Джерело: sagradafamilia.org.

Магічний, мальовничий, монументальний – Храм Святого Сімейства був освітлений тисячами фотокамер, щоб продовжувати мандрувати вихором історії. Як споруда століттями переписувала архітектурні канони – в нашій статті.


Генії Саґради Фамілії

Джерело: sagradafamilia.org.

Хосеп Марії Бокабелли – людина, з якої починається битися пульс Храму: після свого візиту до Італії в 1872 році він доручив архітектору Франциско де Паула дель Вільяр спроектувати готичну церкву епохи Відродження. У березні 1882 року розпочалося будівництво, але через рік відповідальність за проєкт взяв на себе Антоніо Гауді. Він докорінно змінив вигляд видатного храму.

У період управління Гауді були розпочаті роботи над фасадом, але коли Антоніо несподівано помер у 1926 році, було завершено лише 20 відсотків праці: залишилося добудувати дзвіницю Святого Варнави. Після його смерті посаду головного архітектора посів його учень Доменек Суґранес.

Війна та винахідливість існування

Під час громадянських заворушень каталонські анархісти знищили багато оригінальних макетів споруди та її майстерень. Роботи відновилися лише після громадянської війни, для чого було створено новий сучасний проект на основі реконструйованих версій зруйнованих планів та модернізованих адаптацій.

Джерело: sagradafamilia.org.

Після 1940 року робота над Храмом переходила до декількох творців: її продовжували архітектори Франческо Кінтана, Ісідре Пуїг Боада, Луїс Бонет-і-Гарі та Франческо Кардонер. У 1952 році були побудовані сходи на фасаді Різдва Христового, а через два роки закладено фундамент фасаду Пристрастей Христових – у 1976 році його створення було завершено.

У 2005 році фасад Різдва Христового і крипта були оголошені об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а в 2010 році храм був освячений Папою Римським Бенедиктом XVI, що зробило його доступним для релігійного поклоніння.

Джерело: sagradafamilia.org.

У 2012 році головним архітектором проєкту став Хорді Фаулі-і-Оллер, який у 2015 році оголосив, що будівництво Храму завершено на 70 відсотків.

За час функціонування храму відбулося кілька подій, які зупинили розвиток будування: 19 квітня 2011 році сталася невелика пожежа, яку ліквідували за 45 хвилин; ковідна пандемія зупинила роботи на 4 місяці з березня по липень 2020 року.

Джерело: sagradafamilia.org.

У 2022 році, через 140 років після початку робіт над Саґрадою, будівництво все ще триває. За поточними оцінками, до 2026 року будуть завершені шпилі та більша частина структури храму, тоді як декоративні елементи будуть завершені лише до 2030 або 2032 року.

Незважаючи на те, що Саграда Фамілія недобудована, вона завоювала собі ім’я завдяки грандіозному готичному баченню Гауді і складній роботі, яка була проведена при творчій реалізації.

Вікторія Артамонова