“Один за всіх, і всі за одного”
(девіз Швейцарської конфедерації)

 46°48′00″ пн. ш. та 8°14′00″ cх. д. Саме в цій точці нашої земної кулі розташована столиця одного з найважливіших банківських і фінансових центрів світу під назвою Швейцарська конфедерація. Будучи незалежною ще з 1848 року, країна досі не має однієї офіційної мови, оскільки підтримує усі впливові етнічні групи, що проживають на її території, і визнає мову кожної з них. Це чотири офіційні мови, до складу яких входить німецька, французька, італійська та ретороманська. Крім того, на всій території Швейцарії люди вільно спілкуються англійською мовою, тому туристам легко порозумітися зі швейцарцями.


Столицю країни, Берн, найчастіше називають ”федеральним містом”, підкреслюючи при цьому рівноправність всіх кантонів. До речі, всього їх 23, або 20 цілих кантонів і 6 напівкантонів, і кожна з цих адміністративних одиниць має свої закони, суд, конституцію, уряд і парламент. Отже, вирушаючи до Швейцарії, а особливо подорожуючи її територією, враховуйте культурні та соціальні особливості кожного з регіонів. Адже те, що вважається буденним в одному, може бути незаконним в іншому.

Швейцарія – це одна з небагатьох країн і друга після Швеції, що проголосила постійний і озброєний нейтралітет для забезпечення своєї зовнішньої безпеки. Крім того, на її території є близько 4 тис. фінансових інститутів, зокрема безліч філій іноземних банків, що мають репутацію найсолідніших завдяки стабільній внутрішньополітичній обстановці, стійкій швейцарській валюті, дотриманню принципу «банківської таємниці». Саме тому країна вважається найбезпечнішою у світі, і всі її відвідувачі можуть, без сумніву, почуватися в абсолютній безпеці, або, як кажуть, «надійно, як у швейцарському банку».

 Відкрита для всіх

 Швейцарська конфедерація є також великим міжнародним центром, адже саме на її території, у найбільших містах країни, таких як Женева, Берн, Цюріх, Лозанна та Базель, розташовані штаб-квартири Світової організації торгівлі, Міжнародної організації праці, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міжнародного союзу електрозв’язку, Всесвітньої метеорологічної організації, Європейської спілки мовників, а також Європейське відділення ООН, Всесвітній поштовий союз та Міжнародний олімпійський комітет. Звичайно, потрапити в ці величезні будівлі міжнародного рівня може не кожен, але якщо пройти акредитацію журналіста хоча б в одній з них, то якась частинка всесвітньої таємниці стане для вас відомою.

Будучи традиційною країною туризму, Швейцарія характеризується наявністю добре розвиненої інфраструктури, яка задовольнить будь-які потреби відвідувальників, мережі залізниць та автомобільних доріг у поєднанні з живописною природою та міжнародних аеропортів, основними з яких є Цюріх, Женева, Базель. Крім того, вона відома не тільки своїми надійними банками, а й найточнішими у світі годинниками, розмаїттям сирів і найсмачнішим шоколадом.

Будь-яка згадка про цю невелику альпійську країну викликає приємні асоціації з модними гірськолижними курортами, де можна поспостерігати за неймовірними снігопадами, казковими озерами, найбільшими з яких вважаються Женевське, Невшательське, Цюрихське, Більське й Цугське озера, та з фантастичною красою швейцарських лісів, які займають близько 1/4 території країни й охороняються у Швейцарському національному парку Енгадин і в лісових масивах Алеч і Дерборанс.

Клімат у країні вологий і помірно теплий. Добові температури коливаються протягом року від 10 до 16° С, влітку підвищуються до 27° С і більше, взимку ж опускаються нижче 0° С на всій території країни. Найспекотніший місяць – липень, найхолодніший – січень. Тож Швейцарія сподобається будь-кому: починаючи з тих, хто мріє відпочити в засніжених горах, і закінчуючи тими, хто хоче позасмагати на теплому піску.

 Швейцарський паспорт

Більшість фонтанів у Швейцарії б’є прямо з джерела, і з них можна вільно пити воду. Її мешканці люблять посидіти в ресторані чи кафе за келихом червоного чи білого вина, а міцні алкогольні напої майже не вживають. І саме в цій країні готують дивовижне фондю – розтоплений твердий сир.

