Одеса — місто, в якому навіть рутинне життя тебе наповнює приємними емоціями. Старовинна архітектура, маленькі вулички, затишні кафе, привітні люди та спокійний темп життя – кожен знайде тут частинку своєї душі. 


Головна візитка Одеси – узбережжя Чорного моря. Тож почнемо свій шлях звідси!

Пляж «Ланжерон»

Фото: Максим Рязанов
Світанок. Легкий вітерець рухає рожеві хмари. Море спокійне, на узбережжі лише терплячі рибалки. Все це належить лише вам. Навіть мартини ще не прокинулися, і вас огортає приємна тиша. Саме цю атмосферу ви можете відчути, якщо рано-вранці завітаєте на пляж «Ланжерон». Весна, на нашу думку, найкраща для цього пора року. У цей період пляжі ще не встиг заповнити натовп туристів, а погода вже практично як влітку. Околиці пляжу «Ланжерон» створюють комфортні умови для приємного відпочинку – кафе з кавою, що наповнює бодрістю, зручні лавочки, сходи на пірсах.

Фото з сайту: odesskiy.com
Окрім цього, тут ви можете побачити одну з нових пам’яток міста – скульптуру під назвою «Будинок Сонця», яку створив скульптор та художник Михайло Рева. За задумом автора, на світанку сонце урочисто входитиме до Одеси через ці двері, символізуючи початок нового дня.

Траса здоров’я

Після ранкової кави на набережній пропонуємо вам піднятися трохи вище – на Трасу Здоров’я. Це улюблене місце одеситів для занять спортом та сімейних прогулянок. Тут ви можете насолодитися чудовими краєвидами, гарно обладнаними спортивними майданчиками та велодоріжками. Довжина цієї дороги близько 6-ти кілометрів вздовж берега моря. Трасою заборонено переміщення будь-якого транспортного засобу, який забруднює навколишнє середовище. Але таким чином вона стає раєм для велосипедистів, любителів роликів і бігунів, які прагнуть активного відпочинку на природі.

Канатна дорога

Фото: Софія Рязанова

Гуляючи Трасою Здоров’я, обов’язково відвідайте Канатну дорогу, яка відкриває мальовничі краєвиди. Вас чекає 10-ти хвилинна подорож, за яку ви встигнете побачити околиці усього узбережжя. Це також стане порятунком для людей, які достатньо відпочили на пляжі та не хочуть підніматися до міста пішки.

Аркадійська Алея

Фото з сайту: dumskaya.net
Наступний пункт призначення – Аркадійська Алея. Знаходиться вона на протилежному кінці Траси Здоров’я, а називається на честь гірського регіону Греції Аркадія. Її засновники обрали це мальовниче місце для курортного містечка. І, дійсно, не помилилися – зручне розташування, природна краса, піщані пляжі та море роблять Аркадію ідеальним місцем для проведення дозвілля. Водночас вона стала центром тусовочного життя, клубів, атракціонів, кафе та магазинів. Пропонуємо вам зупинитись тут і смачно поїсти, дивлячись на море.

Одеський трамвай №5

Фото з сайту: traffic.od.ua
Виходячи з Аркадії, ми відразу ж опиняємося біля трамвайної зупинки. Система електричного трамвая в Одесі є другою за величиною в Україні. Це один із основних видів громадського транспорту в місті.

Але, КОМА крім зручності, КОМА одеські трамваї мають особливу атмосферу. Сьогодні ми вирушаємо маршрутом номер 5, який починається з уже знайомої нам Аркадії, йде через просочений атмосферою старої Одеси Французький бульвар, колоритний Привоз і не менш атмосферний Старокінний ринок, а закінчується зупинкою «Автовокзал». Почнемо по порядку.

Французський бульвар

Фото з сайту: od.vgororde.ua
Цей бульвар поєднує у собі частину історичного центру Одеси, Малий Фонтан та Аркадію. Проходить він приблизно за береговою лінією. Це стара та цікава частина Одеси, яка, на жаль, рідко цікавить туристів. Численні власники дач та особняків перетворили Французький бульвар на один із найбільш комфортних куточків міста. Після революції він став привертати увагу відпочивальників. Уздовж розкинулися санаторії та будинки відпочинку: “Аркадія”, “Україна” та інші.

Санаторій “Аркадія” Фото з сайту: odessa.travel

Санаторій “Акація” Фото з сайту: ta-odessa.com

Санаторій “Україна” Фото з сайту: old.odessa.ua

Крім цього, тут знаходиться Інститут очних хвороб та тканинної терапії імені академіка Володимира Петровича Філатова, чиє ім’я знають по всій території України. На бульварі розташований найстаріший в Україні завод шампанських вин. Шампанське з Одеси – це не просто напій, це символ міста, його неповторний смак та аромат.

