Ми, справжні студенти та мандрівники, не можемо витрачати гроші на нудні походи оравою задля того, щоб порозглядати усілякі місцеві архітектурні споруди, у супроводі неемоційного монологу гіда. Тим паче, справжній пілігрим не буде переплачувати за VIP-номери в готелях та послуги туристичних агентств. Тому такі варіанти ми візьмемо до уваги, але оберемо альтернативний відпочинок. Отже, як можна самостійно (або з веселою компанією), цікаво та при цьому бюджетно відпочити у Польщі – до речі, в одній з найгарніших, а для українця – найближчих країн Європи?


Як доїхати?

«Найдешевший відпочинок – турпакет, який включає в себе проїзд автобусом, готель 2-3 зірки з проживанням на околиці міста, страхуванням та сніданком. Він буде коштувати на 5 днів близько 140 євро. Проїзд близько 1000 грн. включений у вартість. Якщо летіти літаком та жити у більш комфортних умовах, то ціна буде від 400 євро та вище. Переліт від 2000 грн.», – розповідає нам менеджер Марія з туристичного агентства «АНАМАКС». Ні, це не варіант для бідного студента. Рахуємо гроші у гаманці, і вирішуємо поїхати на залізничний вокзал за білетами на поїзд «Київ-Варшава».

Згідно з умовою від 21.11.2003 року громадяни України, котрі в’їжджають до Польщі, повинні мати візи. Віза дає можливість перебувати на території Польщі без права виконання будь-якої діяльності, що приносить прибуток. При наявності відповідних документів, на які робить запит консульство, візи на перебування видають без особливих проблем. Можуть бути багаторазові, туристичні та одноразові візи. Вони, до речі, безкоштовні, що не може не радувати наш гаманець. Для проїзду через територію Польщі у Чехію чи країни Шенгенської зони, транзитної візи непотрібно, тому у вас ще є перспектива для подорожей.

На кордоні наша весела компанія залишилася без алкоголю, адже до Польщі можна ввозити лише 1 літр спиртних напоїв. «Вина – не більше 2 літрів, проте можна брати пиво – його не більше 5 літрів. На куриво також є певні обмеження: сигарет – не більше 200 шт., сигар – не більше 50 шт., тютюну або нюхального тютюну дозволяється найбільше – 250 г.», – знайомить нас із обмеженнями на ввіз прикордонник. Парфуми також беріть у маленькій тарі – по 50 мл, інакше виникнуть проблеми із працівниками митниці на кордоні.

Для тих, хто не шукає легких шляхів є ще один варіант – поїздом до кордону, потім на електричці через кордон (25 грн., близько 40 хвилин), а там вже поїздом до міста, де плануєте відпочити. На території Польщі діє національна валюта – польський злотий. Сто польських злотих коштує приблизно 376.47 грн., тому доведеться ще шукати касу обміну валют або банк. Проте деколи можна розраховуватись і євро, адже Польща – член ЄС.

Де жити?

Ідеальний варіант для студентів-екстремалів – розбити намети у центрі міста на галявинці, проте варто перед тим послухати прогноз погоди. Клімат у Польщі помірний з холодними, хмарними та в міру суворими зимами з частими опадами, тому відпочивати краще їхати влітку. Літо м’яке, проте також часті дощі та зливи. Тому не полініться увімкнути радіо та послухати прогноз погоди. До речі, мову зрозуміти дуже легко – вона має схожість із українською. Також на території Польщі діють і неофіційні мови – кашубська, українська, литовська і німецька. Якщо ви знаєте хоча б одну з них, вам майже пощастило бути зрозумілим ще й для когось.

Ми обрали більш цивілізований варіант – готель. Ціна, звісно, вища, проте проживання з усіма умовами та зручностями – кімната на двох-трьох людей, душ, їдальня, балкон та гарний вид на місто. У Польщі є готелі, які коштують від 10 євро за добу до десятків тисяч доларів. Наш вибір пав на готель з 3 зірками у центрі міста. З нас узяли 40 євро за добу з людини.

Де і що поїсти?

Їсти краще всього в торгівельних центрах, їх дуже багато. Для любителів екзотики та борщів із картоплею – забігайлівки, де подають національні страви. Головне, щоб вони були не у туристичному центрі міста, де усі ціни автоматично помножуються на два. Кафе у місті безліч, а ціни дешевші, ніж у Києві. На 10 євро можна смачно й ситно поїсти у нормальному місці. Проте є ресторани, звичайно ж, з шалено дорогою кухнею.