Вважається, що кожний власник швейцарського паспорта автоматично входить у розряд багатіїв і що жителі цієї держави ніколи не знали бідності, адже cама вона уособлює заможність, респектабельність та найвищий рівень добробуту. Та разом із тим швейцарці – народ негаласливий і дуже чемний, скромний та ощадливий, а його менталітет – це чудовий приклад того, що працелюбність, наполегливість, послідовність та культивування традицій є запорукою великого успіху.

 Все по-королівськи

Як і годинники, банківська система та залізничні дороги, предметом гордості швейцарців вважаються й готелі. Як доповнення до постійного прагнення удосконалюватися в обслуговуванні туристів власники надають своїм готелям індивідуальності, адже обираючи житло, люди обирають і певний стиль життя, принаймні на час відпочинку. Більшість готелів у країні будувались як вілли та палаци для вибраної публіки, тому, звичайно, відпочинок у них коштуватиме чимало. Але чи не варто забути про їхню ціну, аби відчути себе справжнім королем?

Найкращі готелі було включено до авторитетного переліку The Leading Hotels of the World, які точно дадуть відпочити вам по-королівськи.

З них слід назвати Tschuggen Grand Hotel, що розташований у самому серці зимової спортивної арени й пропонує чудовий краєвид, чисте гірське повітря, розкішний та вишуканий інтер’єр, спокійну та елегантну атмосферу. Ресторани цього готелю La Provence з чудовою терасою та Bundnerstube із традиційною швейцарською кухнею дають змогу поспостерігати за заходом сонця та помилуватися захопливою дух зимовою панорамою.

На такому ж високому рівні перебуває готель Eden Roc. Це своєрідний “діамант”, який оправлено озером Маджоре. Він розташований в казковому тихому місці, межує з чудовим пляжем, оточеним чарівним лісом. А ресторан готелю з терасою La Brezza пропонує вишукану середземноморську кухню в поєднанні з добірними винами та мальовничою красотою озера. Має всі умови для активного відпочинку, але у той самий час дає можливість повністю розслабитися й забути про проблеми.

Наступним у списку найкращих готелей називають Palace Luzern, який заворожує кришталево чистими озерами, дзюркотливими струмками та могутніми водоспадами. Дуже добре підходить для романтичного вікенду на двох або ж сімейного відпочинку. Його основний ресторан Les Artistes збудований в архітектурі Belle-Epoque і пропонує вишукану середземноморську кухню, а літній ресторан Le Maritime, що розташований безпосередньо на озері, створює атмосферу свята в світлі факелів.

Готель Le Montreux Palace також не поступається у своїй досконалості. Він розташований на казковому березі озера Женева з краєвидом на озеро та Альпи. На його прикладі кожен гість може відчути швейцарську традицію якісного сервісу. Розташований неподалік від Женевського міжнародного аеропорту в центральній частині міста, поблизу магазинів і ресторанів. Найкращими з них вважаються ресторани “Jaan”, що пропонує делікатну французьку кухню з “Harry’s New York Bar”, де щовечора можна насолоджуватися живою музикою. Крім того, в Montreux Palace є оздоровчий центр Amrita Wellness, ексклюзивний VIP-комплекс із басейном, фітнес-центром, саунами, джакузі, різноманітними ваннами, широким вибором терапії, лікуванням та масажем.

 Потяг поїхав… аби не без нас!

Захопливі види відкриються перед туристами з вікон панорамних вагонів першого та другого класів Ретороманської залізниці, лінія якої досягає 145 кілометрів. Один з її експресів промчить вигнутими поворотами крізь тунелі, повз гірські річки, льодовики та квітучі альпійські сади, а на шляху через перевал Берніна підніметься на висоту понад 2 253 метрів над рівнем моря.

Маршрут іншого панорамного експресу “Золотий перевал” пролягає з центральної Швейцарії до Женевського озера через історичні місця регіону Люцерн, під перевалом Брюніг, повз прикрашені квітами шале, уздовж берегів озера Брієнцерзе, через всесвітньо відомий курорт Гштаад, улюблене місце розваг заможних та відомих. Ще мить – і ви поблизу вкритих виноградниками берегів Женевського озера.

