Шумні вулиці, наповнені людьми, гул машин, асфальт і багатоповерхівки з часом набридають. Інколи хочеться якогось усамітнення, спокою, комфорту та затишку. А що робити, якщо поряд з усім цим полюбляєш активний відпочинок? Найкращим вибором буде мальовниче місто Прикарпаття — Яремче! 


Яремче — невеличке містечко, що допомагає вилікувати не тільки тіло, а і втомлену робочими буднями душу. Зручне розташування, чистий гірський клімат, унікальні краєвиди та всього 41 км від найбільшого гірськолижного курорту України — Буковеля.

Трохи історії

Перша офіційна згадка про Яремче в архівних документах — 1787 рік. Таку дату наводить відомий львівський історик Петро Сіреджук у «Хронології найдавніших згадок міст і сіл Галицької Гуцульщини».

Вважається, що першим на цій місцевості оселився бідняк Ярема, і від його імені пішла назва містечка.

У 1895 році Яремче виділилось в окреме село, чому сприяло будівництво залізниці Делятин-Вороненко та спорудження одного з найбільших у Європі аркових залізничних мостів.

Лісами і горами…

До дивовижних краєвидів Яремчі можна дібратись потягами Львів-Рахів, Київ-Рахів або приміським сполученням Івано-Франківськ-Ворохта/Рахів. Автобусом сюди можна доїхати з Києва, Ужгорода, Івано-Франківська, Харкова та Львова.

Якщо ж ви подорожуєте автомобілем, то зі столиці до Яремче краще прямувати через Житомир, Тернопіль та Івано-Франківськ. З боку Ужгорода прокладайте маршрут через Мукачево, Хуст, Тячів, Рахів, Кваси, Татарів.

Перлини Яремчі

Перше, що спадає на думку, це водоспад «Пробій» заввишки 8 метрів, розташований у самому «серці» міста. Кажуть, що колись його висота сягала 25-ти метрів, але вона зменшилася через сплав по річці вирубаного лісу. Свою назву «Пробій» водоспад отримав, бо вода ніби «пробиває» собі шлях між величезними та могутніми кам’яними брилами. Над водоймою побудований міст заввишки 20 м, з якого стрибають за гроші найсміливіші туристи.

На висоті 984,5 метрів над рівнем моря красується гора Маковиця, з вершини якої відкривається мальовничий краєвид на все місто. Якщо ви не звикли багато ходити, то можете замовити екскурсію на джипах (машина заїжджає прямо на вершину). Дорога до Маковиці починається з каменя Довбуша, що являє собою величну скелю, яка, згідно з повір’ями, перегороджувала опришкам шлях в місто. Зрушити його не міг ніхто, крім Олекси Довбуша, наділеного надприродною силою.

Піднятись на гору можна Стежкою Довбуша. Це відносно нетривалий маршрут (4 км) лісистими гірськими схилами і, власне, Скелями Довбуша. У XVII-XVIII століттях вони служили укриттям від негоди, місцем складування награбованих скарбів, веденням боїв проти ворожих військ опришками — учасниками повстанського руху під проводом Олекси Довбуша. Якщо вірити переказам, під час візитів до Яремчі, Довбуш заховав в околицях міста чималі скарби (навіть більші, ніж в Скелях Довбуша). Щоправда, кажуть, ніби золото прокляте.

Ще однією унікальною пам’яткою, розташованою на західному схилі гірського масиву Маковиця, є оголені «Готичні складки» або скеля «Слон». Структура складок у багатьох людей асоціюється з готичною архітектурою (звідси і пішла назва природної пам’ятки). Вчені припускають, що Яремчанські складки утворилися приблизно 60-75 мільйонів років тому.

Якщо ви хочете побути наодинці з природою, подумати про сенс життя та перезавантажитись, можете прогулятись до оповитого легендами затишного карпатського водоспаду «Дівочі сльози». Година дороги буковими лісами, де тишу перериває лише спів пташок та гірський вітерець — чим не рецепт щастя? Біля водоспаду облаштовані місця для відпочинку — встановлена дерев’яна альтанка, де можна, наприклад, сховатись від дощу, прихопивши з дому трохи їжі, або просто перепочити від тривалої прогулянки, зручно вмостившись на лавах.

Об’єднатися з природою в Яремче можна ще й у неймовірному Карпатському заповіднику з дикими звірями, загальна площа якого сягає 5,3 га. Це вольєрне господарство зовсім не схоже на будь-який інший зоопарк. Головною його особливістю є проживання тварин у найбільш близьких до їхнього існування природних умовах. Тут створені просторі вольєри, де всі тварини почувають себе комфортно. У заповіднику ви можете не тільки споглядати, але і погодувати тварин чи птахів. Тільки обов’язково ознайомтесь з інформаційними стендами. Там сказано, кого з мешканців вольєру можна годувати.

Гастрономічна насолода

Краса природи це звісно класно, але що робити, коли від довгої прогулянки горами і лісами урчить шлунок?
В Яремчі є багато кафе і ресторанів на будь-який смак. Можна купити продукти в супермаркетах або на ринку, і приготувати їжу самому.

Але є місце, яке ви обов’язково маєте відвідати. «Гуцульщина» — це не просто ресторан, а і архітектурна пам’ятка, витвір мистецтва. Родзинкою закладу є його автентичність і наближеність до побуту українців в Карпатах. Збудований без жодного цвяха у 1965 році, ззовні оздоблений філігранною різьбою, він відображає класичні для тутешніх місць архітектурні форми. Страви тут не тільки неймовірно смачні, а і дуже гарні на вигляд. Посуд у ресторані також використовують унікальний — виготовлений на замовлення майстрами з Косова.

Ресторан пропонує традиційну гуцульську кухню: грибна юшка, білі мариновані гриби, книші, гуцульський банош з бринзою і форель у сметані. Страва від шефа — баранчик печений на рожні. Цікаво, що ціни тут не кусаються — середній обід обійдеться в 150 грн.

У пошуках житла

Якщо вірити статистиці, вже кілька років поспіль Яремче займає восьме місце серед усіх туристичних родзинок нашої держави. Отож, містечко багате на різноманітні готелі, хостели, кемпінги, бази відпочинку та санаторії. Якщо ж ви хочете повністю поринути в атмосферу життя в Прикарпатті, можете орендувати садиби та приватні помешкання.

Житло тут є на будь-який смак та гаманець. Ціни варіюються від 250 грн до 2700 грн за ніч. Прикметно, що якщо ви оплатите харчування у приватній садибі, на столі вас буде чекати домашня їжа, приготована господинею помешкання особисто.

Шматочок Яремче у вас вдома

Яремче дійсно багате на сувенірні ринки. Вони тут майже на кожному кроці і вибір справді вражає. Серед величезного асортименту виробів гуцульських майстрів, можна вибрати від магнітика до оригінальних предметів домашнього інтер’єру. Килими, шкатулки, тарілки, кераміка, люльки, різноманітні шкіряні та дерев’яні вироби, народні музичні інструменти, різного роду вбрання — від верхнього до сорочок та суконь, вишиванки, вироби з овечої шерсті, взуття, різноманітні трав’яні чаї, мед, сири, консервація — все, чого забажає ваша душа. На сувенірному ринку відчувається неповторна атмосфера Прикарпаття.

Софія Афоніна