Бабин Яр – локація, про, яку навряд чи розкажуть у туристичних путівниках. Це місце з трагічною історією від якої холоне кров. Та попри це в ній, багато цікавих та захопливих місць, які точно варті вашої уваги.


Урочище розташоване практично в центрі Києва, неподалік станції метро Дорогожичі, та простягається на сотні квадратних метрів. На його території розташовані місця поховань різних масштабних трагедій українського населення, такі як: Голокост, Голодомор, розстріли 1941 року німецькими нацистами під час 2 світової та Куренівська трагедія. Забагато, як для одного парку. Проходячи його вуличками, ти відчуваєш багато важкої енергетики, яка змушує тебе задуматись про трагічне минуле. Обабіч доріжок розташовані місця поховань євреїв, що загинули в трагедії, а вздовж однієї з алей, яка знаходиться біля Київського телецентру, розташована аудіо інсталяція у якій з колонок лунають імена, вік та стать жертв Бабиного яру.

Дзеркальне поле

В Урочищі розташовано багато меморіалів та інсталяцій, які вшановують пам’ять жертв Бабиного яру. Однією з таких є аудіовізуальна інсталяція в пам’ять про жертв розстрілів 1941 року «Дзеркальне поле». Сорокаметровий дзеркальний диск з високими металевими колонами, які були розстріляні тими ж кулями, якими колись розстріляли жителів міста. Щогодини з них звучить пронизливий звук, що символізує жертв, а вночі із отворів, пробивається світло, створюючи моторошну атмосферу.

«Людина, підходячи сюди, бачить своє відображення в цих колонах, у цих кулях, оскільки кожна вбита душа — це рана в нашому серці», — пояснює автор ідеї інсталяції Хржановський.

Кристальна стіна плачу

Наступним не менш цікавим арт об’єктом, є меморіал «Кристальна стіна плачу». Це кам’яна стіна завдовжки сорок метрів. По всій її довжині в три ряди розташовані кварцові кристали, навпроти: голови, серця та живота відвідувача. Людина має торкнути до кристалів та поставити питання, яке її хвилює. Такий ритуал дозволяє відчути енергію кристалів та налаштовує на роздуми, що допомагає швидше знайти відповіді на запитання. Вночі кристали підсвічуються, теплим жовтуватим кольором, які немов випромінюють тепло.

Відкрилась інсталяція зовсім нещодавно, на початку жовтня цього року. Автором об’єкту, є знаменита художниця-концептуалістка – Марина Абрамович.

Символічна синагога

Найбільш захопливим місцем виявилась Символічна синагога. Хто не знає синагога – це юдейський молитовний будинок чи приміщення, де юдеї вивчають Святе Письмо. Синагога заввишки 11 метрів та побудована з 100 річних дубів з усієї України. Оздоблена вона традиційними розписами старовинних синагог України, на ній зображені різні візерунки і тексти молитов. Стеля прикрашена картою зоряного неба, що з точністю відтворює положення зірок 29 вересня 1941 року – першого дня масових розстрілів в Бабиному Яру.

«Дерево, з якого зроблена ця синагога, зібрано з усіх регіонів України. Це більше, ніж 100-річний дуб, який бачив час і до Голокосту, і саму трагедію Голокосту, і пам’ятав роки забуття, і тут ніби вся Україна зібралася в цьому об’єкті…», – розповів в коментарі Радіо Свобода художній керівник проєкту, росіянин Ілля Хржановський.

Вона є рухомою та розкладається, як книжка, для того щоб це зробити необхідно не менше 4 осіб. У розгорнутому стані вона перебуває лише три дні: з п’ятниці по неділю, проте загорнута вона не менш красива. У ночі вона підсвічується тепло-гарячим кольором. Синагога розташована біля «Менори», що наприкінці аудіо інсталяції. Спроєктував таку книжку-панораму швейцарський архітектор Мануель Герц, професор Базельського університету.

Менора

Монумент, що вшановує пам’ять загиблих євреїв у 1941 році під час масових фашистських розстрілів. Менора у перекладі з івриту означає світильник, який є найбільш поширеним релігійним знаком єврейського народу. Пам’ятник має вигляд бронзового семисвічника на гранітному постаменті, на якому зображена біблійна сцена – жертвоприношення Авраама. Обабіч монументу стоять кам’яні глиби з цитатами із Біблії, зліва- на івриті, з права – українською: «Голос брата твого волає до мене з землі».
Відкрився пам’ятник 29 вересня 1991 року на 50-ту річницю трагедії. Авторами є: скульптори Я.Левіч, К.Левіч, архітектор Ю.Паскевич, інженер Б.Гіллер.

 

Окрім цього, у яру розташовані: «Ромська кибитка», «Усипальня Качковських», дитячий майданчик, футбольне поле та сотні метрів доріжок для прогулянок, кожен знайде для себе щось цікаве. Тут знаходиться ще дуже багато монументів та пам’ятників про, які не можливо розповісти за один раз. Тому, запасайтеся термосами, гарячим чаєм та вирушайте на зимні прогулянки, Бабин яр краще один раз побачити, аніж сто разів про нього прочитати.

Ольга Камінська