«Працювати чи відпочивати?» – літом це майже шекспірівське запитання задає собі кожен студент. Але зараз ці речі можна поєднувати за допомогою програм обміну студентами, які стають все більш популярними в Україні.


Програми обміну студентами надають можливість молодій людині працювати та навчатися у різних країнах світу. Кожна з них має свої особливості, але нас цікавлять саме сезонні програми, тож давайте розглянемо найбільш популярну з них – Work & Travel.

Ця програма дає можливість українським студентам провести від двох до чотирьох місяців в США, покращити рівень знання іноземної мови, постажуватися в американській компанії та побачити країну власними очима. Студентам пропонується робота в ресторанах, готелях, парках розваг, на різних фестивалях і в національних парках, літніх таборах і на курортах по всій країні. Наявність спеціального досвіду не вимагається, і всі, хто офіційно зареєструється для участі в програмі, гарантовано забезпечуються місцем роботи.

Підготовка

Учасником програми може стати кожен, хто є студентом не останнього курсу денного відділення українського ВНЗ, якщо його вік від 18 до 24 років, та він володіє англійською мовою на розмовному рівні.

Ціни на програму коливаються від 2 800 доларів до 3 500 залежно від обраної агенції. У цю суму входить збір посольства (для відкриття візи), оплата пошуку вакансії, оформлення всіх документів та ціна перельоту в дві сторони.

У контракті мають зазначатися: точна вакансія, кількість робочих годин на тиждень (в США оплата праці погодинна), можливість брати робочі години понад свого робочого графіку, адже робота понад 40 годин на тиждень оплачується в півтора разу дорожче, що вигідно студентам, але політика кожної компанії у цьому питанні різна. Наявність житла також має зазначатися в контракті: компанія може брати на себе певну частку витрат, але, як показує практика, все одно це на 10-15 відсотків дорожче, ніж самостійна оренда.

Найбільшою перешкодою для студентів чомусь є співбесіда у посольстві. Хоча формально вона займає 2-3 хвилини, але як раз від неї залежить отримання візи. І не дивуйтеся, якщо офіцер запитає: «Чи подобається вам музика штату Техас?», адже його завдання – оцінити ваш рівень мови та вміння знаходити вихід з різних ситуацій.

Що взяти з собою?

І ось ви почули «Have a nice summer» від офіцера посольства, і довгоочікувана віза нарешті красується у вашому паспорті. Час подумати про складання речей. Не беріть їх із собою багато. Як зазначив один із учасників цієї програми: «Після купівлі 3 кілограмів нового одягу старий ви все одно викинете».

Беріть із собою якомога більше медикаментів. Насамперед, від застуди та нежиті, а також дезинфікуючі засоби. Візьміть також пластир: він згодиться вам при поїздках в інші міста або на Ніагару, коли вам доведеться проходити довгі відстані.

Не забудьте зробити копії всіх документів перед відльотом та зберігайте їх окремо від оригіналів, а оригінали носіть завжди з собою. Візьміть їх з собою в літак, адже до проходження контролю імміграційної служби у вас не буде доступу до свого багажу.

Ласкаво просимо на борт!

Після проходження відповідних процедур перевірки офіцер митниці має видати вам J-1 візу, яка буде потрібна для отримання соціального номера, влаштування на роботу тощо.

У Нью-Йоркському аеропорту JFK, куди прилітає 99% студентів, є інформаційне бюро, де варто взяти карту Нью-Йорка і метро. Для того, щоб потрапити в метро Нью-Йорка, необхідно сісти на Air Train, який довезе вас до однієї з кінцевих гілок. Проїзд у метро платний і коштує 2 долари. Не купуйте карти проїзду з рук – краще користуйтеся автоматами. Будьте уважними: потяги, що приходять на один і той же перон, можуть їхати у різних напрямах.

Житло

Якщо ви обрали вакансію без житла, а в місто, де маєте жити, приїхали вночі – йдіть в маленький мотель або студентський центр. В мотелі зручніше і безпечніше, але в студентських центрах вам можуть запропонувати дешевше житло, а також там можна знайти багато оголошень про оренду будинків чи апартаментів. Також шукайте оголошення в безкоштовних газетах та біля будинків «Rent» та «Seasonal Rent».

Найкраще знімати житло разом з іншими студентами, адже набагато приємніше платити всього 150-200 доларів в місяць, ніж 300-400 за ті ж самі умови. Тим більше, що ви вже будете знати людей, з якими будете їхати за кордон, адже агенції намагаються знайомити студентів на орієнтаціях та тренінгах перед польотом.

