Одна із західних українських перлин, захованих майже на кордоні зі Словаччиною — Ужгород. Це місто наповнене європейською затишністю, а його будівлі більше нагадують лялькові будиночки, ніж справжні. Одночасно такий простий та маленький, Ужгород точно має, що показати туристам. 


Не залізницею єдиною

Дістатися до Ужгорода можна різними способами. Найпопулярнішим із них, звичайно, буде потяг. Квиток на нічний у плацкарт коштує у межах 200 гривень, якщо їхати з Києва. Також між Ужгородом та іншими містами є й автобусне сполучення. Різні служби перевезень пропонують багато опцій, але середня ціна на квиток зі столиці — 700 гривень. Ще можна скористатися сервісом «BlaBlaCar». Там знайдете або регулярні перевезення невеликих груп, або водія, який прямує до міста та шукає супутників.

Мініатюрна Європа

Фото: prokarpaty-tour.info

Потрапивши у центр Ужгорода відчуваєш легкий ефект дежавю: дуже він нагадує історичні центри Львова, Варшави, Кракова та багатьох інших європейських міст. Але є різниця — тут все якесь більш затишне та домашнє. Це підкуповує, бо немає шаленої навали туристів і космічних цін, як в інших місцях. Трохи поблукавши серед лялькових будиночків пропоную вийти на ужгородську набережну. Там знаходиться відома липова алея. Її довжина близько 1.2 кілометри. З травня по червень тут відбувається справжній липовий «парад» — дерева починають цвісти по черзі. Щобільше, вся ця краса тягнеться вздовж річки Уж.

Після ознайомчого променаду центром та набережною рекомендую прямувати до наступної обов’язкової для візиту туристичної дестинації — Ужгородського замку. Це місцевий шедевр романського архітектурного стилю. Звідти відкривається чудовий краєвид на місто — позаду височини, майже прозоре небо, а знизу акуратний центр Ужгорода переходить у вузькі вулички та житлові квартали. Тут неподалік від замку заховався незвичний музей народної архітектури. Це штучно побудоване стилізоване етнічне село. У ньому можна провести близько години, знайомлячись зі зразками архітектурних рішень різних етнографічних груп Закарпаття. Після музею відправляйтеся на справжнє полювання. Тільки нашою здобиччю будуть не дикі тварини, а бронзові мініскульптури. Вони розкидані по всьому Ужгороду. Більшість знаходиться в центрі, але щоб побачити деякі доведеться трохи пройтись. Всі ці мініскульптури — це мініпортрети важливих для Закарпаття чи безпосередньо самого Ужгороду історичних постатей та міфологічних персонажів. В якості орієнтиру можна використовувати Google maps. Там позначенні всі локації із цими скульптурами.

Домашній затишок

Найкращою опцією для поселення в Ужгороді буде гостьовий будинок або апартаменти. Навряд чи ви там знайдете безкоштовні варіанти на кшталт «CouchSurfing», у якому можна знайти хоста та пожити з ним. В Ужгороді такі сервіси ще не розповсюджені. До речі, Uber та Bolt там також не працюють, тому одразу збережіть номер місцевої служби таксі, щоб дістатися до місця поселення з вокзалу. Ціни за одну ніч у порівнянні з більш популярними українськими містами тут справді маленькі. Ви легко можете знайти номер у гостьовому будинку або цілі апартаменти у центрі міста за 300-400 гривень на двох. А якщо вам байдуже на ремонт, і ви готові пройтись зайвих 10-15 хвилин до центру, то цілком можливо відшукати щось і за 250 гривень.

Фото: tourinform.org.ua

Місцеві смаколики

В Ужгороді вистачає кафе з традиційною українською кухнею. Більш того, тут повечеряти борщем із пампушками можна у межах 50 гривень. У цьому місті можливо і немає широкого вибору відомих у всьому світі закладів швидкого харчування та великих торгових центрів із фуд-кортами, але тут вистачає кафе та їдалень із домашніми стравами. І цінова політика в усіх закладах приємна, якщо це, звичайно, не якийсь ресторан. Знайти місце для сніданку, обіду та вечері легко — просто виходите у центр і кожні 5 хвилин прогулянки у будь-якому напрямку вам точно будуть зустрічатися вивіски кафе. Крім цього, якщо ви живете у гостьовому будинку, то попитайте у господарів щодо їдальні. У більшості випадків вона є, і ви зможете поснідати прямо на території свого гостьового дому за символічні 40-50 гривень. І не забудьте купити торт «Ужгород» в якості сувеніру собі та близьким. Не привезти його додому — це те ж саме, що приїхати зі столиці без «Київського» торту. А на смак цей смаколик як горіхова хрустка скоринка — у чомусь навіть корелюється із «характером» самого міста. Купувати його раджу в кондитерському домі «Valentin & Valentina SHTEFANYO». Там ви точно знайдете справжній «Ужгородський» торт.

Ужгород — чудовий варіант на кілька днів. Наприклад, на вихідні чи свята. Туди точно не поїдеш на сімейний відпочинок чи на тиждень відпустки. Це гарна опція для тих, хто вирішив покататися західною Україною або ж має кілька вільних днів. Якщо ж ви в Ужгороді проїздом, то сміливо виділіть один повний день для прогулянки. У цьому місті варто побувати хоча б раз.

 

Владислава Горбачова
Головне фото: karpatium.com.ua