Могилів-Подільський — місто на берегах Дністра, ніби в глибокій чаші, навколо якої розстелилися високі гори і пишна зелень. Леся Українка назвала його чудом природи, окрасою всієї України. Та славне воно не лише своєю красою, а й історичним і культурним аспектами.


Як добратися?

Найзручніше доїхати до Могилів-Подільського потягом. Не засмучуйтесь, якщо не придбаєте квиток прямо сюди. Усього за 80 кілометрів від міста знаходиться залізничний центр у Жмеринці, і звідти ви легко доїдете до Могилів-Подільського автобусом; вони курсуються кожну годину.

Де зупинитися?

Як тільки ви заїдете в місто — рекомендуємо одразу заселитися, аби залишити свої речі і піти насолоджуватися містом. Готель «Смарагд» — один із кращих. Він знаходиться в центрі міста, а красиві фонтани й альпійські гірки на його території тішитимуть вас увечері під час посиденьок за чашкою м’ятного чаю. Тим більше, що у готелі знаходиться кафе «Маестро», де ви можете скоштувати найсмачніші тістечка у місті.

Що подивитися?

Храм князя Олександра Невського

Місце, де сьогодні розташований храм, у ХІХ столітті належало військовим. Революційні події залишили тяжкий слід на будівлі. Більшовики зачиняли храм кілька разів, а під час Другої світової війни фашисти закидали його гранатами, аби вигнати звідти місцевих жителів, які від них переховувалися. За чотири десятиліття храмовій споруді завдали чималої шкоди — подерті стіни, дірявий дах, забілені майже всі ікони і фрески, знищена дзвіниця і головний купол.

На початку 90-х років почалось відродження храму — його врешті передали вірянам. Вони відреставрували настінні розписи, відновили купол, перекрили дах, побудували нову дзвіницю за старими фотографіями.

Головною святинею і прикрасою храму є ікона Божої Матері «Скоропослушниця». У храмі щотижня служать акафіст – як на горі Афон. Ще однією реліквією храму є ікона Олександра Невського. Ікони Христа Спасителя і святителя Миколая повернула жителька Молдови у 2010 році. Її мама понад півстоліття зберігала їх вдома. Перед смертю вона розповіла доньці, що образи з Могилева-Подільського вивезли фашисти під час війни, а, втікаючи через кордон, позбулися святинь.

Лядівський скельний монастир

Він знаходиться на березі річки Дністер на кордоні з Молдовою. Це один із найдавніших монастирів в Україні. Його заснованував преподобний Антоній Печерський на своєму шляху з Афону до Києва. Чернець оселився в скельних печерах, де висік собі келію. Вона залишалася незмінною протягом кількох тисячоліть. Збереглися також печерні храми, кістниці. Околиці монастиря славляться джерелами цілющої води.

Сьогодні на Лядівській горі чисте, п’янке повітря, тиша і спокій. Люди приїздять сюди, аби задовольнити духовні потреби — через молитву у поєднанні з неймовірною красою природи.

Могилів-Подільська набережна

Набережна міста радує місцевих жителів і туристів. Тут ви можете насолодитися прогулянкою алеями або відпочинком у затінку. Могилів-Подільський — місто над Дністром, тому ви зобов’язані відпочити на березі або сходити до центрального пляжу, аби скупатися у річці. Через Дністер видно іншу державу — Молдову. До того ж, краєвиди тут — неймовірні!

Нагорянські печери

На лівому березі річки Дністер є скельний вихід на поверхню вапняків крейдяного віку з карстовими печерами. Ця геологічна пам’ятка природи місцевого значення належить до епохи середнього і пізнього палеоліту. У центральній частині скелі розташована печера, на якій зображене найдавніше у світі піктограмне письмо. Це єдина кельтська мегалітична споруда у східній Європі, яка за своїм віком доводиться «дідусем» Стоунхенджу.

Чим посмакувати?

Подільска кухня формувалася на основі єврейської, польської, молдавської і чеської, тому вона справді ексклюзивна і різноманітна. Картопля з Білого Рукава у соусі з вершкового масла зі свіжою зеленню, холодець, борщ із цукрового буряка, незвичайний сир із конопель, навариста мамалига — це лише частина смаколиків, які варто тут скуштувати.

Місцеві кафе і ресторани також пропонують італійську, американську і навіть китайську кухню. Рекомендуємо спробувати саме подільську, адже у Могилеві вона — особлива і неймовірно смачна.

Підсумок

Могилів-Подільський заслуговує уваги туристів, завдяки своїй цікавій історії і географічному положенню. Як кажуть місцеві: «154 кілометри від Вінниці, 154 метри від Молдови». Також це місто приваблює можливістю побачити, як уживаються люди різних етносів у маленькому багатонаціональному місті.

Ганна Мельник