Італія… Якщо хтось хоч одного разу побував у цій чудовій країні, то назавжди став заручником її краси, а бажання повернуться в цей дивовижний куточок світу знову та знову не покидає його.


Чому ж так тягне до цієї країни? Відповідь на це запитання буде складно умістити в одне речення.  Італія —  країна з надзвичайно багатим історичним минулим. Італія —  країна, що дала світу геніїв літератури, мистецтва та науки. Це країна найдавніших університетів, учених і мислителів, батьківщина Галілео Галілея та Джордано Бруно. Це —  колиска Відродження. Тут творили Данте та Боккаччо, Петрарка, Макіавеллі, Леонардо да Вінчі та Мікеланджело, весь світ і досі захоплюється музичними шедеврами Пуччині, Вівальді та Паганіні.

Італія —  країна, в якій збереглися пам’ятники давньоримської і середньовічної архітектури. Це й Колізей, і Пантеон в Римі, і собори роботи Брунеллескі у Флоренції, палаццо Венеції, міланський монастир Санта-Марія справі Граціє зі знаменитою фрескою «Таємна Вечеря» пензля Леонардо да Вінчі. На території багатьох італійських міст збереглися цілі квартали середньовічних будівель.

Чим ще захоплює в ця країна? Безумовно, красою своєї природи —  сонячним узбережжя Адріатичного, Ліґурійського, Іонічного, Тірренського морів з мальовничими курортними містечками, і білосніжними Альпами з найвищою точкою Західної Європи —  горою Монблан і знаменитими гірськолижними курортами; безліччю дивовижних середземноморських островів, і діючими вулканами – Везувієм і Етною.

Кожен, хто побував в Італії, не міг би не помітити гостинності та доброзичливості жителів цієї країни. Вони із задоволенням відповідають на Ваші запитання, з ентузіазмом розповідають про пам’ятки своїх міст. Це веселі та товариські люди.

Отже, Ви вирішили відвідати Італію? Тоді в цій статті Ви знайдете ряд корисних порад, які стануть у пригоді під час Вашої подорожі —  інформація про визначні пам’ятки, культуру та історію, а також про громадський транспорт. Сподіваюся, що стаття, яку ви бачите перед собою, не лише Вам знадобиться під час відпочинку, але й принесе задоволення.

Отже, ласкаво просимо в Італію!

Спадкоємиця Римської Імперії

Італія —  країна з багатим минулим, в ній і сьогодні можна упізнати прославлену романтичну красуню минулих віків, основними атрибутами якої є глибока старовина та вічна молодість.

Насичена історія Італії починається приблизно в 500 році до н. е., коли були закладені основи могутньої Римської Імперії, що займала до V століття н. е. величезні території Європи, Малої Азії та Північної Африки. Наприкінці V століття сучасна Італія була завойована германцями —  остготами і готами —  під владою яких вона перебувала кілька століть.

Наприкінці Середньовіччя на території Італії виникли багаті міста-держави, що мирно проіснували до середини XV століття, коли сусідні країни почали серію воєн за Апеннінській півострів. У 1861 році король Сардинії Віктор Еммануель II проголосив створення єдиної держави, до складу якої, проте, поки що не входили Рим і Венеція. До 1870 року кордони країни вже мали практично сучасний вигляд, а в липні 1871 року Рим став столицею об’єднаної Італії.

У 1924 році до влади в Італії прийшов фашистський режим Муссоліні, що проіснував до 1943 року, коли дуче був страчений партизанами, а союзницькі війська ввійшли до Риму. У червні 1946 року король Італії зрікся престолу та залишив країну, яка невдовзі була проголошена республікою. З 1944 року політичне життя Італії протікало дуже бурхливо, чому свідчать часті (іноді два-три рази на рік) відставки урядів країни. Сьогодні, Італія є членом ООН і всіх спеціалізованих агентств цієї організації, НАТО, ЄС, ОБСЄ, Організації економічного співробітництва та розвитку.

Музей цивілізації

Італія по праву вважається Меккою для туристів, яких приваблюють не лише синє море, блакитне небо, яскрава субтропічна зелень, але й античні руїни, пам’ятки багатовікової культури.

Ще з давніх часів Італія славиться своїми багатими культурними традиціями. Досягнення італійців у мистецтві, архітектурі, літературі, музиці та науці справили неабиякий вплив на розвиток культури багатьох інших країн.

