Будапешт – столиця Угорщини, котра дивакувато ділиться на 2 частини: Буду і Пешт. Буда стоїть на схилах, Пешт – на території рівнини. З Буди до Пешту і навпаки можна дібратися лише перетнувши Дунай. Будапешт – наймолодша столиця світу, хоч і вона вже встигла увійти до десятки найкрасивіших міст Європи. Із сіткою розкішних готелів та ресторанів пліч-о-пліч живе історичний Будапешт, значну частину якого зареєстровано як Світову спадщину.


«Будапешт – это город, где кажется что ты совсем недалеко от дома. Даже несмотря на то, что здесь все уникально и, кажется, крошечно. Сюда приезжают погреть душу и проветрить тело» – Даско, екскурсовод у Будапешті.

Огляд столиці угорської столиці розпочнемо з раннього в’їзду в Угорщину.

06:00 – ми в Угорщині. Перші емоції – подив! Жодної людини на вулиці, жодна маршрутка не їде, а у Києві в цей час, паралельно з нами, вже рояться на перехрестях авто та запізнюються скрізь люди. Оце так контраст!

06:30 – після довгого переїзду Київ – Будапешт в’їжджаємо у столицю Угорщини, де о 07:00 вже відкрили для відвідування термальні води, у котрих до нас купалися римляни, а ще раніше – древні кельти. Термальні витоки давно облагородили і тепер для відвідування відкрито 32 басейни як під накриттям, так і під відкритим небом з температурою від 10 до 50 градусів.

Відпочиваючи після переїзду та змиваючи втому, було трохи дивно бачити повних енергії пенсіонерів у купальнях, а не на грядках із сапами та лопатами (адже вихідний!). Приємні термальні басейни, вранішнє сонце дня, котрий щойно розпочався та повний релакс!

10:30 – на черзі замок Вайдахуняд. Величезна територія, котра включає в себе ті ж термальні ванни, сам замок, парк, площу Героїв та штучне озеро. Дивна назва дісталася ще від фортеці XIII ст., котра належала правителям Трансильванії. Вайдахуняд, не дивлячись на назву, напрочуд романтичне місце. Щоб потрапити на територію замку, необхідно перейти міст та пройти через готичні ворота. Зліва – монастир у романтичному стилі, навпроти – готичні споруди, що нагадують лицарські замки, сам двір у стилі готики та ренесансу. Пройшовши вглиб, бачимо вежу Апостолів, а за нею – будівля італійського палаццо в стилі Відродження. Загляньте в скверик перед входом і ви побачите два невеликих стовбура дерева, яким 10 мільйонів років. За сквериком з’являється помпезний бароковий палац часів Марії Терезії. Звивисті його форми прикрашені численними скульптурами, а за величезними вікнами сяє блискуче XVIII століття.

На території замку розташований пам’ятник Анонімусу. «Анонімус не прощає! Анонімус не забуває!» (тому що записує) – написано на постаменті.

Чернець-літописець Анонім (Anonymus) написав свій знаменитий твір «Gesta Hungarorum» («Діяння угорців»). Є думка, що у цього монаха була одна дивина – ходив він завжди в темному довгополому плащі з капюшоном. І, нібито, ніхто і ніколи не бачив його обличчя. І навіть не знали його імені. А тому й прозвали його анонімусом, що в перекладі з латинської означає «безіменний, невідомий». Проте ж, якщо зазирнути в деякі джерела, то з’ясовується, що цей чернець був не такий вже і безіменний. Історикам він відомий як Галл Анонім. Побутує думка, що якщо потерти перо Анонімуса, можна отримати заряд натхнення.

13:00 – Будапешт майже пустий, за винятком туристів, яких можна розпізнати по пляшкам «Моршинської» у руках, адже спекотно! Місцеві жителі не сидять «по норам» на вихідних, а виїжджають на природу або ж «відкисають» у термальних ваннах.

13:30 – вже і їсти захотілося. Із цим проблеми не виникне. Ви лише визначтесь, яку кухню хочете спробувати. Що ж до угорської, то тут жодна страва не готується без паприки (її, до речі, завезли турки), котра входить до їхнього гуляшу.

Не забудьте про токайське вино! Токай – знаменитий ґатунок десертного солодкого білого вина, виготовленого за особливою технологією з сортів винограду Харшлевелю і Фурмінт. Назву взяло від міста Токай в Угорщині.

16:00 – добре попоївши, випивши вина та перечекавши спеку, їдемо у Буду. Будапешт завжди мав потужні укріпні бастіони. Охорона кріпосних стін розподілялася між районами або цехами. Одна з таких ділянок називається сьогодні Рибальським бастіоном. Розташовувалася ця частина кріпосних стін біля церкви Матяша, захищаючи її і місто з боку Дунаю. Бастіон збудовано у неороманському стилі. Він мав сім веж, які символічно зображували мадярські племена, союз яких і став основою створення Угорської держави.

З Рибальського бастіону відкривається справді неймовірний вид на угорський парламент, котрий розташований на березі Дунаю. Саме задоволення пити каву на рибальському бастіоні, розглядаючи панораму парламенту, котрий, до того ж, розкішно освітлюється у темну частину доби та слухати музик, котрі грають виключно класику!

19:00 – що ж, час для вільної програми. Бродити вулицями Будапешту можна нескінченно, адже на огляд розкішної архітектури потрібно ну дуже багато часу! Розкішне узбережжя Дунаю, пішохідний міст, прогулянка та пароплаві і покупка сувенірів можуть заповнити Ваш час перед сном.

Але це лише поверхневий огляд угорської столиці за добу. Цього напрочуд мало, щоб оглянути усю красу та розкіш міста. Історія на кожній вулиці, вишукана архітектура, безліч прекрасних пам’ятників, вистави у літній опері на острові Дунаю, нескінченні дивовижні панорами та лише позитивні емоції. Будапешт – ідеальне місце для духовного та інтелектуального збагачення, досягнення гармонії та просто відпочинку!

Анастасія Якубенко