Джерело: Pinterest.

Вільна, наполеглива, небайдужа – такою Україна поставала в віршах Стуса, такою наша країна ламає каміння сьогодення. Наша стаття покаже, як українці репрезентують свою культуру в туристичному бізнесі за кордоном.


Картини Примаченко, гуцульська трембіта, блискучі вечорниці – історія, яка перетворюється на візерунок: українці залишають згадку про себе світові, наче торкаються пензлем земної кулі й вишивають на ній орнаменти. Створений українцями туристичний бізнес може бути прибутковим, інноваційним та винахідливим.

Прага, ресторан національної кухні «The Borch»

Джерело: Свідомі.

Засновники проекту, волонтер Алекс Мартинов і викладачка Таша Бас, були захоплені наміром показати європейцям дивовижність українського борщу: гранули смаку, місце страви в побуті та навіть зв’язок із мистецтвом. Згодом просвітницькі амбіції розширилися на інші знайомі українцям страви: наразі в меню наявні деруни, вареники, зелений борщ, млинці, сало, кукурудза, гуляш, узвар та квас. Інтер’єр закладу мінімалістичний: білий колір стелі, стін і стільців виділяється поміж інших.

Ресторан працює з понеділка по суботу: у вихідні – з 11:00 до 16:00, в інші дні — з 11:00 до 19:00.

Краків, фестиваль театру «Схід-Захід»

Джерело: Культурний постріл.

Переїзд до Польщі Надії Мороз-Ольшанської, «матері» урочистого свята, став її діамантовим квитком до безмежності творчих задумів, надійності бізнес-команди й щирості кохання до української самосвідомості. 10 років тому Надя приїхала в Польщу задля навчання, маючи досвід студентського життя: до цього дівчина вивчала зарубіжну літературу і українську та англійську мови в Полтавському педагогічному університеті.

Польський світогляд розкрив для Надії проблему нестачі репрезентації українського мистецтва в Європі: спочатку вона сама організовувала мистецькі проєкти, що плекають різноманіття України. Доленосною стала співпраця з головними редакторами українських газет в Польщі – саме вони стали поштовхом до створення фестивалю «Схід-Захід». У 2022 році глядачі стали свідками розкриття яскравості нашої історії вдев’яте. Вистави були показані на сценах Театру Гротеску, театру ім. Словацького, Театру Залежний, Театру Без Рядів, Театру Новий і Театру Багатела. Мистецтво об’єднувало під дахом своєї феєрії професійні й аматорські театральні колективи Польщі, Німеччини, Угорщини, Вірменії, Фінляндії, Латвії, Грузії та Австрії.

Знамениті вистави фестивалю: «Те, що вмирає», «Щуролов», «Вій», «Ми однієї крові – ти і я», «Принцеса на горошині», «Заборонений плід». За 10 років існування посаду журі займала українська актриса театру та кіно Римма Зюбіна, солістка Сілезької опери Світлана Калініченко й польський режисер Себастьян Мілек.

Серцем «балу мистецтва» залишається українська автентичність – переповнена символізмом, боротьбою і вмінням народжуватися знову.

Лондон, ресторан «Mriya Neo Bistro»

Джерело: The Village.

«Хіба хтось сказав тобі, що буде легко? Та хіба ти можеш жити без мети?» – так поетично співвласник «Mriya Neo Bistro», Юрій Ковриженко, описав народження ресторану 31 серпня 2022 року. Юрій Ковриженко та Ольга Цибітовська – шеф-кухарі, що своїми вміннями оточують українських біженців безпекою: за їхніми словами, їжа – чудовий інструмент порятунку від жаху війни, провідник радості й нових вражень.

Вони намагаються балансувати між відчуттям прихистку для скалічених війною та європейських відвідувачів – для другого ресторан оздоблений речами, які зберегли з-під завалів під час обстрілів.

Меню закладу – традиційно українське, що теж є кроком турботи: знайомі запахи й кольори страв забирають до рідної домівки й дозволяють поринути в ностальгічну радість.

Вікторія Артамонова