Протягом трьох днів у Таїланді не потрібно надягати дорогий одяг та наносити яскравий макіяж, тому що в будь-якому випадку доведеться повертатися додому мокрим та з білими плямами від талька на щоках. Ні, це не напад, це — Сонгкран, традиційний тайський Новий рік. Але що в ньому такого особливого? 


 Свято любові й пошани

Місцеві називають свято Ван Сонгкран (Wan Songkran), що дослівно зі санскриту перекладається як пересування з одного місця на інше, перехід. Тайський календар складається з дванадцяти циклів, кожен з яких присвячений певній тварині, яка наділяє рік тими чи іншими рисами. Ван Сонгкран — сімейне свято, яке тайці намагаються проводити зі своїми близькими та друзями.

Як це все відбувається

Саме свято триває три дні, з 13 по 15 квітня, які символізують три етапи. Перший день — прощання зі старим: прибирають будинок, викидають непотріб або навіть спалюють його, відвідують могили предків і, найголовніше, просять в один одного пробачення.

Другий день — проміжний, коли на території будинку будуються піщані гірки — пагоди. Зрання тайці йдуть до буддійського храму та підносять ченцям свої дари — домашні страви. Це називається «Ван Нао» або «Ван Да» і символізує повагу та шану буддистів до своїх наставників. Після цього тайці вдома обмивають статуетку Будди водою з додаванням пелюсток троянд і жасмину. Також на знак поваги обмиваються руки найстарших членів родини. Таке вірування має індоєвропейські корені, тому саме свято має для місцевих великий сакральний сенс, проте протягом останніх років перетворилося ще й на забавку для молоді та туристів.

Третій день — кульмінація всього святкування, коли й починаються усі веселощі — змагання, обливання водою та урочисті ритуали. Ті, хто бажають взяти активну участь в обливаннях, набирають у каструлі, водяні пістолети або великі діжки воду і чатують на перехожих, щоб, обливши їх цією водою, побажати гарного Нового Року. Чому ж саме вода? Тайці вірять, що вона символізує усе живе і приносить благословення для кожного, тому вона повинна бути чистою та прісною — тобто такою, що дає життя. Тож не потрібно засмучуватися чи сердитися на такі несподіванки — місцеві просто хочуть побажати вам щастя.

Духи, черепахи та інші традиції

Особливо гарними вважаються новорічні процесії у місті  Чіанг Має — культурній столиці Таїланду, де відбувається хода людей у національних костюмах, які несуть статую Будди та поливають її водою. Також саме в третій день обирають  «принцесу Сонграни», яку возять вулицями міста на дерев’яній конячці. Також екзотичним є святкування у стародавньому місті Аюттхая, біля Бангкоку, де до параду приєднуються слони, які обливають і місцевих, і туристів.

У святкові дні заведено виставляти за поріг дому миски з рисом, аби задобрити злих духів і прогнати тим самим їх з будинку та прибудинкових територій. Взагалі, тайці дуже обережно ставляться до потойбічних захисників домівки. Наприклад, намагаються не наступати на пороги дверей, щоб не засмучувати духів, які там живуть. Також під час Сонграни тайці випускають на волю пташок та черепах, які мають подарувати довге життя своїм рятівникам.

На обличчя, тулуб та шию наносять глину або тальк, що символізую захист від темних сил. Також надягають квіткові гірлянди та зав’язують шнурки на зап’ястках на щастя. Закохані можуть обмінюватися цими шнурочками, щоб показати один одному силу своїх почуттів.

Чому Новий рік у квітні?

Після Сонграни наступає інший період в житті країни — сезон дощів, який триває з середини травня і до кінця жовтня. Після цього і наступає туристичний сезон — з листопада по березень.

До речі, оскільки уніфікували традиційний тайський календар лише у 1888 році, то дотепер деякі спільноти рахують роки не за християнським календарем, а за буддійською хронологією, тобто зі смерті Будди. Таким чином, в Таїланді зараз не 2021, а 2564 рік.

Якщо ви хочете отримати нові враження, то, неодмінно, маєте завітати до Таїланду не лише на пляж, а й у вир новорічних традицій, що дасть можливість глибше відчути атмсферу країни та її настрій. Святкування можна поєднати  з відвідуванням визначних культурних пам’яток, про які ви ще прочитаєте наснашому сайті.  Не вагайтеся, Сонгкран не залишить вас байдужими та принесе незабутні емоції.

Юлія Конончук