Об’єднані Арабські Емірати – країна, реальність якої не одразу піддається розумінню. Найчастіше у газетних заголовках абревіатура «ОАЕ» стоїть по сусідству із прикметником «найдорожчий». І це не випадково…
Арабські Емірати – рекордсмен із накопичення у власній країні найдорожчих готелів, найвищих хмарочосів, найбільш незвичайних архітектурних дизайнів, най-, най‑, най-, яким і краю немає. До прикладу, утримання одного-єдиного деревця на узбіччі дороги обходиться країні приблизно в 400 доларів на рік. Суть у тому, що природні ресурси пустельної оази не передбачають жодної рослинності, тому до кожнісінького корінця – чи то квітка, чи кущ, чи дерево – підведений шланг, з якого цілодобово крапає вода і живить рослину. Це єдиний спосіб озеленити місцевість, і його засвоєно на відмінно, адже куди не кинеш оком, зусібіч зеленіють, червоніють, синіють, жовтіють найрізноманітніші рослини.
Але що там 400 доларів за одне дерево, коли минулого Нового року у холі столичного семизіркового готелю «Emirates Palace» було встановлено найдорожчу в історії людства ялинку, ціна якої склала 11,5 млн доларів. Різдвяна красуня була оздоблена дорогоцінними золотими іграшками, сапфірами, діамантами, смарагдами, перлами та іншими розкішними аксесуарами.
Звичаєве право
Та не до всіх «традицій» східного світу арабська країна така прихильна. Національною релігією тут є іслам, і туристам ніколи і ні за що не дозволяють порушувати його канони. Наприклад, на пляжі вас можуть оштрафувати за надто відвертий купальний костюм (про засмагання топлес не може бути й мови), поплатитися доведеться і за вживання спиртних напоїв у будь-яких громадських місцях (навіть на балконі власного готельного номера), сувора заборона також діє на фотографування арабських жінок без дозволу їхніх чоловіків. І це далеко не весь перелік «порушень суспільної моралі», за які в ОАЕ в кращому випадку доведеться заплатити кругленьку суму, у гіршому ж – затримання міліцією з усіма подальшими наслідками. Тому перед тим, як їхати милуватися чудесами світу, на які ця країна багата, як ніяка інша, слід ретельно вивчити тамтешні традиції та звичаї.
«Українські туристи часто недооцінюють всю серйозність тамтешніх законів, а часом і не знають про них. Першість за конфліктами з арабською міліцією, звичайно, мають росіяни, але й українці «з усіх сил» намагаються їх наздогнати.
Щоправда, серед вітчизняних мандрівників велика кількість і таких, котрі відповідально ставляться до подорожі – зважують всі «за» і «проти», а тоді вже приймають рішення. Якщо переважує бажання цілодобових гулянок, то їдуть у Єгипет, Туреччину, Таїланд тощо. Якщо ж на перше місце виходить культурний відпочинок та прагнення нових емоцій – їдуть в Емірати. Часто такі туристи, повернувшись із подорожі, приходять до нас, аби поділитися незабутніми враженнями і подякувати», – розповідає Ковальчук Яна, менеджер з міжнародного туризму.
Минуле та сучасність
Ще один аспект, який дивує – темпи розвитку цієї країни. Ще до 1970 року тут не було жодної асфальтованої дороги, а чи не єдиним транспортом на той час слугували верблюди. Проте після відкриття нафтових родовищ та подальшого їх освоєння пустельні міста-держави перетворилися на казкову скарбницю.
До відкриття родовищ нафти тут займалися видобуванням та обробкою перлів, рибальством, дрібною комерцією. Ще до початку Другої світової війни ця місцевість була відома як «перлинний берег». Населення оаз займалося скотарством, вирощуванням фінікових пальм, виробництвом срібних прикрас та подібними промислами. Ні про яке збагачення не було і думки. Тутешній клімат дозволяв жити у хижках із пальмового листя, а прогодувати родину можна було за рахунок власного господарства.
Початок розбудови нафтової промисловості заклав фундамент для процвітання всієї країни. Кожен долар від продажу природного ресурсу вкладався у розбудову інфраструктурних об`єктів: доріг, шкіл, лікарень, морських портів, аеропортів та ін. Такий економічний стрибок потребував залучення величезної кількості робочої сили. Як наслідок – сьогодні 70% населення Арабських Еміратів складають так звані заробітчани з інших країн. Проте така чужоземна експансія аж ніяк не впливає на самобутність держави. Роботу тут може отримати далеко не кожен, про працевлаштування мешканців країн СНД не йдеться взагалі. І скільки б людина не працювала на країну – отримати громадянство тут майже неможливо.
До кінця минулого року тут існувало лише 2 законні шляхи отримання громадянства: або з особистого дозволу правителя за особливі заслуги перед державою, або ж (для жінок) після одруження на корінному жителеві і народження йому не менш як двох дітей. Другий шлях ще більш нереальний, ніж перший, адже тутешнє суспільство засуджує шлюби, укладені з іноземками. Віднедавна існує ще один спосіб: якщо еміратка виходить заміж за іноземця, то її діти після досягнення ними 18 років мають право отримати статус громадянина ОАЕ.
Корінні жителі країни користуються неабиякими пільгами, соціальним забезпеченням та іншими привілеями. До прикладу, на весілля держава робить молодятам подарунок у розмірі 20 000 доларів і вілли, де новостворена родина могла б почати сімейне життя. Коли в сім’ї народжується хлопчик, подарунок від держави сягає 50 000 доларів. Іноземці ж просто отримують непогані гроші за надані послуги.
Нині Емірати заощадливо ставляться не лише до власних людських, а й до природних ресурсів. Наприклад, пісок для намивання славнозвісних архіпелагів ОАЕ купували в інших країн, аби не псувати власні казкові пляжі.
Державний лад та державні символи
Об’єднані Арабські Емірати – федерація, що налічує 7 еміратів (Абу-Дабі, Дубай, Шарджа, Аджман, Рас-ель-Хайма, Умм-ель-Кайвайн та Ель-Фуджайра), які фактично є рівноправними монархіями. На чолі кожного емірату стоїть правитель – амір, який в своїх руках зосереджує вищу світську і духовну владу.
Державний прапор ОАЕ складається з трьох однакових за шириною горизонтальних смуг – зеленої, білої, чорної – і вертикальної червоної. Кожен із кольорів має своє значення: зелений символізує державну релігію – іслам, білий – безкраї пустельні піски, чорний – головне багатство країни – нафту, а червоний – мужність та відвагу арабського народу.
Державний герб ОАЕ затверджений лише 2008 року. На ньому зображений жовтий сокіл – символ єдиної влади в країні. Хвіст птаха складається із стількох пір’їн, скільки еміратів входить до складу держави, тобто з семи.
Таїсія Турчин