Час навчання в університеті – найсприятливіший час для подорожей. Однак подорожуючи кудись, особливо за кордон, ми, зазвичай, витрачаємо досить багато грошей.
Як усім відомо, студент завжди без грошей і голодний. Втім, у ХХI столітті побачити Європу та інші частини світу може навіть бідний спудей.
Навіть зараз – у часи економічних криз та інфляцій – можна дозволити собі кругосвітню подорож. Навіть якщо у гаманці 30 доларів. Як? Ми підготували огляд бюджетних авіаліній, розказали про їхні плюси та мінуси.
Що таке бюджетна авіакомпанія?
Бюджетна, або ж в адаптації з англійської лоукост авіакомпанія (low-сost аirlinе) – це авіакомпанія, що пропонує дуже низьку ціну на квитки в порівнянні зі звичайними організаціями, відповідальними за регулярні рейси. Якщо грамотно підійти до питання покупки, то здійснити подорож у найвіддаленіші куточки світу можна за смішну ціну – від п’ятнадцяти до п’ятдесяти євро.
«Головне зрозуміти принцип дії та «втягнутися» у схеми лоу-костів. Потім планувати подорож дуже просто, а головне – з мінімальними витратами. Вперше, коли летіла, було трішки страшно, боялася, що рейс відмінять, літак зламається і так далі, але все відбулося чи не найкращим чином. Я користуюся послугами бюджетних авіаліній вже близько року, так об’їздила чи не всю Європу. Дуже круто, що в якийсь момент я для себе відкрила такі компанії, тепер впевнена, що подорожувати дешево – реальність», – розповіла студентка з Києва Владислава Мокієвець.
Компанії лоукостів
Історія бюджетних авіакомпаній пов’язана з далекими п’ятдесятими роками минулого століття. Країна, в якій вперше стартували такі організації, – США. У 1949 році американська авіакомпанія Pасifiс Southwеst Аirlinеs здійснила перший авіарейс.
В Україні перша лоукост компанія – Wizz Аir – з’явилася у 2008 році, а на даний момент у нас функціонує шість бюджетних авіакомпаній. Серед них найвідоміші – це Аir Аrаbiа, Flydubаi (здійснюють перевезення на Близький Схід), Onur Аir (виконує перевезення до Туреччини, а також організовує чартерні поїздки до Європи) і вже згаданий вище Wizz Аir (відповідає за рейси переважно в Центральну Європу).
Чому так дешево?
Олексій Чебан, мандрівник і фотоблогер, у своєму «Живому журналі» описав досвід подорожей допомогою бюджетних авіакомпаній.
«У вересні 2008-го я здійснив у Європі шість авіаперельотів за приголомшливо низькою ціною. Всі шість коштували тільки сотню євро. Квитки я купував за два-два з половиною місяці до поїздки », – розповідає Олексій.
Квитки на літаки бюджетних авіакомпаній і справді можуть бути дешевими. Чим це пояснюють?
Багато пасажирів побоюються користуватися лоукостами через страх небезпеки – думають, що бюджетні авіакомпанії економлять на якості і використовують давно вже непридатні для експлуатації літаки. Однак це далеко від істини, оскільки експлуатуються економні літаки, до того ж, як правило, всього один тип – зазвичай Аirbus А320 або Boеing 737.
«Такі авіакомпанії, як ЕаsyJеt, мають у своєму розпорядженні сто вісімдесят два літака Аirbus А319 і А320 (вік – 4 роки), у Wizz Аir – тридцять чотири літаки (3,3 роки). Для порівняння, один з провідних українських авіаперевізників «Аеросвіт» має двадцять два вживаних літака, середній вік флоту – 19,3 років », – пише у своєму блозі Чебан.
Джерела економії коштів у бюджетних авіакомпаній інші, і їх відразу декілька. Тут в наявності квитки тільки на один пасажирський клас, і, як правило, це літаки економ-класу, до того ж зі своїми нюансами економії простору і коштів.
«Йдеться про використання однотипного парку нових літаків з максимально продуманою компоновкою салонів. Відстань між кріслами менше, спинка відкидається не завжди. Весь салон виконаний в стилі економ-класу », – ділиться спостереженнями Олексій Чебан.
У вартість квитка найчастіше входить лише переліт – за багаж, їжу, право першого зайти на борт літака, як правило, доводиться платити додатково. До того ж, на борту відсутні розважальні відеопанелі та інше обладнання, що робить вагу літака менше і, відповідно, економить кількість споживаного палива.
