Популярність відомих туристичних маршрутів стрімко падає. Поїздкою у Туреччину чи Єгипет вже нікого не здивуєш. Любителів подорожувати охопив новий тренд – Китай. Сьогодні ми відкриємо для Вас одне з найдивовижніших китайських міст – Гуанчжоу.


Гуанчжоу – трете за значимістю місто Китаю після Пекіна і Шанхая та одне з найдавніших міст світу. За легендою, там, де зараз знаходиться Гуанчжоу, колись було маленьке село, мешканці якого вмирали від голоду. Щоб їх врятувати, з неба спустилися п’ять богів, що сиділи на п’яти козлах, і у кожної тварини в роті було по п’ять рисових колосків. Саме цим колоссям жителі не тільки втамували голод, а й засіяли свої поля, що врятувало їх від загибелі і призвело до процвітання поселення. Саме від цієї легенди і походять інші назви Гуанчжоу: «місто рисових колосків» та «місто кіз».

Гуанчжоу – місто з більш ніж 2000-літньою історією. Ще багато століть тому тут починався морський “Шовковий Шлях”. Історики вважають, що на тому місці, на якому зараз стоїть Гуанчжоу, раніше існувало поселення під назвою Панью, засноване в 214 році до н.е. Пізніше Панью стало столицею стародавнього царства Намв’єт в 206 році до н.е. і з тої пори постійно розвивалося. У 111 році до н.е. імператор У Ді династії Хань зробив Панью столицею регіону, і пізніше, в 226 році н.е. тут була заснована префектура Гуанг. Насправді, «Гуанчжоу» називалася префектура, а не саме місто, однак, коли значимість Панью виросла, городяни звикли називати місто Гуанчжоу.

Гуанчжоу багатогранне місто. Тут кожен може знайти собі розвагу до душі. Гуанчжоу славиться своїми історичними пам’ятками,чудовою кухнею, прекрасними умовами для шопінгу та насиченим нічним життям.

Клімат

Гуанчжоу розташоване в субтропіках. Клімат тут теплий і вологий, адже місто знаходиться поряд з теплим морем. Цілий рік у Гуанчжоу по-весняному тепло і в будь-яку пору року в місті багато квітів та зелені, за що його прозвали також “містом квітів”.

Середньорічна температура становить + 21,7 °C. Літо в Гуанчжоу дуже спекотне, а зима м’яка, без морозів. Найвища температура: + 40 °C, найнижча: близько + 4 °C. З квітня по червень – сезон дощів, у серпні та вересні стоїть найбільша спека, часто приходять тайфуни, в жовтні – грудні погода спокійна і тепла.

Однак потрібно пам’ятати, що взимку в Гуанчжоу досить прохолодно через сильну вологість і неопалюваних приміщень (простіше кажучи, скільки градусів на вулиці –стільки ж і у приміщеннях.

Визначні місця

Гуанчжоу багатий на історичні та культурні пам’ятки, прекрасні сади та парки. Одне з найулюбленіших міст для туристів – сад Юнтао. Він уособлює класику китайського садового та паркового мистецтва. Мандрівниця Ольга Мазур, яка вже декілька разів побувала в Гуанчжоу, запевняє, що неможливо приїхати в це місто і не відвідати чарівний сад Юнтао. «В саду можна побачити безліч екзотичних видів квітів і дерев. Це таке яскраве та прекрасне видовище, що словами описати неможливо. Це треба бачити. В дизайні цього саду переплітається декілька культур та стилів, і це надає саду особливої оригінальності та чарівності», – ділиться своїми враженнями жінка.

Ще одна чарівна зелена оаза в Гуанчжоу – Парк Юесю. Це найбільший в Гуанчжоу парк, його площа становить 920 тис. кв. м. У парку багато квітів і дерев, щорічно навесні і восени тут проводяться великий весняний ярмарок та виставка хризантем. Тут же розміщений символ міста – статуя П’яти козлів.

Не можна оминути увагою також Храм сім’ї Чень – пам’ятник китайської архітектури дев’ятнадцятого століття. Він був побудований в 1890 році під час правління династії Цин. У ньому об’єднана китайська архітектура і унікальне декоративне мистецтво провінції Гуандун. На території Храму (10 000 кв. м) розташовано 19 будівель та 6 двориків. У храмі виставлені глиняні, кам’яні, порцелянові вироби і колекція художніх вишивок на шовку.

Варто завітати і в Меморіальний зал Сунь Ятсена – китайського революціонера і першого президента Китаю. У залі його пам’яті розміщується музей, а також проводяться концерти класичної музики.

А ще у Гуанчжоу розташована друга за висотою (після телевежі Токіо) телевежа в світі. Вона була побудована на честь Азіатським ігор 2010 року. Висота телевежі становить 610 м. Окрім своєї першорядної функції, вежа використовується також для огляду панорами міста і розрахована на прийом 10 000 туристів на день.

