Подорож у Карпати —це не тільки мальовничі краєвиди, прогулянки лісом та катання на лижах, а й можливість посмакувати місцеві кулінарні шедеври. Лише скуштувавши традиційні страви, ви зможете повністю зануритися у культуру, проникнутись колоритом та атмосферою Карпат.
Пропонуємо Вашій увазі перелік надзвичайно смачних страв та напоїв, які має скуштувати кожен турист, який подорожує Карпатами. Сподіваємося, що наші поради відкриють для вас неочікувану палітру смаків та вражень.
Бограч
Справжня візитівка Закарпаття. Bogracs з угорської – «казан», отже готується він лише в казані на відкритому вогні, щоб надати йому тонкого аромату диму.
Для приготування цієї страви використовують яловичину, гриби, овочі та велику кількість спецій. За легендою пекучий перець у бограч угорці почали додавати під час угорсько-турецьких війн, аби вороги подавилися.
Банош
Найвідоміша страва гуцульської кухні. У Карпатах кажуть, що за рецептом з Інтернету можна приготувати лише звичайну кашу, а справжній банош може зробити лише гуцул.
Банош готується з кукурудзяного борошна та свіжої овечої сметани, які постійно помішуються на вогні. Подається він з бринзою, шкварками або ж грибами. Цікаво, що за традицією приготуванням баношу займались лише чоловіки. Пояснюється це використанням овечої сметани та бринзи, адже вівці та все, що з ними пов’язано – справа виключно чоловіча.
Кулеша або мамалига
Мамалигу часто плутають з баношем, та між ними все ж є різниця. Кулеша готується з кукурудзяного борошна та вершкового масла на воді. Готову страву розрізають нитками на шматки, подають з бринзою, смаженою цибулею, грибами та сметаною, шкварками, кислим молоком.
Крім того, гуцули часто їдять мамалигу замість хліба. Ця страва навіть згадана у відомому творі М. Коцюбинського, де «споживали ґазди вкупі свіжу кулешу та гуслянку за мережаним столом».
Гуслянка
Гуцульський йогурт, який готують зі свіжого молока в деревяному чи глиняному посуді.
Існує легенда, за якою рецепт гуслянки людям подарували мольфари, її вважали напоєм здоров’я, молодості і довголіття.
Грибна юшка
Ще жоден справжній гуцул не пропустив щорічних походів за грибами. Тут це чи не найцікавіше заняття не лише для місцевих, а й для туристів. Найбільше цінуються та полюбляються в Карпатах, звісно, білі гриби.
Щоб приготувати юшку їх засушують, варять на курячому бульйоні, додають зелень, спеції та локшину, рідше квасолю.
Білий гуцульський борщ
Борщ, приготований в Карпатах, здивує вас не лише своїм смаком, а й виглядом.
Цей борщ не звичного нам червоного кольору, а білого, адже робиться з кормового буряку. Також туди додають реберця, квашену капусту, сметану та спеції.
Панський дерун
Від звичайного деруна він відрізняється своїм розміром та начинкою.
Коли деруни подаються зі сметаною, панський дерун – з курятиною, свининою, підливкою з білих грибів.
Цвіклі
Традиційна страва на багатьох застіллях на Гуцульщині, особливо перед Великоднем та Різдвом.
Цвіклі – це суміш відвареного буряку, хрону та спецій. Подається до м’яса, риби, холодцю, ковбаси та шинки.
Мед
Меду з Карпат здавна приписують цілющі властивості. Він є значно кориснішим для організму, аніж звичайний, адже гірський мед збирають на екологічно чистих територіях.
Ви можете придбати безліч сортів меду: барбарисовий, гірчичний, кленовий, соняшниковий та багато інших.
Чай, варення
Чай, джем з ягід та трав, зібраних власноруч – те, що обов’язково потрібно привезти додому як сувеніри для друзів.
Неймовірно смачні, корисні та натуральні продукти стануть не лише приємною згадкою про відпочинок у горах, а й чудовою заміною покупним товарам.
Вина та наливки
Ну і звісно який відпочинок у Карпатах без дегустації напоїв. Кожен продавець з радістю дасть вам скуштувати трохи запашного домашнього вина з чорниці, смородини чи вишні.
Завдяки тутешньому клімату напої мають унікальний смак.
Та де ж покуштувати усі ці страви? Звісно, ви можете піти у ресторан або приготувати їх самі. Та найкращим рішенням буде попросити власників вашого будиночку зробити вечерю. Кожен рецепт передається в Карпатах з покоління в покоління. Господині відпрацьовують усі страви до ідеалу та, безумовно, знають, що таке традиційна гуцульська кухня.
Анастасія Корнійчук