Італія — колиска європейської цивілізації, пройнята духом Римської імперії. Це країна-музей, країна контрастів, де Північ та Південь одночасно відрізняються і доповнюють одне одного. Італія закохує в себе з першого погляду. Пропонуємо вам почати закохуватися в Італію з нашим дайджестом найпопулярніших міст Апеннінського півострова.
Назва країни походить від слова «italia» («земля теляти»), імовірно тому, що символом племен Південної Італії був бик. Республіка Італія (офіційна назва країни) — найбільш густонаселена держава Європи. Країна із населенням приблизно 60,6 мільйонів мешканців поділена на 20 регіонів, а ті, у свою чергу, на комуни. У кожному регіоні, а то й у комуні, є свій діалект, що може бути незрозумілим для жителів інших комун. Проте є такий регіон Аоста, де не говорять італійською, а надають перевагу німецькій. Італійська мова — це флорентійський діалект, який став загальновживаним після написання Данте «Божественної комедії». 95% населення країни — італійці, серед них 98% — католики.
Середземноморський «чобіток» омивається п’ятьма морями та слугує прихистком для трьох держав. Саме в Італії є найвища гора Європи Monte Bianco заввишки 4807 метрів. У нас вона більш відома, як Монблан (за французькою версією назви). Італійці стають жертвами землетрусів частіше, ніж інші європейці. І це не дивно, адже саме в цій країні найбільша кількість вулканів на континенті, а серед них і 3 діючі: Етна, Везувій та Стромболі.
Італійці створили багато всесвітньо відомих видів делікатесних сирів, зокрема пармезан, моцарелу, горгонзолу, рікоту та інші. Ходить багато чуток про те, де було спечено першу піцу, але найбільший внесок у популяризацію цього витвору кулінарії зробили неаполітанці. У Неаполі навіть працює спеціалізований Університет піци.
Рим
Одне з найстаріших міст світу (з 753 р. до н.е.), яке має вражаючу біографію та не менш цікавий плин сучасного життя.
Перше, що впадає в око при в’їзді до міста — це дерева, незвичні для нашої місцевості, — пінії (із колоди цієї сосни був витесаний Пінокіо). Своїми довгими, інколи вигнутими, стовбурами (20-30 метрів) та густими темно-зеленими парасолеподібними кронами, рослини наче заявляють, що це вже інша країна, інший клімат й інша природа.
Щоб краще ознайомитися з містом Ромула й Рема, варто почати з оглядової екскурсії. Для цього в пригоді стануть карта міста й схема громадського транспорту, який має розвинену систему. До прикладу, скориставшись метрополітеном, ви з будь-якої точки міста можете дістатись до того ж Колізею, вийшовши на однойменній станції. Гуляючи містом, ви постійно будете поряд із видатними місцями, тому будьте готовими до нестачі пам’яті на фотоапараті.
Рим, нащадок стародавньої імперії, спершу справляє враження дуже суворого міста. І це не дивно, адже в ньому антична та середньовічна архітектура поєдналася з Ренесансом та сучасністю. Проте за всією помпезністю й важкістю ховається глибока душа й динаміка міста. Що ж обов’язково варто побачити у столиці Італії?
Форум
Це площа в центрі Стародавнього Риму, разом із прилеглими будинками, на якій спочатку розташовувався ринок. Згодом п’яцца перетворилася на місце народних зібрань (тут бере початок слово «форум», що є в нашому вжитку), тобто аналог нашого майдану. Тепер же це руїни посеред міста. Але не уявляйте собі одразу ж якийсь гармидер: форуми доглянуті, відреставровані, на них можна дивитися з тротуарів, що на висоті сучасного Рима, або ж спуститися вниз і поблукати між колонами й зруйнованими стінами.
Вітторіано
Пишна композиція з білого мармуру, що є монументом на честь першого короля об’єднаної Італії Віктора Еммануїла II, а в народі більш відома як «Друкарська машинка», або «Весільний торт». За нагоди можете відвідати два музеї, що в ньому розміщені: Музей відродження та Музей прапорів військового флоту.
Колізей
Символ Рима та один із Семи Нових Чудес світу. З одного боку, це пам’ятник слави «Вічного міста», а з іншого — приклад жорстокості стародавніх римлян. Колізей збирає довкола себе тисячі людей. Хтось фотографує амфітеатр, хтось іде всередину на екскурсію, аби послухати про криваві бої гладіаторів, хтось фотографується з бутафорськими Юліями Цезарями, приміряючи лавровий вінок, а хтось сидить на паркані навпроти й carpe diem.
