Скільки надзвичайних місць ховає в собі наша Батьківщина?
Чи мріяли Ви колись побачити на власні очі Ейфелеву вежу? Римський Колізей? А може просто хотіли пройтися Нью-Йоркським Центральним парком? Так так, ми постійно бажаємо кудись поїхати та щось побачити. Якщо спитати німця про те, що Ви просто зобов`язані побачити в його країні, то він із гордістю нашвидкуруч накидає Вам із десяток варіантів. А уявімо на мить, що на місці цього німця опинилися Ви. Упевнений, що можуть виникнути труднощі. А між тим, нашій країні є чим пишатися. Давайте прогуляємося Україною разом!


Звичайно, перше що спаде на думку — столиця. Але якщо Вам поставлять уточнююче питання, куди саме в Києві варто піти, Ви, напевно, розгублено відправите людину на Майдан і підете далі по своїх справах. Але навряд Майдан Незалежності змусить мрійливо згадувати людину про подорож до «казкової України» та збирати кошти на наступний візит. Замість цього відправте людину на Андріївський спуск. Така піша, а головне безкоштовна екскурсія 100% зможе занурити туриста в атмосферу старого Києва, прогулянка яким познайомить з Грушевським і Франком, а не МАФами й кав’ярнями на колесах. Хочете показати Київ сучасний? Тоді можна навідатися на щойно реконструйовану Поштову площу або зазирнути до «АртПричалу». А от для поціновувачів архітектури підійде Будинок з химерами. Таку красу бачив далеко не кожен турист, навіть якщо він об’їздив півсвіту.


Але навіщо обмежуватися одним Києвом? Всі й без того знають про столицю України. Наступним пунктом для будь-якого «екскурсовода», напевно, стане Львів. І недарма. Це дійсно найбільш європейське місто України і саме тут можна, навіть гуляючи в уггах і з селфі-палкою, відчувати себе частиною історії, яку, не перше століття, бережуть в собі могутні стіни й бруківка міста Лева. От тут вже важко буде когось здивувати Андріївським спуском, бо увесь Львів — суцільний вуличний музей. Але можна подивитись, наприклад, на неймовірний палац Потоцьких. А у будинку «Просвіти» можна зрозуміти як натхненно працювали у 19 сторіччі ті, хто всіма силами намагався донести українське слово до людей.


Три години автомобілем на північ від Львова і Ви вже у чудовому місті Луцьку. Тут на Вас чекає безмежна кількість замків, котрі вправно уживаються поряд із сучасним містом. Найголовніший — Замок Любарта. Це один із найбільших, найдавніших і найкраще збережених замків на території України. Його величні стіни зводилися протягом майже століття (1350-1430 роки). За час свого функціонування замок встиг побути резиденцією і Великого князя Литовського, і королівської влади Волинського Воєводства. Після припинення свого функціонування у 18 сторіччі замок занепадав, але зусиллями архітекторів 20 століття він знову відновив своє обличчя та досі готовий приймати гостей з усього світу.


Є на Заході ще одна позначка на карті, яку треба неодмінно відвідати — це файне місто Тернопіль. Однією із головних пам’яток міста є Домініканський костел. Ця будівля є однією з найстаріших в Тернополі й привертає до себе гостей міста. Загалом тут, як і по всій західній Україні, Ви побачите неймовірну кількість церков, а також старих замків, таких, як, наприклад, Тернопільський замок, який було збудовано у середині 16 століття як фортифікаційну споруду для оборони Південно-Східних кордонів Речі Посполитої від кримських татар. До тепер від усього замку залишився тільки палац, але й цього вистачить в повній мірі для того, щоб Ви захопливо розповідали про давню споруду своїм знайомим.