 Німецький ведмідь

 Столицею Швейцарії є її центральне місто Берн, назва якого походить від німецького слова “Bar” – ведмідь, що присутній на прапорі і гербі міста, у скульптурних композиціях фонтанів і соборів, назвах ресторанів і готелів. Центр міста наповнений старовинними будинками, магазинами, кав’ярнями, скверами. Багато магазинів у центрі міста розташовані в будинках, де перший поверх – це тротуар для пішоходів шириною близько трьох метрів.

Берн багатий пам’ятками, особливо стара частина міста, яку внесено до списку Світової спадщини. Головною з них є дзвіниця Цитглокетурм, що служила колись воротами Старого міста. Східний фасад будівлі прикрашає знаменитий годинник XVI ст., який показує не тільки час, але й день тижня, місяць, знак зодіаку й навіть фазу Місяця. Крім того, він приводить в рух механічні фігури, що кожну годину розігрують казкову гру.

Однією з найважливіших особливостей міста є наявність безлічі “аркад” – навісів, які проходять над боковими вулицями й у дощову погоду рятують жителів та гостей міста, що забули вдома парасольки. Незабутньої атмосфери надають і фонтани, більшість з яких була створена ще в XVI ст. й нараховує понад 100, та безмежні простори квітів, що дали місту статус “найквітковішого”.

 Швейцарський кредит

Одне з найяскравіших і найбільших міст країни, адміністративний центр кантону та фінансова столиця Швейцарії. Це і є справжній буденний Цюрих з його економічним центром вулицею Бангофштрасе. Саме на ній зосереджені центри торгівлі ”Глобус” і ”Ємолі”, а також головні установи найбільших банків Швейцарії. До Бангофштрасе прилягає площа Парадів, на якій підносяться помпезна будівля банку ”Швейцарський кредит” і готель ”Савой Бор-ан-Віль”. Тут же знаходиться лідер шоколадної імперії Цюріха – кондитерская ”Шпрюнглі”.

Одним із найвідоміших у місті вважається район вулиці Нідердорф. Це історичний центр Цюриха з пішохідною зоною, місцями розваг і відпочинку, численними парками та скверами, а також мальовничими вулицями, наповненими симпатичними будинками в готичному стилі, в яких розташовані затишні кафе, кондитерські, антикварні магазинчики. Там же увагу привертають башти романсько-готичного собору Гроссмюнстер, кольорові вітражі костьолу Фраумюнстер, найбільший годинник в Європі церкви Св. Петра.

Цюріх належить до провідних центрів мистецтва в Європі. Тут більше 100 галерей, 20 музеїв. Найвідомішим з них є Кунст-гаус на Гаймплац, де представлена історія розвитку європейського мистецтва.

 Поруч із Францією та Німеччиною

 Базель – друге за величиною місто країни, її північні ворота. Він розташований в безпосередній близькості від Франції та Німеччини. Місто розташоване на Рейні, в комерційному плані – найважливішої водної магістралі Європи. Нерідко Базель називають ”культурною столицею” Швейцарії, адже в ньому понад 30 музеїв.

А ля кутюр

На самій межі з Францією, біля підніжжя гір Юри й Альп, на берегах найбільшого в Західній Європі Женевського озера, розташований популярний культурний центр Швейцарії – елегантне місто Женева. Центр міста, розташований на лівому березі Рони, є жвавими вулицями, які повністю заполонили численні магазини з товарами провідних французьких модельєрів, італійських взуттєвих фірм і нью-йоркських ювелірів. Особливо популярною для вдалого шопінгу є вулиця Рю-де-Рон та її околиці.

На правому березі ж розмістилася ”інтернаціональна” Женева з установами ООН, Міжнародним Червоним хрестом та штаб-квартирами багатьох інших важливих організацій.

Унікальною пам’яткою Женеви є квітковий годинник на одній з площ, для ”вирощування” якого використали 6,5 тисяч різноманітних кольорів.

 Ласкаво просимо!

Швейцарія – чи не єдина країна, де на невеликому просторі зосереджені альпійські вершини, красиві гірські озера, стрімкі водоспади, різнокольорові квіткові килими, доглянуті старовинні міста. А швейцарці – чи не єдиний народ, який дбайливо зберігає історичну зовнішність і різноманітність архітектурних стилів своєї батьківщини. І саме це робить її неповторною серед багатьох інших країн світу.

За надану інформацію дякуємо начальникові відділу медичного страхування туристичного агентства «Гамалія» Олені Юницькій.

Ірина Малютіна