Будапешт — одне з найкрасивіших міст у Різдво. Його починають переодягати у святкове вбрання ще з осені, а туристи бронюють квитки задовго до поїздки. Утім тамтешнє святкування Різдва значно відрізняється від нашого, українського.


Ідея-фікс та її втілення

Чимало людей марять думками про казкову атмосферу святкової Європи. І їх можна зрозуміти, оскільки неймовірна європейська архітектура в поєднанні з різдвяними декораціями — свято для ока й душі. Один з найкращих варіантів — відвідати різдвяний Будапешт.

Порада № 1: хоч би якими авантюристами та сміливцями ви не були, ба навіть самим Багряним-тигроловом, завжди читайте дуже багато інформації про місто, у яке ви збираєтесь. Не забудьте врахувати сезон та дати, зважаючи на свою мету. Захопившись ідеєю Різдва в Будапешті, можна забути про те, що Україна — не Європа, і традиції в нас зовсім різні.

Саме на Різдво, 24 грудня, за атмосферою місто більше схоже на комп’ютерну гру Silent Hill — жодної тобі людини, жодного відчиненого закладу… Запам’ятайте: європейці закуповують усе для свята до 24 грудня. Самий святвечір вони проводять зачинившись у домівках. А от угорці — це взагалі дуже сімейні люди. Ніхто там не гуляє напередодні Різдва! Ви готові до найбільшого шоку? Метро й усі магазини зупиняють свою роботу після обіду 24 грудня. Навіть Макдональдз зачинений. Лише зрідка ходять автобуси та трамваї. Тому, якщо ви хочете провести Різдво танцюючи з келихом у руці на ярмарку, Будапешт — не для вас. Веселощі там можна зустріти за кілька днів до самого Різдва та після нього, коли ярмарки відновлюють роботу.

Найкоротший шлях до мети

Найзручніше дістатися до Будапешта можна літаком. Політ триває якихось півтора години. Це навіть швидше, ніж дістатися іншого кінця Києва в час-пік. Порада #2: завжди купуйте квитки заздалегідь. Ви зекономите кругленьку суму. Купувати квитки слід щонайменше за два місяці до поїздки — наприклад, у жовтні.  До пандемії непоганим варіантом був політ лоукостом від МАУ. Тоді квитки коштували близько 3500 гривень туди й назад. Така ціна зумовлена високим попитом, адже багато людей бажає відсвяткувати Різдво закордоном.

Житло: затишні будинки Будапешта

Забронювати недороге житло можна на всім відомому booking.com. Взагалі в Будапешті, як і в будь-якому туристичному місті, дуже багато людей здають житло для туристів, тобто винайняти там квартиру на кілька днів за адекватну ціну не є проблемою. Замість вишуканого готелю можна обрати дещо автентичне, як-от, — Hotel Abel Pension — старовинний котедж з нотками готики і величезною терасою на задньому дворику. Володіє ним чудова сім’я: батько й донька. За добу ви заплатите ~ 30$ (включно зі сніданками).

Порада № 3: бронюйте житло хоч і на околиці, але близько до метро — в 10-15-ти хвилинах ходьби до найближчої станції. Ви зекономите гроші без втрати часу.

Мета досягнута: що далі?

Порада № 4: рухайтесь за людьми. Ви виходите з аеропорту і дієте за такою схемою:

1. У Будапешті всі квитки можна придбати в автоматі — готівкою чи за допомогою картки. Ви берете квиток на автобус 100Е, який їде з аеропорту до міста. Ціна — 900 форинтів (приблизно 2,5$).

2. Не хвилюйтеся! У налаштуваннях ви можете обрати російську мову, тому з усім пречудово впораєтесь. Після придбання квитка ви прямуєте до автобусної зупинки.

3. Ви виходите на зупинці Kálvin tér — синя та зелена гілки метро. Звідти вже всі дороги відкриті.

Одразу до поради #5: тримайте гроші на картці, готівку зможете зняти потім. Так зручніше.

Різдвяний маршрут

Порада №6: заздалегідь знайдіть англомовного угорця, який допоможе вам освоїтися. В Угорщині люди погано знають англійську, і це дуже ускладнює комунікацію. Ви швидше знайдете контакт з туристами з інших країн, ніж з місцевими. Також ви можете спробувати екскурсійні автобуси: зловити їх можна просто посеред міста. Чи не на кожному стовпі є реклама з телефонними номерами, а на картах міста, які можна купити в будь-якому кіоску, такі автобуси позначені. Будапешт трохи схожий на нашу столицю — теж поділений річкою на дві частини: Буду і Пешт. Ви можете впоратися з містом і самі. Ось найголовніші локації, які слід відвідати:

  • Цитадель — неймовірна панорама міста. Звідси ви можете побачити Буду і Пешт як на долоні. Жоден оглядовий майданчик Києва не зрівняється з цим місцем. Цитадель розташована в Буді — старій частині міста.
  • Парк Варошлігет (Varosliget) — головний міський парк. Тут ви можете побачити площу Героїв, найромантичніший замок Вайдахуянд, велике озеро і неабиякої краси дерева. Також на території розташовані льодовий майданчик, міський зоопарк і купальня «Сечені». Загалом, зависнути там можна на цілий день.
  • Deák Ferenc tér — центральна площа міста, де проходять свята та ярмарки. На різдвяному ярмарку, що відновлює свою роботу 25 грудня, можна скуштувати традиційні страви Угорщини — лангош та боб-гуляш (must eat!). А ще угорці повернуті на вині, тому на прилавках ви знайдете літри смачнючого глінтвейну за приємну ціну. У центрі також є оглядове колесо Budapest Eye, звідки відкривається чудовий вид. Для студентів там діє знижка за документом, що підтверджує їхнє навчання.

  • Базиліка Св. Іштвана (Стефана) — найбільший і найвідоміший храм Будапешта. Неможливо описати відчуття, викликані атмосферою, що панує там у день Різдва. Варто хоча б раз у житті там побувати.
  • Будівля парламенту — справжній витвір мистецтва. На нього можна дивитися годинами.
  • Мости — їх просто неможливо порахувати. Кожен із них вражає красою та могутністю. Перейти хоч один міст увечері — must do.
  • Купальня «Рудаш» — невеличка купальня, яка славиться серед містян високим рівнем чистоти. Раджу відвідати саме її.Порада #7: візьміть із собою рушник, халат, шапочку для волосся і шльопанці — зекономите.
    Виділяти на купальню варто цілий день або йти туди ввечері, оскільки вона забирає дуже багато часу й сил.
  • Будайська фортеця — резиденція угорських королів. Її масштаби вражають. У фортеці можна відчути себе справжніми королем і королевою. А ще — зробити неймовірні світлини. Знадобиться не менше 5-6 годин, щоби встигнути там усе оглянути.

І це лише маленька частина великого міста. Від себе хочу додати, що транспортні лінії Будапешта вражають: там немає заторів; від однієї станції метро до іншої наче кілька секунд; а трамваї — це щось, особливо вночі. Ще один must do — проїхатися нічним трамваєм з одного кінця міста в інший. Вогні Будапешта цілять у саме сердечко, а води Дунаю назавжди залишаються в пам’яті маревом снів.


Маргарита Варадовська