Більшість туристів нічого не знають про Албанію, а міфів та стереотипів існує більше ніж реальних фактів. Чи може країна розміром з Дніпропетровську область здивувати чимось новим та цікавим за бюджетною ціною?


Неймовірні гірські схили та пейзажі, якими зустрічає Албанія, викликають захват. Перше враження від країни неймовірно приємне. Приїхати сюди – означає не лише відкрити для себе нову країну, а й опинитися в центрі однієї з найбільш контрастних культур. Албанія розташована в Південно-Східній Європі на заході Балканського півострова. Албанію омивають одразу два моря – Адріатичне та Іонічне. Національною валютою Албанії є албанський лек, за 100 гривень (UAH) можна отримати 386.85 леків (ALL).

2016 року було підписано угоду про безвізовий режим між Україною та Албанією, попри це дипломатичних й консульських представництв в Україні не створено. Майже 30 років, за правління Енвера Ходжи, країна була ізольованою. Ходжа був комуністичним диктатором, розпочав жорстоку культурну та ідеологічну революцію. Нині країна намагається налагодити стосунки з міжнародною спільнотою, однак, попри велику кількість позитивних змін, через відсутність стійких торгово-економічних стосунків з розвиненими державами, Албанія залишається однією з найбідніших країн Європи. Тож туристів потішать низькі ціни, у порівнянні з Європою.

Турист, який побуває тут вперше, одразу ж згадає недалеке минуле власної країни. В Албанії велика кількість старих типових радянських будинків, стихійних базарів, розбитих автівок та розписаних стін, але поступово країна набуває нового вигляду. Будують нові сучасні будинки, більш схожі на європейські, промислові споруди. Албанія дивує сотнями кілометрів нових доріг, новими мостами, численними тунелями, які побудували в горах. В столиці Албанії влада вирішила зробити життя мешканців яскравішим та цікавішим, щоб Тирана виглядала не так сумно та сіро, старі будинки перефарбували в яскраві кольори.

На дорогах Албанії нереальна кількість «Мерседесів», напевно, більше ніж в Німеччині. Для албанців це символ розкоші. Албанія – один зі світових центрів крадених машин, їх приганяють з усієї Європи, розбирають, роблять нові документи та продають, ціна на такі машини досить приваблива, але якість навряд чи потішить власника.

Найпривабливішими пам’ятками для туристів є середньовічна архітектура венеційських і турецьких фортець, османських мечетей, історичні центри міст Дурреса, Вльори, Шкодера, залишки античного міста Бутринт, який є об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО. Самі албанці вважають найгарнішим в країні місцем озеро Коман, куди можна потрапити з міста Шкодер.

Місцеву річку перегородили греблею, ущелину затопило, місце стало неймовірно мальовничим. Місцеві називають його албанськими Альпами. Туристів розважають плаванням на човнах з обідом та можливістю екстремального купання, адже температура води тут завжди +5. Більше за озеро туристів у Шкодері може здивувати фортеця Розафа, яка стоїть ось уже 24 століття, звідти відкривається фантастичний краєвид на все місто, а захід сонця вражає своєю красою.

Протягом правління Енвера Ходжі в Албанії безперервно будували бетонні бункери. По всій країні побудовано понад 700 тисяч бункерів, що здебільшого розташовувались групами по 3 та більше, по одному на кожні 4 мешканці країни. Бункери стали частиною життя албанців, символом Албанії. Багато бункерів переобладнали в душові приміщення, кафе, магазини або просто склади. Популярний сувенір Албанії – попільничка у вигляді бункера.

Албанія єдина мусульманська держава Європи. За правління Енвера Ходжи релігія була заборонена, тож зараз іслам в державі стрімко відроджується. Проте часто можна зустріти чоловіків, які випивають за столиками, сидять разом з жінками, а дівчата ходять вулицями в коротких шортах.

Незвичайною традицією албанців є звичка вішати на стовпах розп’яті іграшки, таким чином албанці оберігають себе від злих духів, намагаючись продемонструвати свою жорстокість та налякати їх. На дошках оголошення албанці вішають не оголошення, як заведено у нас, а некрологи, щоб не запрошувати нікого особисто на похорон, а всі спадкоємці могли дізнатися про новину.

Албанська кухня формувалася під впливом італійської та турецької. Головною стравою є тушковане м’ясо з різними овочами. Овочі обов’язкова частина будь-якої трапези, зазвичай місцеві готують салат з помідорами, огірками, перцем та оливками. Для приготування м’яса та морепродуктів албанці використовують середземноморські трави. Популярною національною албанською стравою є таве козі, баранина в йогурті, що запікається в домашній печі на глиняній мисці. В ресторанах безкоштовно приносять підсмажений хліб, його поливають оливковою олією та посипають спеціями. Ця проста страва неймовірно смакує.

Албанія залишає двояке враження. Похмурі споруди й бруд пригнічують туриста, тут ще немає ексклюзивних розваг, сервіс лише зароджується, але Албанія ще не зіпсована туристами, вона має справжній колорит, неймовірну природу, їй є чим здивувати.

Олена Кріт