Якщо хочете побачити щось дійсно незвичне та загадкове, то подорож до цього маленького королівства на південному кордоні східних Гімалаїв саме для вас. Потрапити сюди дуже непросто, однак це того варте.

Бутан — таємнича країна, розташована між Індією і Китаєм. Вона була закрита для туристів до 1974 року. Сьогодні королівство може відвідати кожен охочий, але потрібно пройти багато формальностей і мати чималу суму грошей. Король хоч і відкрив кордони для туристів, але не дозволяє їм заполонити країну. Потрапити сюди можна тільки у складі туристичної групи. Також, щоб отримати дозвіл на в’їзд, потрібно оплатити всі витрати заздалегідь: переліт, готель, збори, комісії, послуги туроператора, гіда, віза і страховка.
З Києва до Бутану
Дістатися загадкового королівства нелегко не лише формально, а й фізично. На території Бутану розташований тільки один міжнародний аеропорт Паро, який приймає рейси єдиної місцевої авіакомпанії Druk Air. Летіти потрібно з однією пересадкою в Катманду, Делі, Мумбаї, Сінгапурі або Бангкоку, після чого можна вирушати до бутанського королівства. Утім, і тут є певні труднощі. Квиток на Druk Air не продається до тих пір, поки держава Бутан не дозволить вам в’їзд в країну — цей процес займає не менше 10 днів. Також потрібно враховувати, що аеропорт Паро працює тільки у світлий час доби, тому в разі нельотної погоди затримка рейсу становить, як правило, добу. Попри все, переліт — це найбільш вдалий та оптимальний спосіб відвідати загадкову державу. Через велику відстань (понад 7 тис. км) дістатися бутанського королівства іншим транспортом просто неможливо.
Зупинка у пряниковому будинку

Туризм в Бутані працює за системою all inclusive — у вартість туристичного пакета входять екскурсійне обслуговування, транспортні послуги й проживання в готелі. Категорію готелю, а також кількість необхідних додаткових послуг необхідно обов’язково уточнювати заздалегідь. Однак, і тут не обійтися без загадковості. Готелі країни займають традиційні бутанські будинки, оформлені з використанням національного колориту. Крім того, багато з них розписані вручну. Тому нерідко Бутан називають країною пряникових будиночків. Малюнки в основному складаються з орнаментів. Доповненням стають зображення тварин і рослин. Жителі Бутану навіть змагаються між собою в оздобленні свого житла. Зупинитися в одній з таких «пряникових» будівель буде дуже цікаво.
Головні пам’ятки
У захованій в горах країні збереглися дивовижні пейзажі та річки з прозоро чистою водою, адже рука людини майже не торкалася природи Бутану. Почати свою мандрівку варто з «дзонгів» — величезних монастирів, розкиданих по всій території країни. Головною визначною пам’яткою вважається Тхімпху — столиця Бутану, що також є королівською резиденцією. Тут можна побачити 50-метрову статую Будди та відвідати Національну бібліотеку, де зберігаються найдавніші манускрипти. Не варто забувати й про духовний центр країни — Джакар. А любителі природи можуть відвідати один з 10 заповідних регіонів, а також кращі національні парки Бомделінг і Кхалінг.
Голодним ніхто не залишиться
У країні велика кількість закладів харчування з невимушеною та спокійною атмосферою. У кафе та ресторанах переважають вегетаріанські страви. Кухня Бутану досить проста. Ніяких складних кулінарних процесів тут немає. У країні поширене використання бобів та перцю чилі. Утім, основу всіх страв становить рис. Річ у тім, що звичайні харчові рослини в умовах гірських вершин рости не можуть. Бутанці вирощують червоний рис. Він дуже твердий та має досить специфічний смак. Особливу увагу тут приділяють церемонії чаювання. Чай бутанці п’ють чорний або зелений з додаванням солі, дрібки перцю і ложки вершкового масла. Страви бутанської національної кухні не тільки мають свій неповторний і вишуканий смак, вони ще й вирізняються оригінальним оформленням.
Країна щастя
Бутан — це справжня країна щастя. Щоб піклуватися про духовний світ кожного жителя, у 2008 році в країні створили Комісію з загального народного щастя. Навіть в анкеті для перепису населення існує спеціальна графа, в якій потрібно вказати, наскільки тебе все влаштовує в житті. Але це ще не все. Тут функціонує Міністерство щастя, і взагалі поняття «щастя» стоїть на чолі національної політики. Цікаво також, що поняття валового внутрішнього продукту в Бутані замінено на поняття валового національного щастя, тобто якість життя тут визначається балансом між матеріальними та духовними цінностями.
Подорож до бутанського королівства точно не залишить вас байдужими. Фантастичні пейзажі, оригінальні традиції та неймовірна загадковість приваблюють туристів з усього світу. Ще б пак, адже у країну, в яку так важко потрапити, так легко закохатися!
Катерина Колосова
Головне фото: 24shopping.com.ua