Якщо ви без проблем можете вказати, де на небосхилі розміщуються сузір’я Великої Ведмедиці, Оріона та Тельця; прокидаєтеся перед сходом сонця, аби подивитися на останні зорі; кличете всіх до себе, щоб показати загадковий Чумацький Шлях, то астротуризм — ваше покликання.
Ще з давніх-давен люди виходили подивитися вночі на зоряне небо. Зорі були для наших предків і календарем, і годинником, і путівником. Пращури поклонялись сузір’ям, давали їм імена, вважали будинком для богів. Сучасні ж вчені вивчають за допомогою зірок закони Всесвіту та шукають позаземні цивілізації. Їхня краса надихає художників та поетів, а у романтиків, закоханих у мандрівки, з’явився новий вид подорожей — астротуризм.
Чому розпочалось «полювання» на зорі?
Мабуть, перш ніж розпочати нашу з вами мандрівку зоряним небом, варто зрозуміти, що ж таке астротуризм. Це цілеспрямована подорож у ті місця, де добре видно нічний небокрай. Декому для цього достатньо від’їхати на декілька кілометрів за місто, а інші спеціально шукають найтемніші місцини на планеті. Лише щасливчикам, які живуть далеко в селах або горах, вдається ледь не щоночі милуватися калейдоскопом сузір’їв, тому що головна проблема для мешканців міст – світлове забруднення.
Небо засвічується вуличними ліхтарями, рекламними щитами та прожекторами. Такий вид забруднення шкодить не лише рослинам і тваринам, але й любителям астрономії: світло розсіюється в атмосфері й зменшує контраст між зірками та небом. Як результат — у місті ми бачимо лише найяскравіші об’єкти, а тисячі інших зірок залишаються непомітними для наших очей.
Тож саме тому і з’явився астротуризм, щоб подарувати людям незабутні враження від космічної краси.
Де в Україні можна наблизитись до зірок?
Оскільки астрономічний туризм лише починає набирати обертів, то і спеціалізованих локацій наразі зовсім небагато. Фахівці рекомендують мандрувати в Карпати, тому що в горах найменше світлового забруднення. Якщо ще й піднятися на одну з вершин, то нічний небосхил розкриє вам ще більшу палітру космічних світил.
На Закарпатті також вирішили розвивати зоряний туризм. Там планують створити декілька локацій для споглядання нічного неба в Ужанському національному парку. Мандрівникам обіцяють облаштовані ділянки, де можна буде комфортно спостерігати за зорями.
Одним з найвідоміших місць в Україні для астротуризму є Іллінецький кратер, розташований у Вінницькій області. Тут ви зможете побачити не лише всіяний зірками небосхил, а й побувати в тому місці, де на Землю 400 млн років тому впала комета або астероїд.
А де подивитись на зорі за кордоном?
Якщо ж ви досить серйозно вирішили займатись астротуризмом, то радимо відвідати такі найбільш зоряні місця нашої планети:
Фінляндія
Ідеально пасує як для новачків, так і для професійних астрономів. Але для того, щоб отримати весь спектр емоцій від зоряного неба, потрібно буде витримати холодні зимові ночі (іноді до 20 годин). Проте найбільшим бонусом за таку витривалість стануть неймовірні пейзажі та північне сяйво.
Нова Зеландія
Вирушайте у гонитву за сузір’ями до озера Текапо на Південному острові Нової Зеландії. Відкрийте для себе заповідник «Темного неба» від проекту Dark Sky Project.
Небо в цьому регіоні настільки чисте, що на зорі можна дивитися як на кавову гущу в чашці — усе ніби на долоні. Ось вам Магелланові Хмари, ось вам Південний хрест. І все на тлі гір, льодовиків і озер.
Національний парк Сагарматха, Непал
Він входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і розміщується біля підніжжя Евересту. Тільки уявіть: дика природа, темне зоряне небо і Чумацький Шлях над Гімалаями. Можна сказати, що земля тут сходиться з небом. Це чудова нагода отримати натхнення перед трекінгом, прогулятися парком, пошукати снігових барсів і панд, помилуватися вершинами гір та відвідати одне з місцевих поселень.
Трюсіль, Норвегія
Розташовується на сході країни й давно славиться як одне з найчистіших місць у всій Скандинавії. Сюди приїжджають кататися на лижах і сноуборді. А приємним доповненням для туристів стало ясне небо. За зірками можна спостерігати хоч щоночі. Сидіть собі й дивіться на Чумацький Шлях та на вир фарб північного сяйва. Єдине, не забудьте тепліше одягтися й запастися гарячими напоями — ночі тут холодні. З небесних пам’яток можна побачити Туманність Оріона, Собачу Зірку, Галактику Андромеди.
У місті пропонують спеціальні тури «Полювання за зірками»: гіди-астрономи відвезуть вас у правильне місце, видадуть реквізит і розкажуть про ті об’єкти нічного неба, які ви побачите.
Парк Зселік, Капошвар, Угорщина
Найближче українцям буде поїхати на полювання за зірками в Угорщину. Парк Зселік розташувався в зоні, що охороняється посеред лісів і пагорбів. Це одне з небагатьох місць, де можна спостерігати зодіакальне світло – сонячні промені розсіюються частинками пилу і виходить слабке світіння на тлі сузір’їв. Виникає після заходу сонця й перед його сходом.
Можна також сходити на пізнавальний фільм в планетарій, подивитися на небо через телескоп в обсерваторії, оцінити колекцію метеоритів, відвідати лекцію з астрономії або взяти екскурсію парком, на якій розкажуть про багатства регіону і чудеса неба. Наприклад, про галактику Трикутника, яку досить важко розгледіти з інших місць планети.
Астротуризм — це особливий вид подорожей, який подарує вам не лише безліч спогадів, а й мільйон небесних світил. Гарної подорожі та зоряного неба!
Вікторія Безвенюк