А тепер давайте переберемося зі заходу України ближче до моря — у сонячну Одесу. Якщо Ви просто хочете відчути дух міста, то прямий шлях вам на вулицю Дерибасівську. Ця, доволі вузенька, викладена бруківкою вулиця вважається у місті біля моря центральною і є улюбленим місцем не тільки для тих, хто в Одесі вперше, але й для самих одеситів. А от головна загадка міста — Одеські катакомби. Це великий ланцюг підземних тунелів, який простягається на 3000 кілометрів і є найбільшим у Європі. Вважається, що більшість з них виникли від видобутку каміння, проте доведено що деякі з ходів значно старші за саме місто. Тож хто знає які таємниці можна дізнатися, якщо прогулятися цими підземними «вуличками». А якщо Ви захочете відчути себе моряком, який щойно прибув до Одеси, то пройдіться Потьомкінськими сходами. Знизу Ви побачите, ніби безкінечну дорогу, котра веде прямо у небо, а з гори — сходи, які пірнають просто у море. До речі, сходи розширяються з гори до низу, і таким чином, коли Ви дивитесь на них з верхнього майданчика Вам здається, що вони ідеально однакові, а коли з нижнього — значно довші за реальність.


Вистачає цікавинок і на Сході нашої Батьківщини. Відкинувши політику, одним із найгарніших та найсучасніших міст України можна вважати Донецьк. Тут вміло поєднана індустріальна потужність столиці Донбасу та зелені насадження, які повністю огортають місто. Недарма Донецьк називають містом мільйона троянд. З недавніх пір, головна прикраса міста — футбольний стадіон «Донбас Арена», який є найсучаснішим в Україні та одним із найкращих у Європі та світі. А в іншій частині міста розташований парк Щербакова, який у 2012 році був одним із улюблених місць відпочинку футбольних вболівальників, котрі приїхали на ЄВРО-2012 до України.


Перебравшись трохи на захід Ви опинитесь у Дніпропетровську. Місті, яке об’єднує дві частини країни та в якому протікає її головна артерія — Дніпро. Звичайно, можна здогадатися, що найгарніше місце тут — це Дніпровська набережна, яка простягається на 23 кілометри та є найдовшою у Європі. В місті є п’ять мостів через річку, але не варто йти по них пішки, бо вже через 5 хвилин, коли кінець шляху буде ще десь далеко, Ви на собі відчуєте всю велич наймогутнішої ріки України. Одне з найцікавіших місць у Дніпропетровську — Монастирський острів. Перша згадка про нього датована 1880 роком, але вважається, що перший монастир був тут закладений ще у 9 сторіччі. А от любителям давнини слід відправлятися до історичного музею, на подвір’ї якого зберігається чи не найбільша колекція кам’яних скульптур у світі. Тут є близько 80 скіфських баб, найстаршим з яких понад 5000 років. Проте вони дуже добре збереглися.


Є чим привернути до себе увагу й Харкові. Перше, що Ви побачите, якщо приїдете у місто на потязі — Привокзальну площу і музичний фонтан, який просто неймовірно виглядає після заходу сонця. Дуже незвично виглядає Благовіщенський кафедральний собор, який за правом вважають гордістю Харкова. А в парку Шевченка Ви натрапите на один із найцікавіших фонтанів — харківський Каскад. До речі, місцевий пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку вважається одним із найкращих в світі, а на момент свого відкриття у 1935 році, він був ще й найбільшою композицією із бронзи у всьому СРСР — його висота сягає 16 метрів, а на створення пішло 75 вагонів матеріалів.


Заключним містом нашої оглядової екскурсії стане Запоріжжя. Просто неможливо оминути тамтешній острів Хортиця, який береже в собі історію славетних часів запорізького козацтва. Тут повністю відтворена Запорізька Січ. Подавшись до острова, Ви побачите серйозні фортифікаційні споруди: високий вал, глибокий рів та огорожу у вигляді частоколу. Поряд можна відвідати музей історії запорізького козацтва, де Ви вже познайомитесь із побутом козаків, їх одягом, зброєю та особистими речами. Ще можна побачити справжній військовий човен 18 сторіччя, який брав участь у російсько-турецькій війні 1735-1739 років. Вам не тільки покажуть плавучий засіб, а й розкажуть історію його будівництва, а також оснащення під час війни.
Не зважаючи на те, що ми майже нічого не знаємо про нашу рідну країну, нам є на що подивитися. Із Сходу до Заходу та зі Півночі на Південь Україна ховає в собі неймовірну кількість чудових місць, які Ви повинні відвідати у своєму житті, щоб потім з гордістю говорити «Я – українець!».

Максим Юрчук