Шрі-Ланка приваблює балансом витрат та неповторної екзотики. Турагентства готові тисяча і одну ніч розписувати вам переваги Цейлону, але ця країна настільки загадкова, що важко навіть уявити. Тож будьте готовими до сюрпризів, коли надумаєте відвідати цей чудо-острів.


Таємниця рибних вод

Не варто цуратися дорогих готелів, бо вони тут особливі. Це не п’ятизірковий Єгипет, тут працювали талановиті дизайнери, які знають, куди подіти антикваріат. Відчувається вишуканий стиль і тропічна атмосфера. Невід’ємною частиною ландшафту готелю є штучні водойми з силою-силенною товстих жовтих риб. Тваринок тут взагалі дуже люблять, тому вони балувані й неодмінно вимагатимуть у вас їжу.
Не варто ходити поночі коридорами готелю і мріяти, гуляйте тільки з широко розплющеними очима. Навіть якщо до ресепшена 30 метрів, а до найближчого менеджера — 15, не думайте, що ви в безпеці, бо зі ставочка на мармуровий берег одного разу виліз товстий зелений крокодил десь метр двадцять і глипнув на мене майже буддистськими, повними нудьги очима. Менеджер пізніше обурено мовив, що звичайно ж ніякі крокодили на території готелю не водяться. То був лише алігатор, він живе у садку і приходить сюди їсти рибу.

Пляж, стереотипи й зелена трава

Пляжі Шрі-Ланки зазвичай як такі не використовуються. Натомість туристи відпочивають на території готелю, у саду, який відділений від пляжу низеньким парканом. Тільки уявіть собі відпочинок під тропічними деревами, на яких ростуть екзотичні плоди й стрибають бурундуки! Чудово, правда? До речі, «бурундук» сингальською звучить, як російське жіноче їм’я Лєна. Лєн серед туристів багато, і це дуже тішить сингальців.
Перевага будь-якого відпочинку — це нові знайомства. Відпочивальники з усього світу зроблять ваш відпочинок цікавим та барвистим, проте перші дні закордоном можуть бути незвичними. Це цілком нормально, треба лише адаптуватися. Досвідчені мандрівники одразу розуміють, із ким мають справу та як із людиною заговорити. Для цього навіть не треба чути, якою мовою турист розмовляє, достатньо оцінити манери та поведінку. Але ці знання не принесуть вам багато користі, вони навпаки породжують стереотипи. Тож навіть якщо чоловік гасає, обв’язаний національним прапором, не будьте впевнені звідки він, поки не поспілкуєтесь.
Якщо ви полюбляєте читати й ладні цілісінький день не виймати носа з книжки чи не здатні очей відвести від коханого девайсу — погані новини. Іноді все ж доведеться. Коли ви ненароком поглянете прямісінько перед собою, то можете побачити величезну зміюку, яка повільно виповзає з-під шезлонга, на якому відпочиває ваша матір, повзе під вашим і прямує до сусідчиного. Ну, нічого. Залишайтеся спокійними. Підкреслено мелодійним голосом скажіть «Мамо, змія» і чекайте дві секунди, поки повідомлення дійде до адресата. Сусідка звичайно теж усе зрозуміє. Вона стовідсотково українка або росіянка. Їй десь 50, дуже вродлива, білява, має пишні форми і грайливий рожевий купальник із рюшами. Але чому ж тоді вона вдає, що не почула? Коли до вас дійде, що очевидно треба спробувати англійську, буде вже пізно. Її погляд здивовано відстежить ваш, і з шаленим криком «Snake!» жінка здійснить стрибок із шезлонга (новий олімпійський вид спорту). Змія, на щастя, нас проігнорувала. Як і алігатор, від ситого життя. Плазун проповз ще кілька метрів і зник у низенькій, замученій спекою траві. Коли ми наївно спитали в охоронця, чи отруйна змія, він відповів таке: «Ой, та що Ви, звичайно ні. Вона прийшла сюди їсти бурундуків». Серйозно, чому всі думають, що знання про те, чим харчується та чи інша тварина, нас заспокоїть? Але я не можу сказати, що менеджмент готелю знехтував розв’язанням проблеми. Гуляючи пізно ввечері, ми спостерігали, як якийсь нещасний із сачком тинявся біля підступної трави (ніколи не жалітимусь на свою роботу).
Туристка Ольга не дозволить себе залякати подібними історіями: «Звичайно, подорожі — це завжди певний ризик, та чи сидітиму я вдома тільки через те, що це безпечно? Ні. Треба берегти своє здоров’я і бути уважними, але я не вірю, що десь за океаном на мене чекає змія, крокодил чи морський їжак».
Якщо ваше уявлення про ідеальний відпочинок — це екзотична природа, теплий бурхливий океан і трішки екстриму, то зверніть увагу на Шрі-Ланку. Ви не будете розчаровані, бо таку подорож неможливо забути.

Маргарита Маковецька