Острів Родос – четвертий за величиною острів Греції, який щороку приваблює туристів своїм м’яким кліматом, загадковістю та унікальною історією, що об’єднала в собі культурні надбання багатьох народів. За легендою, покровителем цього невеликого, але цікавого острова є бог сонця Геліос. Тому не дивно, що у середньому на рік перепадає 300 сонячних днів. Через це грецький острів дуже популярний серед відпочивальників у літній сезон. Проте красиві пляжі – це не єдина принада, острів є важливим культурним та археологічним центром. Про все по черзі.
Пляжі та активний відпочинок
Через унікальне географічне розташування острів Родос омивається одразу двома морями: Егейським на заході та Середземним на сході. У той час коли Егейське море бурхливе й вітряне, Середземне тихе й лагідне. Відповідно, східне та західне узбережжя відрізнятимуться. Захід славиться як місце активного відпочинку. Високі хвилі та сильний вітер створюють чудові умови для занять серфінгом та віндсерфінгом. У той час схід острова потішить любителів засмаги й купання.

Культура та історія
Коли набридне спочивати на пляжах, варто відвідати історичні центри острова. Перш за все, це столиця Родос і її Старе місто, а також місто Ліндос.
Родос – це історичний центр острова, на якому збереглися відбитки кожної епохи. В сиву давнину, за переказами, у місцевому порту Мандракі стояло одне з чудес світу – Колос Родоський, статуя бога Геліоса. Дізнатися все про цей загадковий монумент античності допоможуть екскурсоводи. У полотно міста вплелося Старе місто – залишки часів панування на острові лицарів-хрестоносців ордену госпітальєрів, нині відомих як Мальтійський орден. На узвишші розкинулася їх фортеця із середньовічним Палацом Великих магістрів. Окрім відвідування історичних пам’яток у столиці ви зможете придбати сувеніри з усього острова. Тому ми радимо вам не витрачати кошти у різних регіонах острова, а натомість відвідати це місто наприкінці відпочинку й одразу придбати все, що до душі.
Ліндос – не менший за значенням історичний центр о. Родоса. Це містечко невеличке й дуже тісне з вузькими вуличками й віслюками замість транспорту, проте саме тут над морем розкинувся акрополь Ліндоса – другий за розміром акрополь після афінського. Місцина стала знаковою для багатьох поколінь: у древніх греків тут був храм Афіни Ліндоської, руїни якого ви можете побачити й досі; госпітальєри збудували тут фортецю. Також на цьому місці, за легендою, зійшов на острів християнський апостол Павло. Його іменем назвали поряд розташовану бухту. А ще з вершини акрополя розкинувся по-справжньому дивовижний краєвид!
Скарби госпітальєрів

До речі, про християнські святині. Лицарі мальтійського ордену збудували базиліку на горі Філеримос, аби зберегти там свої реліквії. Самих артефактів там вже нема, проте базиліка збереглася і досі приваблює туристів. До того ж поряд була прокладена «дорога на Голгофу», що символізує шлях Ісуса Христа. Наприкінці дороги стоїть величезний хрест і влаштований оглядовий майданчик. Цікавим є той факт, що дорога була прокладена у ХХ столітті італійськими фашистськими завойовниками. Більше про історію монументу дізнаєтесь на місці.
Поцілунок двох морів
Неповторним даром природи Родоса є мис Прасонісі. Він знаходиться у найпівденнішій точці острова. На тому місці ви побачите одразу два моря – Егейське та Середземне. Але найцікавіше те, що ви зможете скупатися в обох морях одночасно! На самому вістрі мису можна побачити унікальне явище – «поцілунок двох морів», коли хвилі розбиваються одна об одну. Порада: візьміть із собою куртку й заховайте вуха, бо там дуже сильний і холодний вітер.
Загалом острів Родос – чудовий вибір, якщо ви вже побачили найцікавіші місця континентальної Греції або якщо шукаєте балансу між відпочинком на пляжах та екскурсіями. Острів невеликий, тому переїзди зазвичай не віднімають багато часу, а туристичні компанії пропонують чимало одноденних екскурсій. До того ж як частина архіпелагу Додеканес, Родос розташований поблизу цілого розмаїття менших островів із цікавою історією: Сімі, Халки, Нісірос тощо. Історія острова позначена іноземним пануванням, зокрема чимало пам’яток залишено госпітальєрами. Як відомо, в ордені були хрестоносці різної національності. Таке незвичне поєднання різних націй та епох робить Родос справді своєрідним колодязем знань для любителів історії. Водночас пересічні туристи теж відчують цю непередавану атмосферу культурного кровозмішування.
Антон Гордієнко
Головне фото: pilon.net.ua