Джерело: Pinterest.

Від багатомісячних походів до тригодинного польоту, від недостачі припасів до роздратування від турбулентності: ви дізнаєтеся, як еволюціонував туристичний транспорт.


Перші кілометри

Джерело: ggarchives.com.

Винайдення парового двигуна в 1698 році докорінно змінило туристичну індустрію: потреби в цій діяльності ставали більшими, оскільки на міжнародний туристичний ринок вийшла нова, багата і стійка соціальна група – буржуазія. Революційний прошарок суспільства витрачав все більше часу і коштів на подорожі з метою пізнання та відпочинку. Завдяки буржуазії був створений споживчий туризм, в першу чергу створений для задоволення туристичного попиту. Вже у 1801-1802 роках Вільям Сімінгтон побудував і випробував «Шарлотту Дандас» – перший практичний пароплав для внутрішнього судноплавства.

Прогрес швидкості «Полярного експресу»

Джерело: ggarchives.com.

Першою формою організованих екскурсій стали туристичні послуги, що здійснювалися у співпраці із залізницями. У 1841 році слід згадати «святковий потяг» Томаса Кука з Лестера до Лафборо. 570 пасажирів, яких частували чаєм та печивом, були перевезені на відстань 10 миль за один шилінг. Менш ніж через 20 років, у 1858 році, з’явилися перші спальні вагони та ресторани, призначені для перевезення туристів на далекі відстані.

Пізніше, у 1863 році, Джордж Пульман розробив прототип сучасного залізничного спального вагона: він створив транспорт на ресорних візках, розділений на купе і коридор. Розвиток залізничного транспорту супроводжувався безперервним прогресом у вдосконаленні рухомого складу, шляхів, засобів безпеки руху. Були створені металеві конструкції великих мостів, серед яких тунель Сімплон довжиною 19 803 м, Сен-Готард – 14 900 м, а також залізничні споруди для подолання великих відстаней.

Ракети 19 століття

Джерело: ggarchives.com.

Другий етап в історії розвитку туристичного транспорту розпочався у 1879 році. 31 травня на Берлінській торговій виставці дебютував перший електропоїзд. Мініатюрний локомотив тягнув за собою три вагончики – платформи, що перевозили по 6 осіб. Це був перший винахід Ернста Вернера фон Сіменса.

У 1881 році електричну залізницю було збудовано на 2,5 перегонах поблизу Берліна, а через два роки електрифікували залізницю між Бургдорфом і Туном у Швейцарії. З того часу електрична тяга домінувала на трамваях, промислових залізницях, метрополітені та разом з двигуном внутрішнього згоряння витіснила локомотиви.

У 1888 році було створено першу в Європі електричну канатну дорогу Бюргенштокбан – так запалилася ідея, яка змінить світ. Готліб Даймлер став піонером у розробці двигуна внутрішнього згоряння, а його син вперше проїхався на двоколісному транспортному засобі, об’єднавши паливо, вогонь і поршень для приведення в рух свого механізму. Невдовзі було створено перший автомобіль під назвою «Ровер», який у майбутньому мав би суттєво сприяти розвитку масового туризму. Але він був недосяжним і занадто інноваційним для більшості людей.

Світове ралі

Джерело: ggarchives.com.

Історія автомобіля почалася на виставці в Парижі 1889 року, де фірма «Даймлер» представила двоциліндровий двигун з частотою обертання 700 об/хв. Винаходи та вдосконалення автомобільного транспорту розвантажили залізничний транспорт, а також значно покращили й поширили індивідуальний туризм та місцеві перевезення серед мандрівників. Багато шукачів пригод знайшли численні переваги автомобільного транспорту, які досі були відсутні на залізничному транспорті, включаючи перевезення «від дверей до дверей».

Через терни до хмар

Джерело: ggarchives.com.

Повітряний туризм розпочався у 1918-1919 роках із запровадженням регулярних ліній за маршрутами Париж-Брюссель та Лондон-Париж, а також перших регулярних пасажирських рейсів у Європі за маршрутом Берлін-Лейпциг. У 1927 році американець Чарльз Ліндберг здійснив перший одиночний безпосадочний переліт через Атлантику за маршрутом Нью-Йорк-Берлін. Тим часом роботи зі створення найбільшого у світі пасажирського авіалайнера проводила компанія Airbus.

Результатом став реактивний авіалайнер Airbus 380, який отримав назву Superjumbo, що забезпечує розміщення 555 осіб у типовій трикласній конфігурації або до 853 осіб у конфігураціях економ-класу. З початку 21 століття розпочався період другої революції в авіації: авіаперельоти стають все більш поширеними, а більшість пасажирів задовольняються вже не самою ідеєю польоту, а умовами, які він надає.

Вікторія Артамонова