Розваги та шопінг

Гуанчжоу пропонує туристам масу розваг 24 години на добу. Вдень Ви можете насолодитися оглядовою екскурсією, погуляти парками, зайнятись активним відпочинком. Так, у місті, наприклад, дуже популярний гольф. Вночі Гуанчжоу теж не спить. З настанням сутінок тут починають відкриватись численні клуби, ресторани та караоке-бари. Не дивлячись на те, що Гуанчжоу старовинне місто з багатою історією, воно в той же час дуже розвинене та модерне, і його мешканці дуже люблять сучасний відпочинок. Тому вечорами клуби переповнені людьми.

Ще одним цікавим заняттям, якому слід приділити увагу в Гуанчжоу, є шопінг. У цьому місті знаходиться безліч фабрик, складів-магазинів, великих торгових центрів і ринків. Якість товарів тут доволі висока, і ціни не кусаються.

В принципі, ідеальним місцем для шопінгу є вся провінція Гуандун, центром якої є Гуанчжоу. Тут знаходиться багато містечок, кожне з яких спеціалізується на конкретному товарі. Деякі міста спеціалізуються на виробництві меблів, інші випускають будматеріали та інші товари, пов’язані з будівництвом. У провінції Гуандун маса взуттєвих фабрик, що випускають недороге і дуже якісне взуття.

Проте шопінг у Гуанчжоу має свої особливості. Турист Олег Задорожний, який відвідував Гуанчжоу саме з метою шопінгу, поділився своїми враженнями:

Головною несподіванкою стало те, що на ринку не дають міряти джинси, сорочки, футболки тощо, купувати маєш навмання. Міряти дають тільки верхній одяг: пальто, куртки, піджаки. Система наступна: якщо річ потрібна нова, її принесуть зі складу, але потрібно спочатку заплатити і прийти пізніше (дають талончик з інформацією). Покупка взуття теж була незвичайна: потрібна була пара на розмір більше, але її принесуть зі складу тільки після оплати. Ціни на ринку низькі, але не копійчані. Якісна річ коштуватиме завжди дорожче. Потрібно торгуватися, збивати ціну при купівлі двох і більше речей.

Кухня в місті кантонська, вона славиться щедрим використанням спецій і усіляких сирих інгредієнтів. Власне, те, що вважається у світі китайською кухнею – це, переважно, кантонські страви. Ця їжа дуже поживна та смачна.

Подорожуйте з обережністю

У той же час, подорожуючи китайськими містами, важливо пам’ятати, що воду можна пити тільки бутильовану або кип’ячену. Якщо у Вас чутливий шлунок, не варто замовляти гостру їжу або випробовувати на собі вкрай екзотичні китайські страви. У Китаї досі дозволена смертна кара, яку без сорому й обмеження застосовують до всіх, хто завинив, навіть до чиновників. За крадіжку відрубують руки. Саме тому серйозні злочини – досить рідкісне явище для Китаю. Основна проблема для гостей міста – це дрібні шахраї і кишенькові злодії. Будьте уважні і пильні, якщо на вулиці до Вас підійдуть приємного вигляду китайські студенти з проханням пройти в їхній клас / галерею / магазин і подивитися на їх художні роботи. Як правило, Вам покажуть досить посередні картинки, але наполегливо будуть вмовляти Вас купити. Не варто відвідувати подібні «презентації».

Етикет в Гуанчжоу

Якщо Ви вирішили відвідати Гуанчжоу, не забувайте про те, що етикет у Китаї дещо специфічний і багато в чому відрізняється від нашого.

Для китайців, наприклад, абсолютно нормально при знайомстві цікавитися сімейним статусом і віком, а от вираз особистих емоцій у них не вітається. Не варто в компанії китайців різко когось критикувати або негативно відгукуватися про політику. У діловому спілкуванні важливо зберігати обличчя, тобто не втрачати терпіння і не виходити з себе.

Важливо пам’ятати про столовий етикеті. Якщо Ви в китайському ресторані і ділите з друзями або партнерами кілька страв, які знаходяться в центрі столу, то їжу потрібно класти спочатку до себе в тарілку, а вже потім відправляти до рота. Від Вас будуть чекати, що Ви вмієте поводитися з паличками, тому ні в якому разі не нанизуйте їжу на палички і не втикайте їх у рис.

Будьте готові до того, що плямкання і гучна відрижка означають, що Вам все подобається і Ви насолоджуєтеся трапезою. До речі, якщо Вас покликали випивати в бар або ресторан, то метою китайців буде скоріше «звеселіти» і сп’яніти, а не насолоджуватися смаком алкоголю або світською бесідою.

Коментар експерта

Антон Черпак, менеджер туристичної фірми «CoralTravel»

В останні роки Китай – дуже популярний серед туристів напрямок. У цій країні дуже своєрідна та багатогранна культура, широкий вибір розваг, незвичайна кухня. Клімат на території Китаю різноманітний, тому подорож у цю країну можлива в будь-яку пору року. Китай – це територія контрастів. Тут хмарочоси мегаполісів сусідять з невеликими сільськими поселеннями, старовинні храми межують з ультрасучасними клубами. Якщо Ви вирішите провести відпустку у Китаї – море незабутніх вражень Вам гарантоване.

 Броскова Ольга