Якби іспанське місто Валенсія було людиною, то мужньою упевненою дівчиною. Пояснити таку дивну асоціацію можна етимологією слова: походить від римського “Valentia”, що означає „смілива”. Проте в туристів це місто асоціюється насамперед не з подіями войовничої минувшини, а з Містечком мистецтв і наук, цитрусовими та однойменним футбольним клубом.


Останнім часом відпочинок в Іспанії став дуже популярним. Кожна поважна туристична компанія наввипередки пропонуватиме вам нібито вигідні тури.

“Популярність Іспанії з кожним роком зростає все більше й більше серед наших туристів. Ми пропонуємо їм величезний вибір країн, де можна чудово відпочити, незалежно від того, зимовий чи літній, пляжний чи екскурсійний відпочинок вони обирають. Але останнім часом вибір українця припадає на Іспанію з великою перевагою щодо інших країн”, – розповідає Світлана Мальцева, агент туристичної компанії “Sky Line Tour”. Ви можете відвідати і Мадрид, і Барселону, і Канари… Ми б хотіли трохи змінити ваш тур та запропонувати хоча б подумки здійснити подорож до Валенсії. Налаштувалися? У нас буде дуже цікавий маршрут, який розпочнеться з екскурсу в минуле. Приготувалися? Тоді гайда в ІІ ст. до н. е.!

Байки про історичну бувальщину

Отже, 137 р. до н. е. Саме тоді римляни заснували місто, на території якої до того часу розташовувалися поодинокі поселення греків і карфагенян. Виявляється, не тільки Карфаген мав бути зруйнованим: у І ст. до н. е. лузитани захопили територію й фактично стерли з лиця землі засноване поселення. Після того, як усе притихло, римський консул Децим Юній Брут відбудував місто й назвав його Валенсією. Проте найбільшого розквіту воно набрало за правління імператора Августа. Цьому сприяли культурний поступ і вдале розташування на торговельному шляху Via Sucronense.

Згодом на долю Валенсії випало ще одне випробування: у 413 р. вона була захоплена вестготами. Із римським пануванням довелося попрощатися.

Та ця подія не мала таких серйозних наслідків, як 714 р. Саме тоді місто завоювали маври. Валенсія перетворилася в частинку Кордовського халіфату. Ми, як затяті мандрівники в минуле, можемо зауважити, як змінювалася Валенсія. За майже п’ятсотлітню історію панування маврів місто не тільки стало столицею королівства, яке утворилося внаслідок розпаду халіфату, а й перетворилося у розвинутий культурно-торговельний центр із мережею зрошувальних каналів, укріпленими мурами та чудовою архітектурою.

Але час не може довго спостерігати за подіями збоку. Він занадто динамічний, щоб претендувати хоча б на примітивну сталість. Тому в 1094 р. завершився період правління маврів і на зміну мусульманським впливам прийшли християнські віяння. Змінювалася влада, змінювалися традиції, змінювалося місто. За період панування легендарного Сіда до 1096 р. в місті не залишилося жодної мечеті: їх або зруйнували, або переробили в інші храми. На зміну Сідові престол отримала його дружина Хімена, яка не змогла втримати владу (не будемо сіяти ворожнечу гендерними стереотипами) та змушена була залишити місто маврам. Християни не витримали такої історичної несправедливості й перед відступом спалили Валенсію. Але вона ожила. Постала, як фенікс, із попелу.

Наступна дата, яку ми не в змозі оминути під час нашої історичної мандрівки, – 1022 р. Це не просто початок чергової ери мусульманського панування, а й точка відліку мирного співіснування християн, мусульман та юдеїв.

На долю “сміливого” міста випадало не одне випробування і вогнем, і мечем. Таке відчуття, що фатум час від часу кидав монетку, щоб здійснити вибір: передати Валенсію до рук християн чи до мусульман. Але в 1238 р. місто остаточно перейшло до перших. Це стало точкою відліку історії королівства Валенсія. Окрім цього, розпочинається період активного храмового будівництва.

