У такий нелегкий час Полтава стала прихистком для всіх тих, хто постраждав внаслідок повномасштабної агресії росії проти України. Проте саме зараз з’явилася можливість відкрити це місто для себе по новому, оцінити всі його недоліки й переваги, знайти нові історичні надбання, скуштувати традиційні смаколики й здійснити невеличку подорож.


Як дістатися?

До духовної столиці України можна дістатися майже будь-яким наземним транспортом. Усе залежить від пункту А – вашої точки старту. Щоб фінішувати й радісно скрикнути «Це Полтава!» підійде автобус, потяг або машина. А пересуватися вуличками міста можна тупцяючи ніжками, їдучи на велосипеді або взявши в оренду електросамокат, який останнім часом став дуже популярним транспортним засобом.

Де зупинитися?

А ось знайти місце для спочинку досить важко, адже Полтава переповнена відвідувачами, проте, якщо добре пошукати, можна потрапити до бюджетних готелів «Алмаз» або «Турист», або більш коштовних – «Palazzo» або «Алея гранд». Також можна винаймати квартиру або зупинитися в друзів. Полтавчани – небайдужі люди, тому якщо вам потрібне тимчасове житло – не бійтеся звертатися по допомогу, вам обов’язково відгукнуться.

Що відвідати?

Іванова Гора – історичний центр міста. На її вершині знаходиться Біла Альтанка – пам’ятник, збудований у вигляді альтанки з колонадою, який трохи нагадує підкову на честь 200-річчя Полтавської битви.

На альтанці міститься надпис-цитата з п’єси Івана Котляревського «Наталка-Полтавка»: «Де згода в сімействі, де мир і тишина, Щасливі там люди, блаженна сторона». Пробігаючи бруківкою згори до Білої альтанки можна відчути запах галушок і справжній полтавський дух, а на фініші марафону насолодитися краєвидом на околиці міста. До речі, пам’ятка стане ідеальним місцем для першого побачення на заході сонця (але до початку комендантської години, безумовно!)

Підіймаючись вгору й подивившись наліво, можна помітити справжній полтавський символ – пам’ятник галушкам. Це традиційна полтавська страва, маленькі вироби з пухкого тіста без начинки, які часто вживають із грибним соусом, м’ясною підливкою тощо.

Ще трохи вище розташований Свято-Успенський собор, визначна пам’ятка козацького бароко 2-ї половини XVIII століття. З початку війни при соборі діє «Полтавський батальйон небайдужих», який постійно організовує гуманітарну допомогу.

Пройшовши прямо центральною вулицею міста, Соборності, Ви дійдете до круглої площі. Ансамбль Круглої площі є єдиним на пострадянському просторі композиційно завершеним архітектурним ансамблем доби губернського класицизму. Домінантою ансамблю площі є 16-метровий монумент Слави, на вершині якого зображений орел, встановлений у геометричному центрі парку. Пам’ятник в центрі площі традиційно вважається одним із символів Полтави.

Трохи від’їдемо від центру міста – і рушаймо до Хресто-воздвиженського монастиря. Хоча, здавалося б, Полтавщина – рівнинна місцевість, цей монастир також розташований на горі. Цікава архітектура й оздоблення будівель, вдале розташування церков комплексу й чарівна природа навкруги змушують відвідати це місце.

Які заходи можна відвідати у воєнний час?

Містохаб – простір для пошуку однодумців, спілкування, роботи й відпочинку, а також місце співпраці суспільства, влади й інфлуенсерів. Ця творча платформа організовує Спаський двіж 17-18 вересня, що відбудеться на вулиці Спаській, 10. Там можна знайти друзів, скуштувати смачну їжу, випити кави, послухати музику, взяти участь у благодійному ярмарку. Але основною метою організації таких зустрічей є збір коштів на різноманітні благодійні та спонсорські потреби нашого часу.

Бандерівський ярмарок – також івент, на якому можна намагатися пройти по фейковому мінному полю, не задівши жодної міни, навчитися відрізняти пристрій для нічного бачення від тепловізора, дізнатися, як надавати першу медичну допомогу, обмінятися книжками й паралельно допомагати донатами волонтерам.

Де попоїсти?

На вулиці Соборності розташовані заклади, де можна скуштувати традиційні українські, зокрема полтавські страви. Це такі місця як «Комора», «Традиція», «Галушка». А є просто стильні, затишні, «інстаграмні» кафешки – «Чичиков», «Basta!», «Viva Olive» тощо, де хочеться розслабитись, обговорити останній новини, кількість повітряних тривог або куплений фондом Сергія Притули супутник. Головне пам’ятати про безпеку й завжди знаходити укриття під час небезпеки.

Полтава є прекрасним містечком, яке радісно приймає гостей у воєнний час. Тут відносно безпечно, можна багато чого знайти цікавенького, отримати новий досвід та трохи пізнати цю частину нашої Батьківщини.

Юлія Виженко