Завод шампанських вин. Фото з сайту: tripadvisor.ua
Поруч із ним знаходиться найстаріша в Україні кіностудія. Вона була створена на початку ХХ століття в Одесі. На цій студії розпочинав свій творчий шлях Олександр Довженко, зняв тут свої перші твори. Окрім цього, тут дебютували такі відомі режисери як Петро Тодоровський, Кіра Муратова, Георгій Ємілійович Юнгвальд-Хількевич. Картини, зняті цими режисерами на Одеській кіностудії, увійшли до золотого фонду світового кінематографу. Також в кіностудії творила така видатна людина як Євген Голубенко — український художник-постановник, сценарист, актор, заслужений діяч мистецтв України.

Фото з сайту: rest.guru.ua
Привоз

Фото з сайту: skopeli.com

Фото з сайту: ua.igotoworld.com

Наша наступна зупинка, без краплі перебільшення, є легендарною. Одеський ринок “Привоз”. Скільки історій ходить про його атмосферу, незвичайних відвідувачів та не менш яскравих продавців… Це не просто ринок, це справжня пам’ятка культурної спадщини, символ Одеси. Спочатку він був не самостійним, а лише придатком Старого ринку. Тут торгували товарами, привезеними з возів та фур, що й дало ринку його звучне ім’я – “Привоз”. Як кажуть одесити «там можна купити все та ще трохи». На жаль, з часом він почав втрачати свою первісну атмосферу, але це не заважає одеситам досі сильно його любити, а екскурсоводам водити туди туристів:)

Старокінний ринок

Для місцевих «Староконка». Це місце просякнуте історією та овіяне легендами. Душа Одеси, що б’ється у серці міста. Вона зачаровує своєю автентичністю, манить колоритом. Тут оживає дух минулого, переплітаючись із сьогоденням, створюючи неповторну атмосферу. Історія цього ринку почалася в 1832 році, коли міська влада вирішила організувати в районі Молдаванки “Скотський базар”. Вже за рік ринок був облаштований і став центром торгівлі кіньми та худобою. Там вирувало життя, що не могло не залишити слід на навколишніх вулицях і провулках.

Наприкінці 1840-х років спеціалізований базар для торгівлі худобою перемістився на Нову Кінну площу, неподалік сучасного Привозу. Але за цим місцем закріпилася назва “Староконний”. Згодом він обріс магазинчиками та прилавками, де продавали зелень, фрукти, хліб та інші продукти харчування. Можна було купити рибу, птицю, свійську тварину, а також знайти всілякі товари на барахолці. Як і на Привозі, тут ходила справжнісінька «одеська мова».

У 2004 році Старокінний ринок пережив реконструкцію, в ході якої було збудовано нові павільйони. Сьогодні тут можна знайти практично все: від продуктових магазинів до сантехніки та електроніки. На відкритій території ринку продають безліч дрібних тварин: собак, кішок, хом’яків та навіть рептилій! У вихідні базар збільшується на кілька кварталів, заповнюючись продавцями раритетів, антикваріату та інших цікавих речей. Тут можна знайти справжні скарби.

Це рай для прихильників історії та автентичних штучок. Колекціонери знайдуть унікальні екземпляри для своїх зборів, а туристи – поринуть в атмосферу минулого, читаючи історію міста “експонатами”. Прогулюючись Староконкою, можна дізнатися про побут, звички і темперамент місцевих, що робить це не просто ринком, а справжнім музеєм під відкритим небом. Тут ви зустрінете половину Одеси, знайдете товар від антикварних фарфорових статуеток та вінтажних монет до саморобних сувенірів та старовинних книг. Старокінний ринок зберігає безцінні скарби та таємниці цього міста.

Старий автовокзал

Фото з сайту: od.vgorode.ua
Кінцева станція трамваю та останній пункт нашого маршруту – автовокзал. Це добре знайома місцевість мандрівникам та місцевим жителям, проте мало хто замислюється над тим, що було на його місці 100 років тому і яку історію він зберігає.

Фото з сайту: old.odessa.ua

Фото з сайту: old.odessa.ua
Повернемося на початок 19-го століття. На місці сучасного автовокзалу розташовувалися розкішні володіння графа П. А. Розумовського. Там було зведено Малий Палац та сад. На початку 20-го століття там працював невеликий пивний завод Л. Шапіро, а потім його перебудували під ресторан “Північний ведмідь”. Будівля простояла до середини 20 століття, поки її не знесли для будівництва автовокзалу. У процесі будівництва нових вулиць та розвитку інфраструктури не залишилося ні найменшого сліду від маєтків, палаців і пишних садів, що існували тут. Ось такі секрети може зберігати особливо не примітний автовокзал.

Одеса – це місто, яке у кожній вулиці, кварталі, будинку зберігає історію. Різні покоління приносять сюди щось нове, тому тут ви ніколи не відчуєте нудьгу чи одноманітність. У цьому куточку України ви проведете не тільки чарівний ранок, а й весь день.

Софія Рязанова
(Головне фото: Софія Рязанова)