Фонтан Треві
Найбільший фонтан у Римі, створений у стилі бароко (1732‒1762 рр.), заввишки 25,9 метрів. Якщо ви сподіваєтеся на гарне фото з Нептуном, то приходити варто або вночі, або рано-вранці, бо вдень натовп там шалений. До того ж, поряд постійно багато індусів, які намагаються продати різнобарвні хустинки, окуляри чи парасолі, залежно від погоди, та періодично зізнаються перехожим у коханні. Фонтан є символом надій та сподівань, тому не забудьте кинути монетку в його води, аби повернутися знову.
Флоренція
Флоренція — одне з найкрасивіших міст Італії, у перекладі з італійської — «квітуча». Саме тут жили і творили Мікеланджело, Данте, Петрарка. Тут в Академії витончених мистецтв, вистоявши довгу чергу, ви зможете побачити шедевральну скульптуру — «Давид» Мікеланджело, а в Галереї Уффіци — роботи Ботічеллі, Караваджо, Рафаеля, Да Вінчі та інших митців. На Флоренцію мистецтво наклало ні з чим не порівняний відбиток. На відміну від Рима, флорентійська атмосфера куди більш затишна та тепла. Мабуть, це зумовлено тим, що будинки нижчі, аніж у столиці, і не такі помпезні, а дахи вкриті червоною черепицею (найкращі види на місто можна споглядати з площі Мікеланджело і дзвінниці Дуомо). До речі, саме тут розташована найбільша у світі пішохідна зона, тому гуляти можна досхочу.
Собор Санта-Марія-дель-Фйоре
Четвертий за величиною собор у світі (перша згадка датується 1296 роком). На відміну від ватиканської святині, краса якої зосереджена всередині, собор квітучого міста більш пишно здекорований зовні. Фасад перлини Флоренціі виконано різнокольоровими мармуровими плитами, які утворюють геометричні малюнки, і прикрашенений скульптурними композиціями. Інтер’єр катедри довжиною у 153 метри простий і лаконічний. Там є незвичайний годинник, стрілки якого рухаються у зворотньому напрямку, і неперевершений купол, червоний зовні й розмальований фресками всередині.
Понте Веккіо
Обов’язково відвідайте найстаріший міст Флоренції Понте Веккіо, який височіє над найвужчою частиною річки Арно, і прикупіть там собі дорогоцінні прикраси: у народі міст називають «золотим», оскільки по обидва боки тісняться будиночки з ювелірними магазинами.
Венеція
Історично склалося, що на Півночі «чобота» міста були багатшими, тож приготуйтеся до того, що ваше еспресо коштуватиме не півтора євро, як у Римі, а мінімум два. Відоме на весь світ місто на воді, економіка якого цілком і повністю залежить від туризму, щороку приймає близько 15 мільйонів відвідувачів. Венеція поділяється на дві частини: історичний центр, розташований на 118 островах Венеціанської лагуни, і промислово-портову материкову.
Зазвичай у туристів, на відміну від мандрівників, спогади про Венецію приблизно такі: спершу поїздка катером до берега, готель, у якому знімали фільм «Турист» із Джонні Деппом і Анджеліною Джолі, далі неможливо не звернути увагу на крикливих чайок і воду аквамаринового відтінку. Не залишиться непоміченою і сила-силенна людей на площі Святого Марка, де ледь не кожен має якщо не загубитись, то поблукати, розглядаючи всі ті дивовижні маски у вітринах сувенірних лавок. Венеція спочатку може вам не сподобатися, особливо, якщо ви побачите її виключно туристичною. Кажуть, що з першого погляду у Венецію рідко хто закохується, потрібно побувати там принаймні 3-4 рази, тоді результат буде позитивним. А можливо, щоб вподобати це місто, потрібно просто бути незалежним від групи, гіда й часу мандрівником і не блукати туристичними місцинами.
Агент однієї з туристичних фірм Києва Ігор Бевзюк дав коротку експертну характеристику Італії:
«Італія — це не дуже популярний туристичний напрямок через високі ціни та візовий режим. Проте, оскільки багато людей усе ж хочуть відвідати цю країну, пропонуються “контрастні подорожі”. Найчастіше на Апеннінський півострів їздять екскурсійними автобусними турами — дешево, швидко та з насиченою програмою. Ті, хто взмозі викласти трохи більші суми, обирають такі ж тури, але з авіаперельотами. Що стосується відпочинку біля моря, то тут усе непросто. За помірні ціни отримаєте убоге житло, а готелі кращого ґатунку коштуватимуть відповідно більше. Тому за ті ж гроші на море в Європу ліпше з’їздити на Кіпр, у Грецію чи Іспанію. Але Італію побачити все ж раджу».
Уже мрієте про чашку кави посеред п’яцци та про блукання італійськими вуличками? І правильно робите! Італія чекає на вас і каже: «A presto!» (пер. — Скоро побачимось).
Наталія Яковлева
Фото автора