Розкішна столиця Австрії щороку своїм шармом та граціозністю приваблює все більше туристів. Справжніх поціновувачів архітектури в стилі від готики й епохи Відродження до постмодернізму це місто зачарує своєю красою.


Палац Шенбрунн
Палац Шенбрунн — одна з найвидатніших архітектурних пам’яток Відня, побудований у стилі бароко. Палац почали зводити 1569 року. Його територія перебувала у володінні Габсбургів до 1642 року, коли дружина імператора Фердинанда II наказала побудувати тут літню резиденцію і вперше дала їй назву «Шенбрунн». Після облоги турками Відня, у 1696 році архітектор Фішер фон Ерлах почав будівництво, узявши за зразок Версальський палац. Будівництво тривало 17 років, але не було доведено до кінця. Останні зміни внесли 1743 року за правління імператриці Марії Терезії. У ті часи Шенбрунн був політичним та культурним центром Відня та отримав статус імператорської резиденції. У 1752 році Франц I, чоловік Марії Терезії, заснував біля палацу звіринець, який сьогодні є найдавнішим зоопарком у світі. Ніхто не любив цей палац так сильно, як Марія Терезія, тому після її смерті він використовувався тільки як літня резиденція імператорів.
У ХIХ столітті палац два рази займало військо Наполеона. Пізніше тут жив імператор Австрійської імперії і король Угорщини Франц Йосип I. Після падіння монархії, Шенбрунн перейшов під владу Австрійської республіки. Із 1996 року він належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.
Сьогодні для туристів відкрито 40 кімнат палацу: Дзеркальний зал, де маленький Моцарт грав для Марії Терезії, Великий зал Роза, Велика й Мала галереї, а також Церемонний зал. А ще туристи можуть оглянути парк із фонтанами та Шенбруннський зоопарк.

Собор Святого Стефана

Національний символ Австрії та символ Відня розташований на площі Святого Стефана (Штефансплац). Католицький собор — найвидатніша архітектурна споруда в готичному стилі в Австрії. У 1137 році маркграф Леопольд IV та єпископ Регінмар побудували першу церкву в романському стилі. Відтоді збереглася західна «романська» стіна собору, яку згодом перебудували в готичному стилі. У 1258 році перша церква згоріла, і 1263 року на її місці побудували другу церкву, також у романському стилі. 23 квітня 1263 року відбулося урочистне освячення собору єпископом Отто з Пассау, яке святкується й сьогодні.
Із 1304 по 1340 роки за правління короля Альбрехта I та його сина, герцога Альбрехта II, під впливом віденської буржуазії почалося будівництво готичного «Альбертинського кліроса». Він також був освячений 23 квітня, але вже у 1430 році єпископом Альбертом із Пассау. За правління герцога Рудольфа IV збудували герцогські каплиці, і за його ініціативою 1359 року розпочалася перебудова собору в готичному стилі. Вона тривала близько ста років. Декілька століть церква Святого Стефана лишалася звичайним храмом, поки Імператор Фрідріх III 1469 року добився створення єпископства. Так церква Святого Стефана стала кафедральним собором.
Сьогодні собор вражає туристів своєю грацією та красою. Він захоплює витонченою архітектурою, яскраво вираженим готичним стилем, безліччю фігур та статуй, а також неперевершеними вітражами.

Віденська ратуша

Віденська ратуша є однією з найпопулярніших пам’яток Відня. У її парадному залі проводять знамениті віденські бали, виставки та концерти. Ратуша побудована в готичному стилі в 1872 ‒ 1883 роках під керівництвом архітектора Фрідріха Шмідта. Споруду звели через зростання чисельності населення та площі міста. Висота центральної вежі 105 метрів. По обидва боки від неї — дві менші вежі висотою по 61 метр. Перед ратушею облаштований парк, у якому проводять концерти. Перед Різдвом у парку влаштовують ярмарок і встановлюють комплекс для катання на ковзанах «Льодяна мрія». Усередині ратуші є 1575 приміщень. Більш за все захоплює величезна урочиста зала, де відбуваються віденські бали.

Карлскірхе

Карлскірхе або Собор Святого Карла привертає увагу своєю неординарністю. Це яскравий приклад віденського бароко. Незвичності церкві додають закриті павільйони, виконані в грецькому стилі.
У 1713 році Австрію охопила страшна чума. Імператор Карл IV Габсбург вирішує побудувати храм на честь Святого Карла, який урятував країну від хвороби. У конкурсі архітекторів виграє достатньо відомий у ті часи Йоганн Бернхард Фішер фон Ерлах. Церкву побудували всього за 24 роки, але сам архітектор не дожив до завершення будівництва, тому його роботу продовжував син Йозеф Емануель. Можливо поєднання стилів двох архітекторів вплинуло на такий нетрадиційний вигляд цієї церкви: давньогрецький портик, давньоримські колони та два барокових павільйони.
Карлскірхе нікого не залишить байдужим, вона вразить своєю унікальністю, поєднанням різних стилів, різноманітними фресками й розписами.

Академія образотворчих мистецтв
Художня академія з’явилася 1692 року як приватна академія придворного художника Петера Штруделя. Вона є найстарішою академією мистецтв у Центральній Європі. Будівлю закладу звели 1876 року за проектом австрійського архітектора Теофіла фон Хансена в стилі італійського Відродження. У 1998 році Академія образотворчих мистецтв стала університетом. До її складу входить картинна галерея, яка налічує близько 250 полотен відомих майстрів, починаючи з періоду раннього Ренесансу і до XVIII ‒ початку XIX ст. Серед них Босх, Кранах, Рембрандт, Рубенс, Тиціан, Мурільо й Гварді. Також є гравюрний кабінет — одне з найбільш значних зібрань графіки в Австрії. Ці колекції живопису та графіки є навчальним матеріалом для студентів Академії. Сьогодні Академія — один із провідних центрів для підготовки художників, які приїхали на навчання з різних куточків світу.
Відень полонить своєю розкішшю. Тут можна побачити шедеври архітектурного мистецтва всіх стилів та епох. Перераховувати всі пам’ятки можна ще дуже довго, а одного дня у Відні ніколи не вистачить, щоб побачити всі перлини цього прекрасного міста!

Анастасія Сергеєнко