Наступними історичними віхами стали події XV-XVI ст., пов’язані зі становленням Валенсії як одного з наймогутніших торговельних центрів. Шовк, текстиль, кераміка – кожен обирав до смаку. Такий фінансовий розквіт сприяв появі першого міського банку в 1407 р.

Що ж стосується культурного розквіту, то він втілюється насамперед у тогочасній архітектурі, про яку мова піде згодом. Утвердженню статусу Валенсії як могутнього міста сприяло також привезення в 1437 р. Святого Грааля – чаші, з якої апостоли причащалися на Таємній вечері і в яку згодом була зібрана кров розіп’ятого Ісуса. Якщо зважити на всі ці події, то здається, що в місто прийшла культурна весна, усе чудово.

Але непрописані закони чергування смуг на життєвому шляху диктували своє: після розквіту прийшов занепад, пов’язаний з подіями 1609 р., – вигнанням хрещених маврів із Іспанії. Проблеми Валенсії полягали в тому, що останні становили третину населення міста й були основою робочої сили.

Наступною темною смугою стали події боротьби за іспанську корону. Валенсія втратила свою незалежність і ледь не позбулася мови.

Це ще не все: наступним випробуванням стало короткочасне панування французів (до середини 1813 р.).

Потім були й періоди економічного пожвавлення, і перетворення Валенсії фактично в столицю Іспанії під час Громадянської війни…

Сонце й море – наживка для туристів № 1

Сьогодні місто – одне з найпрекрасніших туристичних центрів, на вудочку яких часто клюють туристів. Що ж слугує наживкою? Насамперед чудові кліматичні умови, море, гори… А також не оминути цінність Валенсії саме як культурного центру, адже відлуння героїчного минулого дається взнаки: численні архітектурні пам’ятки, музеї, захопливі історії… Зупинімося детальніше на розгляді наживок для туристів.

Отже, перший спосіб спіймати туриста на вудочку – це чудові кліматичні умови. Середньорічна температура становить +17 ºC, сонце сяє в середньому сім годин на день – чим не рай? А якщо ще додати те, що Валенсія чудова протягом року – восени й навесні тепло й сонячно, улітку спекотно й можна чудово відпочити на пляжі, взимку сонячно й не вельми холодно, – то, вважайте, це й справді чимось нагадує неземний прекрасний світ… Навіть найвибагливіший турист знайде час саме для себе.

Якщо ви мрієте про казковий відпочинок із морем, пляжем, засмаганням, то обирайте літо з температурами від + 19 ºC до +29 ºC. Незабутні враження, ласкаве сонце, прогулянки теплими вечорами вам гарантовані! Можете до цього всього додати ще й особливого смаку валенсійської кухні – паельї (національної страви з рису, підфарбованого шафраном, з оливкової олією) та орчати (традиційного напою з мигдалю та молока).

Якщо ви ставите собі за ціль познайомитися насамперед із визначними пам’ятками міста, то весна й осінь – оптимальна пора для цього. Температури становлять приблизно від +10 ºC до +20 ºC. Ваші екскурсії супроводжуватимуть пахощі апельсинових садів, якими так славиться Валенсія.

І взимку ви не залишитеся тут байдикувати! Помірні температури зі значеннями від +6 ºC до +15 ºC подарують вам можливість насолодитися теплим зимовим сонцем та пограти в гольф на прилеглих полях.

Якщо ви ще впіймалися на нашу вудочку, то ми переходимо до другого плану. 🙂

Водити екскурсійні хороводи, або визначні пам’ятки міста як наживка № 2

Для тих, хто ще не зовсім зрозумів, повторюємо, ви потрапили в рай, панове. Або поки що просто читаєте “Божественну комедію” на новий лад. Вергілія як поводиря не гарантуємо, а от дев’ять кіл раю запросто! Отже, на старт, увага, руш!

Коло перше “Містечко науки і мистецтв”. Пам’ятка складається з трьох корпусів. Перший із них – це кінотеатр, де йдуть покази документальних та науково-популярних фільмів. Будівлю пофарбовано в білий колір, а поблизу – дуже широкий дзеркальний ставок.