Ще задовго до виникнення цивілізації Стародавнього Риму склалася культура етрусків у Тоскані та греків на півдні Італії. Після падіння Римської імперії культурний розвиток на території Апеннінського півострову прийшов до занепаду, і тільки в XI столітті з’явилися перші ознаки його відродження. Свого нового розквіту італійська культура досягла в XIV столітті. В епоху Ренесансу італійці відігравали провідну роль в європейській науці та мистецтві. Тоді творили такі видатні митці та скульптори, як Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті та Мікеланджело, письменники Данте, Петрарка та Боккаччо.

Вони переписали науку

В Італії славиться своїми науковими традиціями, що склалися здавна. Серед видатних учених минулого можна виділити основоположників сучасної фізики Галілео Галілея й Еванджелісту Торрічеллі; дослідників електрики Алессандро Вольта та Луїджі Гальвані; творців сучасної молекулярної теорії газів Амедео Авогадро та винахідника бездротового телеграфу Гульєльмо Марконі. В період фашистської диктатури розвиток науки в Італії трохи загальмувався, коли країну залишили деякі видатні учені, включно із лауреатом Нобелівської премії з фізики Энрико Фермі. До недавнього часу наука не отримувала широкої фінансової підтримки від держави, приватних фондів і промислових компаній. Але зараз уряд через Національну раду досліджень прийняв програму надання фінансової допомоги науковим інститутам країни для здійснення дослідницьких проектів.

Італія славиться й винаходами, які не мають безпосереднього відношення до природничих наук, але були б неможливі без ґрунтовних наукових і технічних знань їх творців. Так, італійський хімік Джан Марія Фарина першим налагодив виробництво одеколону.

Серед численних приладів, винахідниками яких були італійці, є й технічний пристрій, яким ми вже майже не користуємося, але важливість цього винаходу не викликає сумніву. Йдеться про друкарську машинку. Ідея створення подібного пристрою з’явилася  ще в XVIII столітті. Робочий зразок друкарської машинки був створений італійцем Пеллегрино Турі в 1808 році для своєї сліпої подруги графині Кароліни Фантоні да Фівіззоно.

Шанувальники фігурного катання, мабуть, здивуються, коли дізнаються,  що машину для заливки льоду винайшов італієць Франка Дзамбоні в 1949 році, а численним любителям кави буде цікавим той факт, що творцем машинки для варіння эспрессо є міланський бармен Акилле Гаджіа.

Батьківщина світового кулінарного бренду

Під час мандрівки Італією не можна не покуштувати блюд знаменитої на весь світ національної кухні. Італійський народ надав своїм стравам специфічних особливостей, що виразилися в неповторному й оригінальному смаку їжі. Різноманітність італійської кухні не залишить байдужими ані гурманів, ані прибічників «здорового» харчування.

Основа практично усіх національних страв —  вироби з тіста, овочі, сир, зелень, оливкова олія. Італійці охоче вживають натуральне м’ясо, але уникають жирної свинини. Найбільш поширеними м’ясними блюдами є ескалопи з яловичини з прекрасними соусами та рагу —  обсмажений до рум’яної шкоринки великий шматок м’яса, який потім тушать в томатному соусі. Слід зауважити, що соуси в італійській кухні супроводжують практично будь-яку страву.

Італійці дуже полюбляють рибу та морепродукти. Переважно страви роблять з морської риби — камбали, лосося, тунця. Серед морепродуктів популярними є омари, восьминоги, устриці, морські равлики, ікра в асортименті —  усе це вам із задоволення подадуть до столу.

Нарешті, характерна риса італійської кухні —  широке використання макаронних виробів. Не можна не згадати й про піцу, яка є свого роду кулінарним брендом Італії. З Апеннінського півострову ця страва потрапила до меню багатьох країнах світу, але в самій Італії користується популярністю переважно в туристів.

