Полтавщина — рідний край Гоголя і Котляревського, який вони оспівували у своїх творах. Вона славиться кулінарними витворами, гончарними виробами, унікальною вишивкою і килимарством. Відвідайте невеликі селища і маленькі містечка, щоб побачити безліч унікальних музеїв.
Музей звареного борщу і Музей живого хліба
Борщ зі свіжою полуницею, ожиною або сливами? Чули про таке? Ще є весільний, літній, зимовий, білий і коричневий борщ. У селищі Опішному вам не тільки про них розкажуть, а й навчать готувати. І, звичайно, пригостять.
Засновниця музею — етнологиня й історикиня Олена Щербань, яка 15 років вивчає традиції кулінарії українського народу. Вона назбирала 365 рецептів борщу. Як відомо, всі господині готують по-різному, тому кожен рецепт – оригінальний. Не дивуйтеся, якщо пані Олена поцікавиться як готують борщ у вашій родині.
Музей звареного борщу — це автентична українська хата; головна окраса якої — піч. Серед експонатів: рогачі і глиняні горщики, в яких пані Олена готує смаколики.
Уже сім років поспіль у другу суботу серпня в етносадибі «Лялина світлиця» Олена Щербань проводить гастрофестиваль «Борщик у глиняному горщику». Фестиваль — це також конкурс. Його учасниці готують в печі три види борщу у глиняних горщиках: «скромний» — із м’ясом, який господиня найчастіше подає родині; «пісний» — без м’яса; «особливий» — борщ за рецептом мами, бабусі, свекрухи. Переможниця отримує подарунки від організаторів і спонсорів фестивалю.
Особливу увагу в етносадибі «Лялина світлиця» приділяють живому хлібу. Йому теж присвятили музей і фестиваль. Особливість рецептури — відсутність дріжджів; хліб виготовляють на заквасці з пророщених зерен або хмелю.
Про дату проведення фестивалів можна дізнатися на сторінці Олени Щербань у Facebook.
Національний музей–заповідник М. В. Гоголя
Микола Гоголь народився і виріс в одному з сіл Полтавщини — Василівці (нині — село Гоголеве). Тут у великому батьківському будинку пройшли дитячі і юнацькі роки письменника.
У музеї пропонують кілька екскурсій з елементами театралізації. Наприклад, «В гостя у Гоголя» — унікальна тим, що її проводить «мати» письменника. Вона розповідає про дитинство і творчий шлях Миколи Гоголя, розвінчує чимало міфів про нього.
Якщо хочете містики, можете замовити екскурсію «Чи знаєте ви українську ніч?» Проводять її в темну пору доби. У чарівному нічному парку вас зустрінуть гоголівські герої — русалки, відьми, Левко і Галя, а також мама, молодша сестра Ольга і сам письменник.
У ніч із 6 на 7 липня на території музею проходять «Купальські ігри на батьківщині Миколи Гоголя». На березі ставка відбувається театральне дійство зі стрибками через багаття і пусканням вінків на воду.
Також можна відвідати пасіку Рудого Панька і придбати вироби народних умільців.
Музей українського весілля
Зазвичай у музеях вимагають дотримуватися тиші і нічого не чіпати, але не тут. У Музеї весілля, що в селі Великі Будища, вважають, чим частіше лунає сміх, тим краще. Це означає, що відвідувачі — задоволені. Вам не тільки покажуть весільну церемонію, ви ще й станете учасниками обряду!
Музей має кілька залів. В одному з них — виставка весільних суконь від часів Першої світової війни і до сьогодення. Тут можна не лише ознайомитися зі звичаями й обрядами, а й зіграти власне весілля, дотримуючись усіх українських традицій.
Етномузей пива і самогону
«Тільки 18+» — надпис на емблемі музею. І не дивно, адже тут вас пригостять хмільними «експонатами».
Ідея створити такий туристичний заклад з’явилася у полтавського пивовара Василя Кожана. Він так загорівся ідеєю, що кілька років подорожував світом й Україною, щоб дізнатися всі тонкощі цієї справи і зібрати експонати: пивні кухлі різних часів, апарати для виготовлення самогону і пива, книги на тему технологій пивоваріння. Тут навіть є апарат для виробництва віскі!
Екскурсія триває дві години; за цей час власник розповідає про село Абазівку, де знаходиться музей, історію пивоваріння і гуральництва (виготовлення самогону), а також про розвиток самогоноваріння в часи антиалкогольної кампанії в СРСР.
Полтавщина зачаровує своїм минулим. Тут намагаються зберегти українські традиції, уміло поєднуючи їх із сучасним життям. Обов’язково відвідайте цей край, щоб більше дізнатися історію і звичаї наших предків.
Анна Сидоренко