Наступний корпус, науковий, має вигляд високої білої будівлі, оточеної вже двома дзеркальними ставками. Тут розташована виставка музейних та культурних експонатів, яка займає два поверхи.

Третій ансамбль присвячений акваріумам. У найкращих проживають тропічні й середземноморські риби. Розповімо про це детальніше в наступному колі.

Коло друге “Акваріум “Океанографік””. Є найбільшим у Європі. Тут живуть майже всі представники найголовніших екосистем – це  кити, акули, пінгвіни, морські леви, моржі тощо. Надивившись на ці дива, ви можете сходити в сувенірний магазин чи ресторан (залежно від настрою).

Коло третє “Музей природничих наук”. Якщо ви приїхали до Валенсії з дітьми, то не оминіть можливості відвідати цей чарівний куточок. Скелети динозаврів, стародавні скам’янілості, вивчення походження Землі – це те, що ви побачите й почуєте в цьому місці.

Коло четверте “Кафедральний собор”. Ця архітектурна пам’ятка повертає нас до екскурсу в минуле. Собор був побудований на місці колишньої мечеті й освячений в 1238 р. Відомий у світі насамперед через те, що тут зберігається одна з найвідоміших реліквій християнства, про яку ми вже згадували. Це Священна Чаша, з якої причащав апостолів Ісус Христос на Таємній вечері.

Собор як архітектурна пам’ятка цікавий ще й тим, що він поєднує риси романських, готичних, неокласичних елементів та деталей, характерних бароко.

Коло п’яте “Північний вокзал”. Цікавить нас насамперед не як залізнична станція, а як пам’ятка у стилі модерн, збудована в 1906-1917 р. в самому центрі міста. Багатства додає фасад, прикрашений трьома вежами, чудовою мозаїкою і керамікою та декорований деревом, склом та металом.

Коло шосте “Площа Плаза-де-ла-Вірген”. Якщо ваші друзі привозили вам якусь сувенірну продукцію з Валенсії, то це, напевно, такі поширені листівки із зображеннями площі. Це місто, де туго зав’язаний вузол історії, де розташовані три будівлі, дуже важливі для місцевих жителів. Це і собор, і базиліка Вірген-де-Лос-Дезампарадос – одна з перших барокових будівель Іспанії, і Палау-де-Генералітат – резиденція уряду автономного округу Валенсія.

Коло сьоме “Палац мистецтв імені королеви Софії”. Попри свою молодість (був збудований лише в 2005 р.), вважається одним із найвідоміших у світі та є зразком сучасного мистецтва. Він становить частину Містечка мистецтв і науки та складається з трьох залів, у яких проходять концерти симфонічних оркестрів, оперні та балетні вистави.

Коло восьме “Музей “Півсфера””. Витвір талановитого іспанського дизайнера Сантьяго Калатрава, відкритий у 1988 р., формою нагадує очі. Це символізує пізнання й мудрість. У конструкції будівлі домінує алюміній. Є багато арок, склепіння та сходи, які вдало поєднуються з прозорими скляними панелями. Весь комплекс музею виглядає надзвичайно футуристично.

Коло дев’яте “Національний музей кераміки”. Він розташований у будинку XVIII ст. – Паласіо дель Маркес де Дос Агуас. З 1947 р. тут розміщений музей, який представляє найкращу колекцію керамічних виробів в Іспанії – це понад 5000 екземплярів традиційного гончарного мистецтва Валенсії та її округу, кахлі з Теруеля, фаянс з Толедо й Севільї, грецькі, римські та арабські вироби, китайський і японський фарфор, а також сучасні роботи Мар’яно Бенлюре та Пікассо. Особливо пишаються місцеві жителі повністю обладнаною валенсійською кухнею початку ХІХ ст., декорованою керамічною плиткою.

 Можна ще довго розказувати про це райське містечко, багату історію, що дихає на нас із архітектурних пам’яток, численні музеї, затишні кав’ярні, цитрусові гаї, спекотне сонце, морські береги. Можна переповідати про відомих людей міста та футбольний клуб “Валенсія”. Але, погодьтеся, значно краще побачити все це на власні очі…

Вікторія Кравчук