Єдине місце в Центральній Європі, де можна відвідати печеру-прірву. Цей унікальний ландшафт розташований за 25 км на північ від міста Брно, що в Чехії.


Мацоха — карстове провалля глибиною 138 метрів. Прірва утворилася через обвал стелі великої печери, тому її дно покрите осипом — залишком стелі. По краях прірви розміщені два містки: верхній збудували ще в 1882 році, а нижній — на сімнадцять років пізніше. Він розміщений на висоті 92 метри над нижньою частиною прірви, тому з нього добре видно дно. Щороку це місце відвідує не менше 200 000 туристів з усіх частин світу.

Легенда про «мацоху»

Місцевість отримала свою назву ще в XVII столітті. За легендою, неподалік прірви жила овдовіла мачуха разом з пасинком. Невдовзі вона вдруге вийшла заміж та народила сина. Щоб не змагатися, хто з хлопців кращий, вона вирішила заманити пасинка в провалля: попросила його піти в ліс, щоб разом з нею зібрати ягоди. Коли вони були близько до краю прірви, мачуха штовхнула хлопця. Втім, він вижив і почав гукати на допомогу. На щастя, недалеко були лісоруби, які й витягли хлопця з прірви. Одразу, як новина дійшла до села, жителі зібрали смолоскипи та скинули мачуху в прірву. За іншою версією, вона стрибнула сама. Отак прірва й отримала свою назву. Адже з чеської «мацоха» означає «мачуха».

Фото: mors.in.ua

Відкриття та дослідження печер

Вперше у прірву спустився чернець Лазар Шоппер. У 1723 році він почав дослідження цього карстового ландшафту.

Виявилося, що печери наповнювали підземні води — річка Пунква та два озера. Одне з них добре видно з містка над проваллям — воно сягає близько 13 метрів. Ще до відкриття цих водойм місцеві жителі розуміли, що озеро живиться річкою Пунква, й ці водойми з’єднані між собою. Нижнє озеро, глибина якого сягає понад 30 метрів, розташоване між скелями, тому згори побачити його неможливо.

Як утворюються карстові печери?

Будова печер чимось нагадує швейцарський сир — у ній безліч дір. Карстові печери утворюються внаслідок роз’їдання каменю водою. Наприклад, коли кисла вода тече через м’які породи, такі як вапняк або гіпс, утворюються невеликі тріщини. З часом вони поглиблюються і стають тунелям, а ті — печерами. Отак і виникли печери з річкою Пунква всередині. Провалля Мацоха — одне з небагатьох місць, де підземна річка бачить сонячне світло.

Мацоха для туристів

Тут чимало оглядових майданчиків, магазинів та кафе. Відвідувачі беруть екскурсії печерами (які тривають не більше двох годин). Спочатку туристи заходять до печер сухопутним шляхом і доходять до дна провалля, а там сідають на човен, пливуть підземними водами й випливають надвір.

У печерах відвідувачі розглядають сталактити — мінеральні утворення видовженої форми, які звисають зі стелі, сталагміти — які підіймаються з підлоги печер та сталактони — цілі колони, які утворилися внаслідок зрощення двох попередніх мінеральних відкладень. Ціни за екскурсію — від 100 до 210 крон, це близько 180-375 гривень.

Дістатися до Мацохи можна власною машиною чи потягом. А ще від Брна до Мацохи можна доїхати на велосипеді — всього година й ви на місці! Для автомобілів є окремі платні стоянки. Є варіант скористатися паротягами: вони їздять Мацохою та перевозять від одного пункту до іншого. На оглядовий майданчик прірви можна піднятися фунікулером.

Побачити унікальні ландшафти цікаво як дорослим, так і дітям, тому розваги тут знайдуться для кожного.

Яна Гривчук
Головне фото: prostovisa.com