Нескінченний Ренесанс

Часи античності та епоха Ренесансу залишили Італії багату спадщину, у багатьох містах можна побачити всесвітньовідомі споруди та шедеври архітектури. У Римі це, безсумнівно, величний Пантеон — античний храм, зведений в 27 році до н. е.; Колізей, побудований в 80 році н. е.; декілька Тріумфальних арок на честь римських імператорів і полководців, Римський і Імператорський Форуми, лазні Каракала, катакомби, в яких ховалися від переслідувань перші християни; форт Кастель-Сант-Анжело, зведений спочатку як мавзолей імператора Андріана, а в середні віки перебудований задля зміцнення оборони міста; базиліки св. Іоанна Лютеранського, св. Павла, св. Петра в ланцюгах, усередині якої знаходиться мармурова скульптура Мойсея роботи Мікеланджело. Як тут не згадати й знамениту Пьяцца Навона з трьома фонтанами  —  один роботи Джанлоренцо Берніні; фонтан Треві —  найбільший у Римі, виконаний у стилі бароко, куди туристи зазвичай кидають монети. Також Рим славиться церквою Триніта дель Монті, великою кількістю різних музеїв і галерей: Капітолійським музеєм, Національним музеєм Вілла Джулія (тут зберігається колекція предметів етруського та давньоримського мистецтва), галереєю Боргесі (живопис і скульптура), Національним римським музеєм (давньогрецька та давньоримська скульптура),  середньовічними палацами, де також функціонують музеї та галереї.

У Мілані варто відвідати собор в готичному стилі, будівництво якого було розпочате в 1386, а закінчено в 1965 році; домініканський монастир, в трапезній якого знаходиться знаменита фреска роботи Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря»; художню галерею Брера, декілька художніх музеїв, оперний театр Ла Скала.

Венеція, що розташована на 122 островах, які перетинають 170 каналів, славиться своїми мостами, найзнаменитішим з яких, мабуть, є «Міст зітхань», яким злочинці йшли після суду дожів. В цьому місті також можна побачити собор св. Марка, палац венеціанських дожів, гранітні колони, зведені в 1180 році, на одній з яких зображений крилатий лев св. Марка (покровителя Венеції), на іншому —  св. Теодор, що сидить верхи на крокодилі.

Флоренція, центр італійського Відродження, може запропонувати туристам відвідати собор Санта-Марія-дель-Фьоре, виконаний в готичному стилі та прикрашений червоним, зеленим і білим мармуром; дзвіницю XIV століття, баптистерію Сан-Джованні, яка відома позолоченими бронзовими дверима та східними дверима, які прикрашені скульптурними сценами зі Старого Завіту та називаються «Райські Ворота». У Флоренції також можна заглянути до Національного музею, в якому знаходиться колекція скульптур роботи Донателло; відвідати фонтан Нептуна, палаццо Веккіо, галерею Уфіцци, де можна побачити одну з найбільших колекцій італійських майстрів; галерею Пітті з роботами Рафаеля, Перуджино, Тиціана, Тинторетто; гробницю родини Медичі з мармуровим барельєфом роботи Мікеланджело; палац Медичі-Риккарді, в якому розташований музей Медичі; монастир Сан-Маріно, в музеї якого знаходяться роботи Анжеліко і Бартоломео, а також келія філософа Савонароли; Археологічний музей, францисканську церкву Санта-Горче, яка розписана пензлем Джотто. Її називають Пантеоном Флоренції, оскільки в ній поховані Мікеланджело Буонаротті, філософ і політичний діяч Ніколо Макіавеллі та композитор Джоаккіно Россіні.

Квиток багаторазового користування

Аби Ваше перебування в Італії було не лише цікавим, але і комфортним, потрібно знати безліч корисних дрібниць. Наприклад, на всіх видах громадського транспорту діють однакові квитки. Одна поїздка впродовж 75 хвилин з моменту компостирування квитка дозволяє робити будь-які пересадки на інший вид транспорту. У метро таким квитком можна скористатися тільки один раз. Існують також квитки на день, тиждень, місяць, рік. В автобусах квитки не продаються—  їх можна придбати в газетних кіосках, тютюнових крамницях, деяких барах. Посадка до автобусу здійснюється через передні та задні двері, а вихід – через середні.

“Шипаторе” та “борбони” завдають удару у відповідь

Небезпеку для туриста на італійських вулицях можуть представляти «шипаторе» —  молоді люди на мотоциклах, які виривають у Вас з рук торбинку, фотоапарат або камеру і зникають з поля зору, перш ніж ви встигнете закричати.

Одна з пристрастей італійцев —  страйки. Якщо ви запланували подорож на певний день, постарайтеся з’ясувати, чи не призначений на цю дату черговий страйк.

Щоб не потрапити в незручне становище, в розмові з малознайомим італійцем слід уникати занадто різких суджень про той чи інший регіон Італії, оскільки жителі різний місцевостей дуже ревно ставляться до своїх рідних місць.

Не усі райони італійських міст благополучні. Краще уникати прогулянок ввечері та вночі біля вокзалів, центральних автобусних станцій. В Італії є й свої безпритульні, яких називають «борбони». Їх краще не тривожити.

 Ольга Безвербна