Багато українців сумують за своїм культурним життям: за музеями, які ховають під своїм дахом історію століть, за театрами, де актори змінюють вираз обличчя щосекунди, за концертами, коли пересихає горло від бажання підспівувати улюбленому виконавцю. Завдяки тяжким випробуванням, які світ продовжує долати й зараз, у нас з’явилася можливість замінити усі ці види дозвілля їх онлайн-варіантом. Тому сьогодні ми трохи зануримося в альтернативний світ української культури. До вашої уваги представлені автентичні музеї просто неба, які дуже чітко передають атмосферу свого часу, і додаткові образи самі по собі спливають перед очима. Розпочнемо наш віртуальний тур.


Музей народної архітектури та побуту, м. Ужгород, Закарпатська область.

Розташований у історичному центрі міста. Один із перших музеїв України просто неба.

Тут зібрані різні житлові помешкання українців, які відповідають різним регіонам, а також «святині» різних майстрів: теслярів, бондарів, гончарів, ткаль, вишивальниць, збережені безцінні надбання їхньої праці.

Слід звернути увагу на церкву з села Шелестово Мукачівського району (1777 р.) — одна з двох аутентичних лемківських церков, які збереглися на території України. Храм є зразком класичного поєднання в народній архітектурі двох стилів — шатрового й бароко.

Музей народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького, м. Львів, Львівська область.

Також музей просто неба, заснований 1971 року.

Від часу офіційного створення й дотепер музей зберігає, досліджує й популяризує культуру, народну архітектуру та давній побут Заходу України.

За цей період сформовано фондову збірку з майже 22 тис. предметів та збережено понад 100 великих архітектурних об’єктів, серед яких є унікальна й найбільша в Європі колекція сакральних споруд. Площа «скансену» становить 36,6 га. Окрім 3d-туру, музей може надати вам аудіогід, який супроводжується мапою, текстом і картинками.

Мамаєва Слобода, м. Київ, Київська область.

Просвітницький музей просто неба. Його суть полягає у якомога якіснішому відтворенню картини побуту жителів Наддніпрянщини 17 століття.

Комплекс нараховує 98 об’єктів. Тут, посеред київських багатоповерхівок, нерідко можна почути козачий клич. У центрі архітектурного ансамблю – триверха козацька дерев’яна церква імені Покрови Пресвятої Богородиці із дзвіницею.

Поруч розташований вітряк. Не вистачає лише клекоту качок, які турботливо ховають своїх діточок від гучного чоловічого крику. Але ми впевнені, що вони доповнювали картину 300 років тому назад.

Музей народної архітектури і побуту Середньої Наддніпрянщини, м. Переяслав, Київська область.

Тут відтворено як українське село 19-20 століття, так і перші будівлі часів Київської Русі, так як місто Переяслав – одне з найдавніших міст України.

На території 30 гектарів розміщено 13 тематичних музеїв, які є органічним продовженням музею-села. Музей ознайомлює з народною культурою, архітектурою та творчістю, звичаями та обрядами українців Середньої Наддніпрянщини.

До уваги відвідувачів 122 пам’ятки народної архітектури, понад 30 тисяч пам’яток матеріальної й духовної культури.

Музей народної архітектури і побуту, м. Київ.

«Головна етнографічна скарбниця України», – так написано на сайті видання. Тут усе про життя звичайних українців.

Ми так багато вивчаємо життя видатних осіб, що зовсім забуваємо про ті реалії, в яких жила більшість наших предків у минулих роках.

Резиденція Богдана Хмельницького, Чигирин, Черкаська область.

На жаль, справжня ділянка Богдана Хмельницького не збереглася, але архітектори намагалися відтворити усе точнісінько так само як було.

Увесь комплекс резиденції Богдана Хмельницького обнесено оборонними стінами із захисними баштами та бійницями. Усередині розташовані такі споруди: в’їзна брама; будинок гетьмана; генеральна військова канцелярія; військова скарбниця; пам’ятник митрополитові Йосипу Нелюбовичу-Тукальському; храм святих апостолів Петра і Павла; курінь військової варти (вартівня); поварня; будинок для челяді; кузня.

У резиденції зберігається велика кількість реліквій і музейних експонатів. Тут можна побачити колекцію козацької зброї, одягу і амуніції, познайомитися з побутом і традиціями того часу.

Запорізька Січ, м. Запоріжжя – національний заповідник «Хортиця».

Тут яскраво представлено життя нереєстрового війська запорозького другої половини 16 – кінця 18 століття. Історико-культурний комплекс поділений на дві частини – Малий кіш (де збиралися торговці та ремісники), та Великий кіш, власне козацька територія. Містечко охороняють оборонні укріплення – рів, вал, оборонні вежі.

У внутрішньому просторі зведені кузня, корчма, козацькі курені, гончарня й грецька хата, де приймали послів. Відчуй через екран те, як шабля розрізає повітря, як коні здіймають пилюку, біжучи на ворога, вдихни аромат слави й гордості за наших предків.

Усі ці музеї змушують відчути себе «своїм» у будь-якому столітті й будь-якій атмосфері, яку вони передають. А 3d-тур, у якому зараз ми відвідуємо ці музеї, завдяки 360-градусній зйомці дозволяє і літати над експонатами, і бродити поміж дерев по землі. Гарної онлайн-подорожі!

Юлія Виженко