У цьому казковому польському містечку ви не знайдете покинутих будинків або брудних вулиць. Вроцлав – це місто, що має свою живу легенду, унікальне перехрестя культур, дивний сплав традиції та модерну.


Вроцлав є одним з найстаріших міст у Польщі. Розташований поблизу кордону з Чехією, у центрі Сілезької низовини, біля підніжжя Судет над річкою Одрою. Його називають «Польською Венецією» через те, що місто розташовано на 12 островах і має більше ста мостів. В Європі є ще лише три міста, які мають таку ж кількістю каналів і мостів, що і Вроцлав – це Венеція, Амстердам і Санкт-Петербург.

Що подивитися у Вроцлаві?

Вроцлав називають прекрасною перлиною Сілезії. Це гарне місто, з дуже цікавою історією, місто, яке завжди хочеться відвідати, перебуваючи в Польщі.

Зазвичай туристи починають відвідини міста з Ринкової площі, яка, як і у минулому, є центром життя. Поблизу площі знаходяться готичні костели: св. Єлизавети – колишній приходський костел і місце поховання вроцлавських патриціїв і св. Марії Магдалини, з одним із найстаріших і найпрекрасніших романських порталів у Центральній Європі. З веж вроцлавського кафедрального собору в сонячні дні можна побачити навіть маківку гори Сніжки в Карконошах.

Варто також оглянути кам’яний будинок Під Золотим Сонцем, у якому знаходиться Музей Медальєрного Мистецтва, Національний Музей «Рацлавицька Панорама», будівлю Вроцлавського університету у стилі бароко, а в ньому Леопольдинський зал з ілюзіоністським живописом, а також Університетський костел з прекрасними фресками.

Туристський маршрут проходить також через острови Піщаний і Тумський, де зведено казкові костели в стилі готики і прекрасний кафедральний костел. Тут є ботанічний сад.

Варто відвідати побудований на початку минулого століття Народний зал і Щитницький парк з єдиним в Європі японським садом, але для цього треба зробити екскурсію в східну частину Вроцлава. Варто також погуляти по вроцлавському парку Планти – поясу зелені, розташованому уздовж найдовшого (3860 м) у Європі міського рову.

Щоб отримати змогу охопити все місто поглядом, потрібно піднятись до міської ратуші. Якщо на ратушу Вам не вдалося потрапити, то є ще один спосіб побачити місто з висоти пташиного польоту – піднімайтеся в костел Св. Ельжбети. Це головний костел у місті, і його висота сягає 87 м. Тому Вроцлав Ви зможете роздивитися ідеально.

Вроцлав можна назвати одним з найзеленіших міст Польщі. Найбільший і найстаріший міський парк був заснований ще в XVIII столітті. На сьогодні в ньому знаходиться близько 370 видів чагарників і дерев. Навесні, коли цвітуть рододендрони та азалії, парк палає найяскравішими фарбами.

Місто культури

Вроцлав – місто, в якому культура грає особливу роль. У місті діють опера, оперета і численні театри. Тут працював з своїм експериментальним театром “Лабораторія” Єжи Гротовський і автор вроцлавського театру пантоміми Генрік Томашевський. Тут також організовуються великі культурні заходи, такі як фестиваль акторської пісні і фестиваль “Вратіславія Кантанс”.

У місті проходить безліч музичних фестивалів, які не дозволяють нудьгувати любителям музики протягом усього року. У лютому – фестиваль Сучасної польської музики, на початку весни – фестиваль авторської пісні, в кінці весни – джазовий фестиваль, а в червні і липні – фестиваль Вроцлав «нон-стоп» з різними шоу та іншими заходами.

Місто є наочною ілюстрацією органічного співіснування різних художніх стилів і напрямів, що свідчить про безперервну історичної спадкоємність у розвитку культури. Так у місті переважно зі спорудами в готичному і бароковому стилі знайшлося місце й для чудової будівлі в стилі модерн – «Залу Сторіччя» або «Халі Людової». Це смілива новаторська конструкція з величезним куполом, залізобетонні ребра якого спираються на кільце, підтримуване арками. Будівля настільки унікальна, що поставлено питання про його внесення ЮНЕСКО до списку світової культурної спадщини.

Чарівне місто

У Вроцлаві є численні магічні місця. На території колишньої середньовічної бійні споруджений пам’ятник забійній худобі – улюблений монумент наймолодших туристів. На вулиці Свидницькій, біля підземного переходу знаходиться пам’ятник Гномові – символу відомого в 80-ті роки руху “Помаранчева Альтернатива”, який висміював військовий стан у Польщі.

Улюблене місце дітей – фонтан у вигляді ведмедя на південній стороні ратуші (це копія бронзової скульптури 1904 року, яка знаходилася тут до 1945 року). Варто також побувати біля пам’ятника Олександру Фредро (відомого автора комедій), розташованого на південній стороні Ринкової площі.

