Що таке Данія? Це край середньовічних фортець і верескових рівнин. Земля вікінгів, де готують величезні бутерброди та варять пиво Carlsberg і Tuborg, а рівень життя населення вважається одним із найкращих у Європі. Батьківщина Андерсена й шекспірівського Гамлета. Країна вільнодумних романтиків, що не визнають обмежень і забобонів. Мрія фотолюбителя. Рай для екскурсійного маніяка. Постає запитання: чому ж наші туристи туди не їздять?!
Казкова відпустка в Данії: мрії і реальність
Щоб з’ясувати причини цього парадоксу, ми звернулися до кількох туристичних агенцій Києва.
«Взагалі-то потрапити в Данію не так уже й просто. Незалежно від мети поїздки видається тільки одноразова віза. Для в’їзду в країну необхідно мати закордонний паспорт, 2 анкети з фото, запрошення (туристичне, особисте або службове), а якщо ви подорожуєте з дітьми, треба буде пред’явити нотаріально засвідчену згоду обох батьків. До речі, Данія входить до Шенгенської зони, що суттєво спрощує перехід кордонів при, скажімо, автобусній екскурсії», – розповіли нам у турфірмі «Супутник» .
«Насправді тури в Данію не мають особливого успіху серед наших клієнтів,– зізнається Алла, консультант туристичного агентства «Витребеньки». – Я сама була в Копенгагені, але в рамках круїзу Скандинавією. Що можу сказати: гарне місто, таке, як і багато європейських… Наші люди мало знають про Данію, тому не бачать в ній чогось особливого, що привабило б поїхати туди».
Що ж, якщо від подорожі вас утримує тільки обмаль інформації, не турбуйтесь, ми зарадимо вашій біді.
Усе гаразд у Данськім королівстві
Найменша зі скандинавських країн, Данія омивається Північним та Балтійським морями. Сухопутний кордон тут є тільки один: із Німеччиною, на півдні.
Данія – конституційна монархія. Глава держави – королева , хоча фактична влада перебуває в руках однопалатного парламенту (фолькетингу) та уряду на чолі з прем’єр-міністром. Назва країни походить від однойменного племені данів, які оселилися на півострові Ютландія і, об’єднавшись із ютами та англами, що населяли в IV столітті теперішню територію країни, здійснювали набіги на сусідні землі, зокрема на Британію і Францію.
Копенгаген не завжди був столицею Данії. Найперші згадки про це місто датуються 1160 роком. Заснував його єпископ Абсалон, що на той час був радником короля Вальдемара і архієпископом Розкільда, тодішньої столиці. У ХХ столітті Копенгаген став найбільшим містом у Скандинавії. Зараз тут проживає близько двох мільйонів чоловік. Данці вважають себе цілком сучасними людьми, вільними від стереотипів та забобонів. Про це свідчить хоча б той факт, що в 1989 році Данія стала першою країною в Європі, де було офіційно дозволено шлюби між особами однієї статі.
Повний Копенгаген
Отже, ви приїхали в Данію. Куди вирушимо спочатку? Правильно, в Копенгаген. Де ви ще знайдете місто, візитною карткою якого є бронзова Русалка? Центром міста є Ратушна площа, де можна побачити багато цікавого, королеву, наприклад. Також варто відвідати: парк розваг Тіволі (якщо довіряти путівникам в Інтернеті, то він відомий на весь світ), Національний музей (найбільший музей столиці), поряд з яким розташований Нюхавн (Нова Гавань – місце, де зазвичай збираються тутешні митці та журналісти ) та Музей Кораблів вікінгів (волохаті дядьки у рогатих шоломах – саме те, що треба посеред важкого екскурсійного дня ). Я б ще, мабуть, відвідала музеї тютюну, еротики й пива Carlsberg, особливо, зважаючи на те, що в останньому пропонують дегустацію.
Надзвичайно позитивним фактором є те, що тут дуже просто вирішити проблему з транспортом. Серед них особливе місце посідає водний, зокрема пором. Екскурсії каналами мають особливий успіх серед туристів Копенгагена.
По-друге, варто згадати про велосипеди на прокат. Два в одному: повертаєшся в дитинство та тренуєш сідничні м’язи. Як писав Рильський: «Троянди й виноград – красиве і корисне»… Користуються ними так: на одній зі станцій клієнт закидає в автомат монетку в 20 крон і бере велосипед, який потім можна повернути на іншу станцію (їх у місті близько сотні) та отримати свої гроші назад.
Інший варіант – громадський транспорт. Туристам пощастило. Із Copenhagen Card можна їздити безкоштовно в автобусах та потягах у межах міста та заходити до ніж понад 60 музеїв. Крім того, картка дає знижку на купівлю квитка на пором до Швеції і назад. Термін дії картки – одна, дві чи навіть три доби. Якщо це вас зацікавило, то деталі щодо цін з’ясуєте самі. Розраховуватися можна і в євро, однак «здачу» будете отримувати все тими ж кронами. Такі картки можна купити в готелях, на вокзалах та в інформаційному туристичному бюро, розташованому на вул. Bernstoffsgade, 1.
Якщо всі перераховані вище варіанти вас з тих чи інших причин не влаштовують, завжди знайдеться вихід: у Копенгагені найбільша у світі система пішохідних вулиць Stroget.
Не хлібом єдиним…
Кухня Данії здебільшого складається із м’яса, картоплі і риби .Традиційні страви: хвід лабсковс (по-простому: рагу зі шматочків яловичини з картоплею ), флескестег (смажена свинина), гравад лекс (лосось, маринований із кропом, який подають із солодким гірчичним соусом) та сморреброт (дослівний переклад звучить як «хліб із маслом»).
Найпопулярніший міцний алкогольний напій – аквавіт , що випускається в Ольборзі.
Куди піти, куди податись…
Не знаю, як ви, а я обожнюю казки. Тому першим пунктом я б відвідала Однесе, малу батьківщину Андерсена. Але їхати туди краще на другу половину літа, у період проведення фестивалів, присвячених Великому Казкареві.
Щоб отримати найбільш повне уявлення про середньовічну данську архітектуру, зазирніть у Фюнен, музей під відкритим небом. Фанатам Шекспіра, зрозуміло, треба одразу податися до Гельсінгеру, де в замку Кронборг розгорталася дія знаменитої трагедії «Гамлет». Вам люб’язно розкажуть і покажуть, де топилася Офелія і якими маршрутами тинялась Тінь батька головного героя ( я маю на увазі театральні постановки, так би мовити, в автентичних умовах, які відбуваються тут щоліта). У всякому разі, вам навряд чи буде нудно…
Ще можна з’їздити в замок Фредериксборг, де розміщений Національний музей історії, собор в Роскіллі ХІІ століття – духовний центр країни, де поховано королів Данії.
І не забудьте парасольку!
Клімат у Данії помірно-морський. Погода нестійка. Часто дощить.
Якщо ж ви все-таки залишили свою парасольку вдома й заблукали, то просити допомоги доведеться данською або німецькою (якщо ви загубилися десь на півдні країни), хоча з кожним роком все більше данців опановують і англійську мову.
Телефон першої допомоги – 112.
Щасливої дороги!
Анастасія Москвичова