Будемо облаштовуватися?

Не відкладайте реєстрацію в SEVIS і подання документів на Social Security. Без Social Security Card або листів про те, що ви подали документи на її здобуття, вам не видадуть зарплатню на основному місці роботи і у вас будуть мінімальні шанси знайти іншу.

Перше, що потрібно зробити, розібравшись з житлом та документами, – подзвонити своєму менеджеру (його номер вказаний у контракті), а він у свою чергу призначить вам дату зустрічі чи орієнтації.

Більшість студентів намагаються знайти собі ще одну роботу, адже на основній у вас мало шансів працювати більше за 5 днів на тиждень, а графік складається таким чином, що ви працюєте лише одну частину дня – інша залишається вільною. Додаткову роботу можна починати шукати відразу ж після приїзду. Звертайте увагу на таблички “Hiring” і “Help wanted” у магазинах, ресторанах, готелях тощо. Розмовляйте лише з менеджером, адже тільки він буде вирішувати, брати вас на роботу чи ні.

Питання транспорту

Якщо ви живете навпроти місця роботи, то це чудово, але якщо відстань досить велика, то найкращий для здоров`я та гаманця вид транспорту – велосипед. Ви можете придбати його в студентському центрі за 20-30 доларів. Нехай іржавий і без гальм, зате не шкода буде залишити після від`їзду. Якщо ж хочете кататися на відносно гарному і новому велосипеді, то знайдіть неподалеку супермаркет «Walmart». Велосипеди там коштують від 50 до 600 доларів. Підберіть зручний для вас варіант і катайтеся на здоров’я.

Звичайно ж, у кожному місті є автобуси. Вони зручні, але повільні, та й чекати їх потрібно 30-40 хвилин. Хоча інколи студенти залишають свої велосипеди вдома і віддають перевагу прохолодному автобусу, адже велосипедні поїздки по 4-5 кілометрів при середній температурі повітря +30-35 °C і великій вологості повітря дуже втомлюють.

Харчування

Стежте за харчуванням – не варто переходити на бургери. Якщо полюбляєте гречку, то краще візьміть її з собою з дому, бо в Америці її неможливо купити в звичайних супермаркетах, і тому вона вважається делікатесом серед студентів. Один з найдешевших супермаркетів їжі в США – «Food Lion». Звертайте увагу на знижки. У середньому на їжу ви будете витрачати 40 доларів на тиждень, не відмовляючи собі ні в чому.

Якщо хочете заощадити гроші – влаштовуйтеся працювати в кафе або ресторан. З вашої заробітної платні будуть віднімати певну суму, але їсти ви зможете коли завгодно і що завгодно.

Зв`язок

Не забудьте подзвонити батькам після прильоту до Сполучених Штатів. Для цього ви завжди можете скористатися карткою дешевого зв’язку IP-телефонії. За п`ять доларів ви отримаєте можливість говорити з рідними 50-60 хвилин. Найбільш популярні серед студентів картки ACCESS International. Купити ви їх можете в аеропорту, у будь-якому магазині зв’язку або студентському центрі.

У кожному містечку є своя бібліотека, в якій є Інтернет. Ви реєструєтесь і за один сеанс маєте право сидіти в Інтернеті безкоштовно близько півгодини. Майже скрізь є Wi-Fi, тому, якщо у вас з’явиться ноутбук, ви зможете «ловити» Інтернет у себе вдома або біля будь-якого готелю чи офісу.

Подорожуйте!

І от, нарешті, коли ви старанно відпрацювали робочі дні, настав час подорожувати.

Візьміть із собою водійські права. Якщо вам є 21 рік, то ви зможете орендувати авто без особливих труднощів, а подорожувати таким видом транспорту зручно і дешево. Для зупинок обирайте студентські хостели. Зарезервувати собі місце в будь-якому з них ви можете на сайті www.hostels.com.

Загалом намагайтеся не порушувати закони, починаючи від розпивання алкоголю на вулиці і закінчуючи сніданком в автобусі, адже покарання можуть бути найжорстокішими – аж до депортації з країни.

Ознайомившись із усіма рекомендаціями і порадами, ваша черга обирати між роботою і відпочинком. А може, все ж таки поєднаєте? Enjoy yourself, бо ви того варті!

 Берлач Юлія