На Театральній площі у вихідні дні можна проїхатися на трамваї “Баба Яга”, в якому влаштовано кафе. Сміливим можна рекомендувати оглядовий майданчик на дзвіниці костелу св. Єлизавети (поряд із кам’яними будинками “Ясь” і “Малгося”). Щоб туди забратися, треба піднятися 300 сходинками.

Транспорт

По Вроцлаву курсують маршрутні автобуси і трамваї. Квитки діють відразу на обидва види громадського транспорту. Їх можна придбати в касових центрах, газетних кіосках, а також цілодобово в автоматах. Квиток можна купити у водія, але лише за умови, якщо заплатите без решти. У транспорті завжди чисто та охайно. По всьому салоні розміщені пристрої, на яких зазначено зупинки. Купивши білет, необхідно самому його закомпостувати. Білети діють лише певний час, тому потрібно за цим слідкувати, щоб не натрапити на контролерів та не отримати штраф.

Де поїсти

В залежності від бажання та можливостей, у Вроцлаві можна спробувати багато чого смачненького. Тут вдосталь торгівельних центрів та закладів швидкого харчування. Є дорогі ресторани з відповідними рівнем обслуговування. А якщо ви не хочете багато витрачатись на їжу – зверніть увагу на невеличкі кафе та ресторанчики. Там ви можете скуштувати великі порції польських національних страв. До речі, ціни на їжу тут дешевші, ніж у Києві.

Головна родзинка Вроцлава

У Вроцлаві можна знайти багато цікавого та оригінального, але головна родзинка – це гноми. Цих найменших мешканців міста поляки називають краснолюдками. Численна казкова меншина мешкає у Вроцлаві повсюди. Варто лише уважно придивитись – і біля вроцлавського фонтану на Ринку побачите завжди привітного Добрячка із соняхом у руці, а там гном-в’язень сумує за ґратами, цей із вареником на виделці.

Краснолюдки – місцева легенда. Перші намальовані вроцлавські гноми з’явилися на мурах міста у ніч із 30 на 31 серпня 1982 року, у похмурі часи військового стану в Польщі. Такий от спосіб боротьби із тодішньою дійсністю вигадала Помаранчева Альтернатива у Вроцлаві. Відтоді гномів почали зустрічати поруч із написами «Солiдарнiсть» i «Геть комуну!». Цей рух поширився всiєю Польщєю – гноми з’явилися на мурах Гданська, Кракова, Лодзi. Вроцлав не забув своїх маленьких героїв і створив про них власну казку. Тепер у місті мешкає більше сотні гномів. Кожен має своє ім’я, цікаву історію. Без них годі й уявити сучасний міфічний Вроцлав.

Хто запалює Вроцлав

Краків має Вавельського дракона і слухає щодня хейнал, що звучить з вежі Маріїнського костела. Вроцлав теж побажав мати свою живу легенду. Це єдине місто Польщі, де щоденно можна зустріти справжнього ліхтарника.

Щодня, як тільки починаються сутінки, вуличками Тумського Острова проходить чоловік у плащі і циліндрі. Багато років поспіль він запалює газові ліхтарі – освітлення з минулого століття. Його помилково приймають за священика чи сажотруса, та самі ліхтарники найбільше люблять називатись чародіями.

У такій магічній атмосфері працюють Кшиштоф Шидловский і Роберт Молендо – останні ліхтарники в Польщі. Години їхньої праці регламентує схід і захід сонця.

– Неважливо, йде дощ, падає сніг чи віє вітер. Ліхтарі мусять освітлювати вулиці. Влітку їх запалюють о 21, а гасять о 3 годині зранку. Взимку потрібно бути на місці раніше, о 15:30. А загасити можна аж о 7 ранку, – розповідає Роберт Молендо, який працює на Острові з понеділка до п’ятниці.

Світло, яке дає ліхтар, відрізняється від електричного, воно є більш білим і яскравим.

– На Острові є такі місця, де ніхто не сподівався, що їх можна освітлити в такий спосіб. На мою думку, це світло має в собі якусь таємницю. Це так, якби ми оповідали історію міста з його допомогою, – каже Кшиштоф Шидловский.

Ліхтарника хочуть зустріти всі. Ще кілька років тому це було непросто, тому що окрім спеціального дрючка-тички цей чоловік нічим не вирізнявся серед натовпу. Три роки тому міський уряд постановив вбрати ліхтарників у капелюхи і плащі зі стрічками в кольорах столиці Нижньої Сілезії. З того часу ліхтарник в чорному плащі кожного дня з’являється у сутінках вуличок Острова.

Ось такий він, Вроцлав — середньовічний конкурент Праги, гордість кожної із держав, до яких належав. Часами суворий і неприступний, інколи — такий незбагненний, магічний. Але завжди красивий, привітний та по-молодечому запальний, безтурботний, веселий. Місто, де ніколи не відчуваєш себе чужим.

Шутько Аліна