Кривий Ріг – це не лише брудні вулиці та фабрики. Мандрівка туди може стати справжнім дослідженням та принести вам багато яскравих вражень.


Цікаві факти

Жителі Кривого Рогу ніколи не сушать випраний одяг на балконах: він одразу стає сірим через забруднення повітря.

В одному з головних промислових центрів України проживає близько 620 000 жителів.

Кривий Ріг ніколи не був привабливим для туристів – ні кримінальне минуле, ні репутація не робили його привабливим для відвідувачів. Більшість українців заговорили про місто лише тоді, коли Володимир Зеленський – виходець з Кривого Рогу – став президентом України у 2019 році.

Знайомство з містом

Кривий Ріг має одне з найнезвичніших імен серед міст України. Існує дві легенди про походження його назви. Одна каже, що Кривий Ріг так називають, бо дві річки, Саксахан та Інгулець, зливаються на території міста, створюючи мис, що нагадує ріг.

Згідно з іншою легендою місто так назвали на честь першого поселенця, запорізького козака Роха. Вважається, що у козака було одне око, а у минулому людей з такою інвалідністю часто називали «кривими».

Кривий Ріг також має неофіційний статус найдовшого міста в Європі: відстань між його північною та південною точками – 126 кілометрів.

Щоб ознайомитись із центральним районом Кривого Рогу, мандрівникам слід знайти його головну артерію – швидкісну залізницю Метротрам, єдину транспортну систему в Україні з лівостороннім рухом.

Місцеві жителі кажуть, що влада СРСР планувала переробити Метротрам в повноцінний метрополітен, проте проект так і не завершили, оскільки населення міста ніколи не досягало більше мільйона.

Ще один транспортний маршрут Кривого Рогу – це проспект Миру, одна з найширших вулиць міста. Місцеві жителі вважають, що влада Радянського Союзу спроектувала вулицю як можливий аеродром у разі оголошення війни.

Як восьме за величиною місто в Україні та потужний промисловий центр, Кривий Ріг є домом для десятків підприємств чорної металургії, машинобудування, виробництва будівельних матеріалів, хімікатів, поліграфії, деревообробки, легкої та харчової промисловості.

Місто відоме завдяки Криворізькому басейну залізної руди, одного з найбільших басейнів залізної руди у світі, що складається з дев’яти шахт. Виробництво впливає на природу у місті, тому зараз Кривий Ріг – одне з найбільш забруднених в Україні.

Місцеві жителі кажуть, що все місто посипане червоним пилом, що з’являється від видобутку порід червоного кольору. Проте, незважаючи на те, що повітря сильно забруднене, Кривий Ріг залишається зеленим містом, що має понад 60 парків.

Дотик природи

Кривий Ріг – це місто, яке стоїть на кар’єрах, утворених в результаті видобутку корисних копалин. Скелі, у яких видобували ці копалини почали привертати увагу туристів. Вони розташовані вздовж берегів річки Інгулець у західній частині міста і належать до однієї із заповідних територій Дніпропетровської області. Хоча найвища точка скелі сягає всього 50 метрів, цього достатньо, щоб побачити Кривий Ріг у всій красі.

Скелі, також відомі як «лисі гори», –  улюблені серед місцевих альпіністів, які проводять там тренування та змагання. А річка Інгулець, яка протікає між скелями, є місцем для іншого екстремального виду спорту – рафтингу.

Ще одне видовищне місце Кривого Рогу – Червоний Яр, 28-гектарний заповідник загальнодержавного значення, розташований на півночі міста. Яр оточений покинутими родовищами корисних копалин, які з часом перетворилися на червоні пагорби. Саме через них виникла назва балки, всупереч переконанням, що «червоний» в цій назві пов’язаний з радянським минулим України.

Екскурсії

Місцеві маркетингові агенції вирішили перетворити промисловий імідж Кривого Рогу на його туристичну торгову марку.

Одним із варіантів вивчення гірничодобувної промисловості міста є екскурсія навколо шахти Хвардійська, яка сягає глибини 1430 метрів і є найглибшою у Європі. Під час екскурсії відвідувачі зможуть спостерігати за роботою шахтарів, механізмів, якими вони користуються та підземною лабораторією для вимірювання відсотка заліза в руді.

Щоб спуститися в шахту, туристи повинні пройти медичний огляд та одягнути спеціальне захисне спорядження. Екскурсія коштує 850 гривень для однієї людини, триває близько трьох годин і потребує попереднього замовлення.

Ще одне підприємство, Південний гірничо-збагачувальний комбінат, пропонує туристам відвідатикар’єр, який нагадує сюрреалістичні космічні ландшафти з планети Марс. Через свою серцеподібну форму кар’єр часто називають Залізним Серцем України.

Але це не єдина причина, чому кар’єр викликає подив. Його довжина – 3 кілометри, глибина – 300 метрів, тому гігантські вантажівки та екскаватори, що працюють всередині нього, стають схожими на крихітних мурах. Відвідати кар’єр можна в в будь-який час без квитка.

Ще один варіант екскурсії – відвідати місця, де ріс президент Зеленський. Його квартира розташована у 14-поверховому житловому будинку (вул. Мистецька 13) у центральній частині міста.

Це звичайний український район: тихих і спокійний, як і тисячі інших в Україні. Тут є дитячий майданчик, продуктові магазини та Криворізька гімназія №95, де навчався Володимир та перша леді Олена Зеленська.

Транспорт, проживання

Поїзди міжміського сполучення з Києва до Кривого Рогу курсують кілька разів на день і займають близько шести годин в один бік. Також можна дістатися автобусом, який теж ходить щодня. Проїзд потягом коштує близько 350 гривень, автобусом — 400 гривень.

Відвідувачі можуть зупинитися в місцевих готелях або зняти квартиру. Ціни на номери в готелях стартують від 460 гривень за ніч.

Поїздка у Кривий Ріг – це не найкращий варіант для спокійного відпочинку, проте хороша можливість дослідити країну. Це відпочинок для тих, кому здавалося, що  Україна вже нічим не здивувує.

Дарина Антонюк