Щороку Швеція входить до десятка найщасливіших країн світу. У шведів є чимало ритуалів і традицій, які допомагають їм насолоджуватися життям на повну і знаходити баланс між роботою й сім’єю, хатніми справами й відпочинком. Усі ці звичаї зашиті у шведських термінах.


Рівно стільки, скільки треба: стиль життя lagom
Усе повинно бути lagom — в міру, не занадто багато й не занадто мало. Шведи ніколи не затримуються на роботі, але у свій 8-годинний робочий день вони ні на що, крім роботи, не відволікаються. Вони не купують шикарні речі, але одягаються зі смаком. Шведи харчуються здорово, надаючи перевагу простій і здоровій їжі. На шведському застіллі не заведено розрізати торт на шматки і накладати одне одному їжу в тарілку — кожен сам вибирає, скільки він хоче з’їсти. Якщо їжа залишається на тарілці, це вже не лагом, а отже, ти взяв більше, ніж треба.

Зародження традиції приписують до часів вікінгів: передаючи по колу чашу з напоєм, потрібно було ковтнути стільки, аби не образити інших, і щоб самому насититися. Таким чином, з повсякденної практики виникало певне ставлення до життя і світу, що дозволяло уникати надмірностей. Воно поширилося практично на всі сфери діяльності шведів. Lagom — це дещо парадоксальне бажання бути унікальним, але при цьому не виділятися.

Allemansrätten — право на природу
Шведи обожнюють відпочинок на природі. Після закінчення робочого дня їх можна побачити на пікніках у парках, у  поході десь на березі озера чи на гайкінгу в природному заповіднику. Це невіддільна частина їхнього життя. Allemansrätten — право гуляти на природі, збирати гриби та ягоди й ставити намети, де завгодно. Єдина умова — не порушувати при цьому спокій інших.

Одразу до двох інших важливих шведських термінів — ensamhet і enighet
Ensamhet означає самотність, але без негативного значення. Швидше, навпаки: ensamhet підкреслює індивідуальність, внутрішню гармонію і незалежність, але при цьому не протиставляється колективності. Це свобода, яка закінчується там, де починається свобода іншого, передбачає взаємну повагу й солідарність. Enighet означає одностайність, угоду, що досягається за допомогою діалогу й уваги до різних думок. Можна сміливо сказати, що згаданий вище “помірність” є частиною цілої етичної системи: поєднання ensamhet, відокремленості від іншого, і enighet, готовність почути іншого, дає в результаті збалансовану конструкцію — lagom.

Закон “Янте” — Jantelagen
Шведи не люблять виділятися. Jantelagen — суспільний устрій, у якому будь-яке відхилення від норми, особливо її перевищення, викликає підозру. У шведських школах не ставлять оцінок до шостого класу, аби уникнути нездорової конкуренції. Крім цього, кажуть, що шведські працівники не прагнуть заслужити на премію чи похвалу — щоб не виділятися. Про нелюбов виділятися з натовпу нам говорить і шведський бренд H&M — стримані кольори, стиль і вишуканість без зайвих деталей.

Перерва на Fika
Без fika і не працюється, і не відпочивається. Fika — це кава з чимось і, відповідно, перерва на каву; протягом робочого дня її влаштовують три рази. Кава для фіки зазвичай неміцна, з крапельної або іншої кавоварки, але не еспресо. Насправді термінів, які круто описують шведську культуру, набагато більше. Тут можна укласти цілий словник!

Інші особливості
Варто також зазначити, що шведи уникають конфліктів. Ви можете послати їх на три боки, на що у відповідь почуєте: “Дякую, я дуже давно не подорожував, як слушно ви відмітили!”. Швед радше шукатиме справедливість на стороні. Наприклад, якщо шеф на роботі не дозволяє взяти відпустку в липні, то замість суперечок із керівництвом швед звернеться до профспілки. А ще шведи зовсім не соромляться своїх природних потреб! Наприклад, якщо шведу захотілося розім’ятися на автобусній зупинці, поприсідати або потягнутися, той, анітрохи не соромлячись публіки, почне робити вправи.

Маргарита Варадовська