Національний парк «Гавайські вулкани», до складу якого входять найбільший (Мауна-Лоа) та найактивніший (Кілауеа) вулкани у світі, простягається від рівня моря до висоти 4169 метрів. Цей парк можна справедливо вважати мікроконтинентом тропічних лісів, пустель, що виникли через діяльність вулканів, високогірних лугів, прибережних рівнин та безлічі геологічних чудес між ними.


Відмінність вулканів Гавайського архіпелагу в тому, що вони належать до розряду «тихих» — лава вивергається плавно й повільними хвилями стікає схилами, тому не є небезпечною для спостерігача. Останнє виверження Мауна-Лоа було зафіксовано в 1984 році, а от Кілауеа активний постійно — хіба що лава ллється не з кратера, а через тріщину на відстані 15 км від нього.

Місцеві жителі вважають вулкани парку сакральним місцем, що постає в їхній міфології як обитель божеств вітру, блискавки та вогню.

Фото: travel-alone.xyz

Скільки тих вулканів?

Загалом великий острів складається з п’яти окремих вулканів: Кохала, Мауна-Кеа, Хуалалай, Мауна-Лоа та Кілауеа. Мауна-Кеа є найвищою горою штату та найвищою морською горою у світі, а Мауна-Лоа — найбільшим вулканом на Землі за обсягом та площею покриття. Кілауеа — найактивніший вулкан не тільки в національному парку «Гавайські вулкани», а й у світі. До того ж його щороку бачать мільйони туристів, що робить Кілауеа найбільш відвідуваною визначною пам’яткою на Гаваях і найбільш відвідуваним вулканом у світі.

Працівники національного парку чудово справляються з цим хаотичним ландшафтом. Велика кількість інтерпретаційних знаків, інформативні путівники, безліч продуманих походів під керівництвом рейнджерів і щотижнева серія лекцій — все це дає відвідувачам нагоду повністю зануритися в історію парку та Гаваїв.

Велике виверження та популярний маршрут

Під час виверження в 2018 році інфраструктура парку зазнала великих збитків: були пошкоджені будівлі, обвалилися скелі, з’явилися глибокі тріщини на дорогах і стежках, а також утворилися численні розриви водопровідних та каналізаційних ліній. Нині ж більша частина «Гавайських вулканів» знову відкрита для розваг та найрізноманітніших активностей.

Найпопулярніший маршрут приведе вас на дно кратера Кілауеа-Ікі, що сформувався лише 50 років тому. Для 6-кілометрової подорожі навколо нього вам треба зробити «петлю» (краще йти проти годинникової стрілки) кратерної стежкою. Також поряд є й інше відоме місце серед туристів — лавовий тунель Терстона. У денні години він освітлюється штучним світлом, але ввечері можна спробувати пройти його з ліхтариками.

Фото: mapme.club

Що, де та скільки

Парк розташований у південно-східній області Великого острова Гавайського архіпелагу в 48 км від міста Хіло та в 154 км від міста Кон. Добратися до місця можна на автобусах або замовивши трансфер із готелю. Для тих, хто на машині, до парку веде шосе N11. Точні координати: 19.418956; 155.301740.

Вхід на територію вільний, але за автомобіль або велосипед доведеться заплатити (25 та 12 доларів відповідно). Парк відкритий щодня 24 години на добу. Зупинитися можна у Вулкан-Віллідж — невеликому селі, яке розташовується посеред лісів лише за 5 хвилин від входу. Вулкан-Віллідж — це прекрасне місце для проживання, якщо ви плануєте провести в «Гавайських вулканах» більше ніж добу.

Національний парк «Гавайські вулкани» — ідеальний варіант для тих, хто хоче безпечно піднятися на вулкан, посмажити сосиски та гарно провести час із друзями. У парку можна не тільки поспостерігати за активністю вулканів, а й організувати трекінг або покататися на джипі пустелями, джунглями й застиглими полями з лави.

Парк дає змогу побачити, як природа, пейзажі та ландшафти змінюються на очах. А якщо ви готуєтеся до сходження на Кіліманджаро, то без сумнівів варто почати з національного парку «Гавайські вулкани».

Валентина Половинка
Головне фото: travel-alone.xyz