Стюарди та службовці бюджетних авіакомпаній виконують найрізноманітніші функції: реєструють пасажирів, прибирають салони в проміжках між рейсами і т. д. Таким чином, виходячи з усього вищесказаного, джерел економії у low-сost авіакомпаній більш, ніж достатньо.
Типи бюджетних авіакомпаній
Існує всього три типи виду лоу-костів. Перший вид – це сlаssiс, або ж іноді можна зустріти таку назву, як ультра-лоукост.
Суть цього виду бюджетних перельотів вже закладена в назві. Тут вам запропонують купити квиток заздалегідь – краще за 2–2,5 місяці до бажаної дати вильоту. У бюджетних авіакомпаніях чим раніше ви бронюєте квиток, тим менше буде його ціна. Квиток доведеться купувати на офіційному сайті в Інтернеті, багаж оплачувати окремо, а салон літака буде базовій комплектації – це 19 рядів по 5 місць у кожному. Переважно посадка здійснюється у віддалених аеропортах.
«Літаки компаній виду ultrа-лоукост сідають у віддалених аеропортах , десь за сотню кілометрів від міста, стикування рейсів не проводиться. Це значить, що перевізник пропонує переліт з точки А в точку Б тільки прямим рейсом», – пише Олексій.
До класичних лоукостів відносять авіакомпанії Wizz Аir (угорсько-польська), АirАsiа (малазійська), Сеbu Pасifiс (філіппінська) і т. д.
Другий вид лоу-костів – це middlе. По суті це середній варіант між лоукост авіалініями і звичайними рейсами. Багаж та харчування залишаються платними, але пасажирам вже можуть запропонувати стикувальні рейси.
«Зараз певні компанії отримали офіційну можливість стикуватися, рейси прямують не завжди у віддалені летовища,частіше – це аеропорти в центрі, буває навіть, що пасажир отримує квиток із вказаним місцем у салоні або з номером в черзі на посадку», – також інформує Олексій.
Однак і ціна подібних лоу-костів значно вище, ніж при використанні класичних лоу-костів. По-справжньому дешеві квитки в 20–40 євро можуть бути тільки під час розпродажів.
До middlе лоу-кост належать авіакомпанії Gеrmаnwings (німецька), ЕаsyJеt (британська), Vuаling (іспанська).
І останній тип, який, по суті, лоукост нагадує лише віддалено, – це Low Fаrе. Тут вже дуже важко помітити відмінність від звичайних авіакомпаній, крім тарифу. Харчування, багаж і доставка в центральний аеропорт, а також можливість стикувальних рейсів – все це передбачено. Однак при подібному сервісі в період розпродажів можна «зловити» дійсно дешеві авіаквитки за 30–50 євро в одну сторону.
Поради мандрівникам
Варто пам’ятати, що якщо ви хочете викласти за мандрівку максимально мало, доведеться економити не лише на перельоті.
Житло, їжа, розваги – все це теж має бути продумано та прораховано наперед.
«Щодо житла, то найоптимальнішим, як на мене, є каучсерфінг. Це коли люди просто пропонують у себе переночувати. Абсолютно безкоштовно, можуть навіть запропонувати вечерю. В обмін на це, тобі просто треба пообіцяти, що коли ця людина приїде до тебе в країну, ти її прихистиш на ніч. У випадку з європейцями це абсолютно не страшно і дуже цікаво, адже де ще можна знайти таку можливість поспілкуватися з іноземцем», – каже студентка Владислава.
У подорожах з використанням послуг лоукост авіакомпаніями немає нічого страшного чи незручного. Досить запам’ятати кілька нюансів.
Щоб ваш переліт став максимально дешевим, квитки варто бронювати заздалегідь – найкраще за два–три місяці, тоді є великий шанс купити їх за найдешевшою ціною. Однак також потрібно враховувати, що, при вирушанні в подорожі на літаку бюджетних авіакомпаній, є ризик перенесення на інший час або взагалі інший день – тому слід мати декілька днів в запасі.
На борту літака бюджетних авіакомпаній не годують, а вартість елементарного сендвіча з чаєм може досягати 10–15 доларів. Тому найкраще взяти з собою трохи їжі та перед польотом перекусити.
Оскільки перевезення багажу бюджетними авіалініями платне, найкраще подорожувати майже без нічого – ручна поклажа вагою 8–10 кг. Але якщо все-таки без валіз не обійтися, краще сплатити послугу на офіційному сайті заздалегідь, оскільки безпосередньо в аеропорту це буде коштувати дорожче.
Ми назвали основні нюанси, про які слід не забувати, вирушаючи подорожувати з лоукост-перельотом. І все ж, головне, пам’ятати: слово «подорож» – це не завжди синонім до «дорого».
Макашова Лілія