Багато страв польської кухні за технологією приготування й набору продуктів подібні до страв української й російської кухонь. Офіціант кафе, у яке ми завітали, добре знає українську мову, на наш подив і щастя, тому детально пояснив меню і з чого виготовлені страви. Як ми довідалися, із закусок і холодних страв у польській кухні популярні всілякі салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кислим молоком, м’ясні, рибні продукти й птиця, до яких на гарнір подають різні овочі. Часто готують фаршировані яйця, яйця під майонезом, а також гостру закуску із сиру, у яку додають рубану зелень петрушки, кропу, зелену цибулю, перець, сіль. До сніданку часто подають кефір, кисле молоко, причому до нього, як правило, подають гарячу варену картоплю. Ми замовили собі перші страви – популярні в Польщі борщі та супи-пюре з картоплі. І на наш подив, замість хліба до борщів подали гарячу картоплю. Тут прийнято так. Улюблені страви в польській кухні – страви із фляків. Тому ми не відмовилися і від флячків по-варшавськи та флячків в соусі.
Ще одна спокуса для романтиків – купити у супермаркеті вино або бехерівку (її імпортують з Чехії) та піти на берег річки. Перевірено – дуже романтично!

Як розважатися?

Економити на розвагах – абсолютно не наш метод, адже студенти спокійно можуть прожити в умовах гуртожитку та без харчів, але шумно потусити – то святе! Просто походити вузькими вуличками Варшави, порозглядати пам’ятки архітектури – вже гарний фрі-тайм. Можна взяти безкоштовний путівник та пройтись усіма туристичними маршрутами самостійно. Екскурсії можна відвідати й без екскурсовода, якщо взяти голий тур (без запланованих екскурсій). Проте турпоїздки обов’язково включають в себе хоча б 1-2 екскурсії з російськомовним або україномовним гідом. У Польщі багато клубів та дискотек європейського рівня. Але є дещо, що вирізняє польський відпочинок з-поміж інших: книгарні-кав’ярні. У кав’ярнях типу «Тарабук» можна і поїсти, і попити, а також протягти руку до полиць із книгами, обрати альбом або роман, збірник поезій або ж детектив (кому що до смаку) та поринути у читання. Інтер’єр прикрашають картини сучасних художників. «Увечері грає жива музика. Одні танцюють, інші просто слухають. Часто на концерти приходить така кількість людей, що деяким навіть доводиться сидіти на підлозі, проте тут це сприймається адекватно та навіть із гумором», – ділиться враженнями Марія Косицька, асистент кафедри полоністики КНУ ім. Тараса Шевченка Інституту філології.

Ще одне цікаве місце – Університетська бібліотека. Ця сіро-зелено споруда вирізняється хай-течним дизайном. Перший поверх – це боулінг, магазини, кафе. На другому розміщена бібліотека, яка користується популярністю серед студентів Варшави. У ній абсолютно вільний доступ до книжок та інтернету. А на третьому поверсі, тобто на даху, розміщений сад, по якому можна гуляти. Отаким чином «пропадають» польські студенти днями у цій споруді, ніби у Бермудах.

Декілька важливих порад

Корінні поляки дуже привітні та легко йдуть на контакт з туристами. Вони комунікабельні й завжди готові допомогти. Мовні питання також не є великою проблемою, хоча б тому, що польська та українська мови дуже схожі. Проте рядові аборигени знають англійську мову, деколи російську, а окремі люди (в залежності від професії) й інші мови. Тому сміливо питайте скільки коштує що-небудь, як дійти до якогось місця чи просіть допомоги у разі необхідності. Також варто хоча б для себе запам’ятати декілька корисних фраз, знанням яких можна блиснути у Польщі: Здрастуйте! – сzesc, дякую – dziękuję bardzo, скільки коштує? – ile kosztują?, прощавай – do widzenia, знижки – rabaty, як пройти до…? – jak ďđîéňł …?, де знаходиться (що-небудь) – gdzie znajduje się?

Бажаємо Вам добре відпочити та незабутньо провести час із друзями в гарній близькій Європі!

Дар’я Мовчанюк