Що цікавого має Козелець, окрім назви? Ми розповімо, як доїхати, що відвідати та де переночувати.


Козе́лець – містечко Чернігівської області, розташоване біля витоків річки Остер. Цей населений пункт заснований ще у 1098 році. Свого часу Козелець уважали центром козацької слави – його історія пов’язана з родиною Розумовських та імператрицею Єлизаветою Петрівною.

Як добратися?

Відстань від Києва до Козельця – 74 кілометри. Дорога проходить трасою Київ-Чернігів, тож найзручніший спосіб дістатися містечка – скористатися власним автомобілем.

Однак є чимало варіантів: поїхати маршруткою від автостанції «Дарниця»; зайняти місце в «Спринтері» під мостом поблизу станції метро «Чернігівська» – виходите з метро в бік «Лісової», повертаєте праворуч і спускаєтеся до альтернативних зупинок транспорту. Ціна проїзду – 60 гривень, для студентів – 50. До речі, у тому ж місці маєте шанс сісти на попутку. За неї віддасте пів сотні.

Декілька «попутних» порад:

  • машин під мостом зазвичай достатньо, не пропустіть слів: «Ви не в Козелець?»;
  • якщо вирішите зупиняти автомобіль – обов’язково займіть чергу: людям не подобаються нахаби;
  • якщо власники авто пропонуватимуть довезти лише «до мосту», знайте: пішки до центру звідти 20-30 хвилин, а таксі обійдеться у 30 гривень;
  • просіть зупинити біля міського парку: звідти й починайте екскурсію.

Що подивитися?

Собор Різдва Пресвятої Богородиці – головна мета приїзду туристів у Козелець. Ця п’ятибанна споруда – визначна пам’ятка української барокової архітектури. Відомі архітектори – Квасов та Григорович-Барський – зводили її в середині XVIII століття на замовлення графині Наталії Розумовської. Найбільше вражають центральна баня, вишуканий ліпний декор, величезний (понад 27 метрів) багатоярусний позолочений іконостас, створений за участі Растреллі. Високу дзвіницю поряд із собором уважають своєрідним маяком, який видно із траси Київ-Чернігів.

Іншою визначною пам’яткою Козельця, пов’язаною з Розумовськими, є садиба Покорщина, що належала родичам сім’ї. Місце, яке зацікавить тих, хто захоплюється архітектурою дворянських садиб. Хоч нині пам’ятка не в кращому стані, давню велич ансамблю ви таки зможете вловити. До речі, у цьому місці знімали фільм «Звезда пленительного счастья», присвячений декабристам.

Ще одним цікавим місцем у Козельці є Миколаївська церква. Вона споруджена над берегом Остра на місці зруйнованої старовинної міської фортеці. Церква майже зберегла первинний вигляд. У конструкції та декоративному оздобленні споруди поєдналися традиції народного будівництва та барокової архітектури.

Вознесенська церква – цегляна п’ятибанна споруда; мистецька пам’ятка, традиційна для періоду «історизму» на території Лівобережної України часів XIX століття. Збудована за принципом хреста, церква є прикладом традиціоналізму в українській архітектурі.

Полкова канцелярія. На перший погляд – це звичайна прямокутна будівля з відкритою терасою. Якщо придивитися – можна помітити гармонійність пропорцій, стриманість раннього класицизму і вишуканість бароко. За часів Другої світової війни тут було приміщення гестапо, а з 60-х років функціонує міська бібліотека.

Музей історії ткацтва Чернігівщини – місце, де представлені зразки сучасного й старовинного ремесел: рушники, крайки, килими, одяг, а також знаряддя праці, гончарні вироби, посуд для зберігання зерна. Окрім цього, у музеї проходять виставки живопису та виробів декоративно-прикладного мистецтва.

Де переночувати?

Насправді, усі визначні пам’ятки Козельця можна відвідати за декілька годин. Зате залишиться вдосталь часу, аби намилуватися фантастичною природою Полісся й відпочити від урбаністичних краєвидів. Наша рекомендація – приїхати в містечко на один день. Ураховуючи те, що дорога до Києва займає мало часу, ви не стомитеся в транспорті.

Якщо є потреба зупинитися в історичному містечку на ніч, ось два варіанти:

  1. Готель «Козелець» на вулиці Соборності 44. Власники пропонують затишні, дво- та тримісні кімнати, обладнані одно- чи двоспальними ліжками з ортопедичними матрацами. У номері: телевізор, Wi-Fi, холодильник, мікрохвильова піч, чайник. Є номери з кухнею. Доступна приватна автостоянка. У ресторані можна замовити харчування за талонами. Розрахунок – готівковий і безготівковий.
  2. Готель «Козак Вакула» в однойменному комплексі для відпочинку. Розташований поблизу Козельця біля траси Київ-Чернігів. Пропонують п’ять номерів різного класу: 2 люкси, 1 покращений люкс та 2 двоповерхові люкси, де розміщуються до 4 гостей. У кожному номері: кондиціонер, Wi-Fi, телевізор, чайник, мінібар. У вартість проживання входить сніданок. Подають лише українські страви. Для гостей із дітьми в пригоді стане дитячий майданчик.

Трохи цікавинок

  • Козел розбрату, або Пам’ятник, через який червоніють містяни: https://www.youtube.com/watch?v=bX89tyQ-vYs
  • Козелець у сюжеті «Телебачення Торонто»: https://www.youtube.com/watch?v=c_XI7AKBlaA
  • Знаєте «Форнетті»? Любите їхні булочки? Виробничі потужності підприємства знаходяться саме в Козельці.

Отож, плануючи мандри Україною, не оминіть Козелець. Містечко із багатою історією та вишуканою архітектурою, незвичною назвою та смачними гарячими булочками – щойно з печі!

Юлія Андряник