Dia de los Muertos або День Мертвих — це свято, яке внесено до списку нематеріальної культурної спадщини людства. Що ж такого незвичайного у ньому? У багатьох культурах світу є традиції, що пов’язані з потойбічним світом, але таких, які є у Мексиці годі й шукати. Мексиканці вірять, що на це свято до них повертаються родичі з того світу, для яких влаштовують гучні урочистості. У День мертвих по всіх містах країни влаштовують танці, карнавали, вечірки та веселощі прямо на цвинтарі.
Становлення свята

Традиція виникла приблизно за три тисячі років до того, як до американського континенту прибув Колумб. Аборигени цих нових для європейців земель з давніх часів вірили, що покійні родичі зв’язують їх з потойбічним світом. Місцеві ховали їх практично біля своїх будинків і часто приходили до них за порадою та приносили подарунки. Кожного літа ацтеки та майя влаштовували на честь богині смерті Міктлансіуатль пишні святкування на цілий місяць. У ці дні обов’язково богині приносили жертву, часто нею ставала людина.
Європейці також вшановували померлих предків, однак криваві обряди аборигенів ніяк не відповідали нормам християнської моралі. Колоністи де добровільно, а де силою змінили традиції місцевого населення. Свято мертвих скоротили з місяця до двох днів і перенесли з серпня на початок листопада. Церква переосмислила язичницьке свято і тепер пов’язує його з католицьким Днем всіх святих.
Попри втручання європейців, поминальні дні так і не набули скорботного вигляду. Для багатьох народів Центральної Америки Dia de los Muertos лишається радісною подією. Зустріч із душами рідних людей для них справжнє свято. Люди діляться новинами за останній рік зі своїми померлими близькими, частують їх стравами та напоями, які вони виставляють біля могил. Для мексиканців смерть — це лише зворотний бік життя. Вони вважають, що боятися її не варто.

Атрибут свята
Череп — це основний атрибут «свята веселих мерців», тому їх бутафорські копії дарують одне одному як сувеніри. Їх зображення можна побачити на одязі, на стінах, вітринах, а також на обличчях людей на карнавалі. Популярні також скелети і труни — іграшкові і навіть справжні. Всюди можна прикупити солодощі для дітей у вигляді кісток. Часто люди дарують своїм друзям труну, підписану їх же іменами.
Традиції та обряди
У Центральній Америці кожного року у домах облаштовують вівтар зі свічками та фотографіями покійних. Люди згадують своїх близьких. Біля вівтаря традиційно розставляють страви, напої і предмети, які покійники любили за життя. Дорогою від власного будинку до цвинтаря люди розкидають квіти, а саме чорнобривці. Ця рослина вважається «квіткою мертвих». За допомогою неї душі мертвих знаходять дорогу до домівок своїх живих родичів. На цвинтарі мексиканці прикрашають квітами могили, моляться та співають. Часто до кладовищ приносять алкоголь, розпочинаються гучні вечірки.
Свято мертвих відзначають два дні, а тому перший день торжеств (День янголяток) поминають дітей, приходять саме до їх могил. Вважається, що шлях зі світу мертвих у наш молоді проходить швидше від дорослих. Другого дня доходить решта покійних.
Облаштування вівтаря та відвідування цвинтаря — це не всі традиції. Під вечір люди виходять на вулиці і свято набирає обертів: карнавали, оркестри, концерти, танці цілу ніч. Усі учасники цього дійства переодягаються у мерців та жахливих монстрів.
Також по великих містах проводять костюмовані карнавали, де люди перевтілюються у мерців. Головний персонаж таких урочистостей «Калавера Катріна», красуня у пишному вбранні з черепом замість обличчя. Вона символізує язичницьку богиню смерті Міктлансіуать.
У деяких регіонах Мексики люди наслідують древньому звичаю майя. Через кілька років після поховання вони відкопують покійників. Кістки померлих перемивають та очищають, а потім загортають у гарний вишиваний рушник та складають у скриньку. Рештки несуть до церкви, де їх освячує священнослужитель. Після цих обрядів скриньку відносять до спеціальних сховищ, які по суті є іншим варіантом кладовища.
Такі незвичні для всього світу традиції та обряди мексиканці проводять кожен рік. Свято Мертвих відзначають першого та другого листопада.
Ірина Луцак
Головне фото: ukrinform.ua