Різноманітні — їх понад 70! Вони розміщені в долині річки Луари у Франції та входять до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Такий скарб варто побачити на власні очі!


Історія формування долини Луари

Фото: traveliteagro.com

Після галло-римської епохи ці землі захопили варвари, потім влада перейшла до династії Меровінгів. У ті неспокійні роки територія Луари була важливим місцем формування та розповсюдження селянства. Зокрема завдяки церковному просвітництву.

Церква, успадкована від Стародавнього Риму, зміцнювала цивілізацію, мову та розвивала ієрархію, яка володіла не лише духовною, але й світською владою: вона могла об’єднати населення та відбити ворожі напади. Про роль церкви на цих територіях свідчать романські та дороманські абатства, а ще — храми, які збереглися на берегах Луари та її приток.

Протягом століть єпископи й абати намагалися стримувати владу магнатів, що сперечалися за ці землі. Згодом вони перейшли до Філіпа Августа, через що розпочалася Столітня війна з Англією.

Під час цієї війни долина Луари служила надійним місцем захисту для французької сторони, адже Париж захопили англійці та бургундці. Дофін Карл VII відійшов зі своїм оточенням на Луару і безперервно переміщувався від міста до міста та від замка до замка. Це стало традицією французьких монархів до XVIII століття.

Принци, феодали, міністри та слуги при владі Карла VII купували тут замки або будували їх, сформувавши таким чином багатий історико-культурний край. Від Жьєна до Шенона, від Сомюра до Анжера — повсюди королі відчували себе як вдома. Тому кожен замок має пам’ять про кожного монарха та його оточення.

Чарівні краєвиди навколо замків

Сільський пейзаж навколо Луари створювали понад п’ятдесят поколінь селян. Нині тут можна побачити людей, які сіють зерно, збирають виноград, рубають дерева, заколюють свиней — точно так, як це робили їх предки. Якщо не засоромитеся та поговорите з ними, то почуєте старовинну французьку говірку, якою в містах зараз не спілкуються.

Замки сьогодні

Всього у долині Луари збудовано понад 70 замків. Всі вони різняться — за стилем та призначенням. Більшість замків охоче приймають туристів. Радимо відвідати сади — їх дуже добре доглядають. Найбільший сад має ренесансний замок Вілландрі.

Всередині замків ви зможете розглянути королівські покої, гобелени, побутові речі, та декорації. Неподалік від замків часто розташовані абатства та собори, відкриті для відвідувачів. У деяких проходять богослужіння.

А ось у замку Шеверні живуть нащадки королівських мисливських собак. Їх тут понад сотня! Забрати з собою одного з песиків, на жаль, не можна, проте ви матимете змогу їх погодувати. Такі «публічні обіди» влаштовують протягом року.

Замки Луари закохують у себе з першого погляду не тільки королівською історією, архітектурою чи звичаями, але й казковими розповідями. Як-от замок Юссе, що, як подейкують, надихнув Шарля Перо на написання «Сплячої красуні». Зараз у ньому дійсно розташовані фігури принцеси, її батьків та відьми, які ось-ось готові ожити.

Рушайте до Луари та пориньте у казку!

Яна Гривчук
Головне фото: traveliteagro.com