виконує бажання. Також цікавим для відвідування є музей атрибутів різних єпископів.

Королівський замок був однією з резиденцій польських володарів. Головна прикраса замку – гобелени, які можна побачити майже в кожній кімнаті. Найбільш оригінальною можна вважати залу для прийомів. Її стеля розділена на безліч невеликих квадратів. У деяких з них вміщені скульптури голів різних прошарків людей. Крім того, у замку представлені численні картини, розкішні меблі, художні настінні шпалери, виготовлені на замовлення короля. Усі вони відображають життя країни в ту чи іншу епоху, магнатів або природу. Фотографувати, на жаль, в середині будівлі заборонено. Поряд із замком є печера, у якій, за повір’ям, жив дракон. Краків’яни вирішили зробити йому на заміну залізного, який постійно видихає вогонь.

Також обов’язково прогуляйтеся прекрасним парком, який розташований на території Вавелю!

А ви знали, що Ягелонський університет – один з найстаріших у світі (1364 рік)? Він має багато корпусів. Collegium Maius є головним. Навчання тут не проходить: розміщений музей, та іноді проходять засідання викладачів. У цьому вищому навчальному закладі вчиться близько 45 тисяч студентів. Протягом історії та і в теперішній час тут отримували освіту багато українців. 44% студентів приїжджають сюди із закордону. У Ягелонського університету навіть є свій виноградник, площа якого 4 га. Що цікаво, в усій Польщі це єдиний вищий навчальний заклад не суто медичного спрямування, в якому є медичний факультет.

У Кракові ще безліч чудових місць для відвідування. Обов’язково приїдьте до цього міста та проведіть у ньому хоча б п’ять днів.

На замітку

По всьому місту розташовані інформаційні центри, які позначені літерою «І». тут ви можете безкоштовно взяти карти Кракова, найняти екскурсовода та дізнатися всю інформацію, яка вас цікавить.

Обов’язково не забудьте проїхатися на трамвайчику. 20 хвилин коштують близько семи гривень. Але не поспішайте обурюватися зависокій ціні. Місцеві жителі найчастіше користуються різними абонементами, в результаті в середньому за 8 гривень на день вони можуть кататися на громадському транспорті скільки завгодно. Хотілося б згадати, що вночі також працюють засоби пересування. А ще їхати в такому трамваї одне задоволення. Сам компостуєш на електронному приладі квиток, який перед цим купив у спеціальному автоматі на зупинці. Сидіння охайні та чисті. Влітку працює кондиціонер, а взимку салон достатньо обігрівається. По всьому салоні розміщені пристрої, на яких зазначено зупинки. Але зайцем тут не проїдешся. Контролери на кожному кроці, а штрафи достатньо високі. Ще й до того, наступного разу за подібні витівки можуть засумніватися в наданні вам візи.

Побачили магазин «Tanie książka» – не оминіть. У Польщі книги досить дорогі, але винятком є ось цей магазин. За невеликі гроші, навіть для України, можна купити будь-яку літературу: від польської історії із яскравими фотографіями на кожній сторінці до книг із філософії чи психології. По-перше, це може бути чудовим сувеніром, по-друге, польська мова не така вже й складна, багато слів ви можете зрозуміти, та й може захочете якось вивчити цей «cudowny język» («польська мова»).

Відстань від Львова до Кракова – це344 км, приблизно 5 годин на колесах, якщо не враховувати контролю на митниці. А ще не забувайте, що в Польщі інша валюта. 100 польських злотих коштує приблизно 385 гривень.

Але все-одно не передати ніякими словами духу та краси цього міста. Тому ви без сумніву повинні побачити його своїми очима та відчути душею. А на сайті компанії «Фламінго груп» Ви можете замовити або забронювати авіаквитки – airticketua.com.

Коментар менеджера туристичного агентства «Бон Візіт» Крисанової Марини

Близько чотирнадцяти мільйонів туристів зі всього світу відвідують щороку Польщу. Без сумніву, Краків є лідером таких подорожей. Це королівське місто, яке не припиняє зачаровувати не тільки гостей, але і його жителів. Легенди, історія та сучасність живуть тут разом. Місто на Віслі славиться своїми культурними та мистецькими пам’ятками. Та й саме місто – суцільна пам’ятка.

Краків не такий вже дорогий, порівняно з іншими багатьма європейськими містами, хоча нічим їм не поступається. Тому, якщо у вас буде нагода, обов’язково відвідайте цю чудову незабутню першу столицю Польщі.

Олеся Савенко