Фестиваль часнику або свято плачучих дітей? Можливо, краще чемпіонат із перенесення дружин на плечах? Так, ви правильно почули — такі цікаві та дивні фестивалі дійсно існують. Просто ми про них зовсім нічого не знаємо. Тому далі ми привідкриємо завісу чудернацького й розповімо про них більше.


1) Куперсхілдські сирні перегони

Де: Брокворс, Глостершир, Велика Британія.

Коли: останній понеділок травня.

Якщо ви полюбляєте божевільні пригоди та втомилися від традиційного екстриму — Куперсхілдські сирні перегони створені саме для вас! Вони відбуваються щороку у графстві Глостершир, яке розташоване у двох-трьох годинах їзди від Лондона.

Мета учасників полягає в тому, що їм необхідно наздогнати і зловити головку сиру сорту Дабл Глостер вагою в 3,5–5 кг, яку кидають вниз із вершини пагорба.

Ці перегони проходять під крутим схилом і в них бере участь сотні людей.  Під час забігів у різних категоріях люди змагаються на швидкість, тож конкурс є дуже травматичним.

Щороку після гонитви за сиром, який, до речі, раніше важив 15–18 кг, не менш десяток людей потрапляють до лікарень із переломами кінцівок. Серед них іноді бувають не лише учасники змагань, а і глядачі. Тому наявність карет швидкої допомоги та бригади рятувальників, які чергують у цей день біля підніжжя пагорба, є не просто обов’язковою, а навіть необхідною.

Але це не заважає британцям влаштовувати перегони вже понад 200 років — їх не лякає ні небезпека, ні погана погода, характерна для Туманного Альбіону, ні спроби поліції заборонити проведення фестивалю (це вдалося зробити тільки одного разу у 2011 році).

2) Гілройський фестиваль часнику

Де: Гілрой, Каліфорнія, США.

Коли: останні вихідні липня.

А цей фестиваль вподобають ті, хто жити не можуть без гострого часнику, не соромлячись його специфічного запаху.

Фестиваль має доволі цікаву історію заснування. Його започаткували волонтери в 1979 році, щоб допомогти благодійним організаціям та місцевим школам. Їм це вдалося — за кілька днів вони зібрали 4,5 мільйони доларів! Після цього американці зробили проведення фестивалю щорічною традицією.

Але чому саме часник? Справа в тому, що каліфорнійське містечко Гілрой є найбільшим виробником часнику в США й через це його іноді називають Часниковою столицею світу.

На святі від простих мешканців до шеф-кухарів найкращих ресторанів та барів, не тільки готують часникові пироги, сендвічі, супи, морозиво, а й навіть малюють картини, складають та співають пісні, присвячені часнику!

Але готуванням та кулінарними конкурсами свято не обмежується — дорослі та діти можуть легко знайти заняття, яке припаде їм до душі. Наприклад, можна взяти участь у майстер-класах із декоративно-прикладних мистецтв чи навіть у конкурсі краси під назвою «Міс Часник».

До речі, схожий фестиваль часнику проводиться з 2017 року і в Україні — у селі Песець на Хмельниччині.

3) Накі сумо (Фестиваль плачучих дітей)

Де: Японія.

Коли: 5 травня, під час святкування Дня дітей.

Японці завжди були відомі своїми дивними святами та звичаями. І цей фестиваль не є винятком.

Накі сумо — це свято, яке відбувається щороку вже понад 400 років.

На фестивалі двом борцям сумо дають на руки дітей, яким ще не виповнилося одного року. Вони стають один навпроти одного й починають корчити гримаси та видавати дивні звуки, щоб змусити дитину заплакати. Чиє немовля заплакало гучніше та раніше — той переміг. Якщо діти не хочуть плакати, то борцям на допомогу приходить суддя, який одягає страшну маску диявола й також починає їх лякати.

Чому так необхідно, щоб дитина заплакала? Згідно із давніми японськими народними звичаями вважається, що плач немовля відлякує злих духів і чим гучнішим він буде, тим здоровішою та сильнішою буде дитина.

Самі японці ніякого насилля в цьому святі не бачать, адже змагання проводяться тільки з дозволу батьків дитини. І вони не сперечаються проти участі своїх немовлят, бо вважають, що це має позитивний вплив на дитячу психіку.

4) Eukonkanto — чемпіонат із перенесення дружин на плечах

Де: Сонкаярві, Фінляндія.

Коли: липень/серпень.

Напевно, це найдивніший спортивний фестиваль, який ви коли-небудь бачили. Він відбувається щолипня у Фінляндії й полягає в тому, що його учасники повинні подолати смугу перешкод, несучи на плечах своїх дружин. Серед таких перешкод можуть бути підняття на вершину пагорба чи перетинання рову з водою.

Той, хто перемагає, водночас не впустивши свою кохану по дорозі, отримує таку кількість пива, яка дорівнює її вазі. А виходить його багатенько, бо за правилами змагання вага дружини має бути не меншою за 49 кг.

Чемпіонат є неймовірно популярним: відомо, що у 2014 році у ньому взяли участь понад 50 пар з 12 країн. А висвітлювати його перебіг приїжджають такі авторитетні інформаційні агентства, як Reuters та Associated Press.

До речі, у 2015 році схожий фестиваль відбувся й у Києві.

5) Чемпіонат світу з корчення гримас

Де: Егремонт, Камбрія, Велика Британія.

Коли: третя субота вересня.

А це свято дає змогу показати дещо хуліганський бік британців, яких зазвичай вважають манірними та вихованими.

Чемпіонат світу з корчення гримас — це фестиваль, який проходить в англійському містечку Егремонт кожного вересня, починаючи з далекого 1267 року. Він походить від старовинного звичаю роздачі диких дуже кислих яблук місцевим біднякам під час проведення крабової ярмарки, яка, до речі, відбувається й досі. Свято зазвичай починається з параду возів із яблуками головною вулицею Егремонта.

За іншою легендою, творцем змагань був місцевий дурник, який просив гроші на пиво та корчив гримаси, носячи кінний хомут на голові. Вважається, що саме через це кожнен учасник фестивалю й досі повинен одягати хомут під час свого виступу.

Переможцем конкурсу стає той, кому найбільше аплодували. Найвідомішим із них є житель Англії Пітер Джексон, який спеціально вирвав собі всі передні зуби заради перемоги після декількох невдалих спроб участі.

Окрім конкурсу на найстрашнішу гримасу, на фестивалі також можна взяти участь у змаганнях на розкурювання люльки, метання яєць та побачити турнір зі старовинної камберлендської боротьби.

Як і фінський чемпіонат із перенесення дружин на плечах, британське дійство також стало неймовірно популярним — на нього з’їжджаються тисячі учасників із різних країн.

Хоч пандемія коронавірусу поки що не дає змоги відвідати всі ці фестивалі, їх точно можна запланувати на майбутнє. Принаймні часу на це у вас буде вдосталь.

Варвара Борисовська