Перше, що спало на думку після подорожі до Таїланду: «Все, досить з мене екзотики. Більше туди не поїду». На запитання «чому?» зв’язної відповіді не знайшлося. І тільки згодом я зрозуміла, що перебувала під дією славнозвісного культурного шоку.


Екзотичні фрукти, мільйони орхідей, золоті пляжі, гостра смажена їжа, продажне кохання і багато сміття – цей дивакуватий асоціативний ряд пов’язаний із не менш дивакуватою країною. Таїланд, як хороший супермаркет: кожен може в ньому знайти щось собі до смаку. Самотні чоловіки їдуть сюди, аби вдосталь насолодитися коханням, жінки і діти – попоїсти смачних тропічних фруктів і покататися на слонах, молодь – поринути у нічне життя, багате на різноманітні шоу-програми.

Яна Ковальчук, менеджер із міжнародного туризму, розповідає: «У мене є дуже багато клієнтів, які, попоїздивши по всьому світу, кажуть, що вдруге хочуть поїхати саме до Таїланду. Щось настільки заворожуюче є в цій країні… До беззаперечних плюсів варто віднести сезон, який там починається з жовтня і закінчується в березні. Саме коли в Україні зимно, можна поїхати в літній оазис, що дуже приваблює туристів. Інший плюс – порівняно помірні ціни на екзотичний відпочинок. Якщо на островах із подібним кліматом ціни подекуди в десятки разів вищі, то відпочинок у Таїланді може собі дозволити велика кількість українців. Єдиний мінус – довгий переліт. Якщо прямий із Києва займає 9 годин, то з пересадками може тривати і 16-20».

 Вони постійно їдять!

Перше, що впадає в око на вулицях – місцеві мешканці постійно щось жують. Причому за їжу слугують різноманітні нагетси, обсмажені в олії прямісінько на узбіччі. Таєць, вийшовши з дому, передусім йде до пересувної крамнички і купує пакетик обсмажених м`ясних шматочків, які їсть прямо по дорозі. А з’їв – купує ще один… Такі крамнички тут на кожному кроці, вони можуть бути облаштовані на мопедах, візках, мотоциклах, у фургончиках і просто на руках (щось на зразок вітчизняних бабусь із біляшами на ринках).

Але тайський фаст-фуд не витримує жодної критики з точки зору санітарних норм. Олію, в якій смажиться їжа, виливають прямо під ноги, а руки продавець миє в одному й тому ж пакеті з водою впродовж цілого дня (без мила, звичайно ж), тому вода під кінець зміни у пакеті просто чорна. Нестачу гігієни вуличні кулінари компенсують неймовірною кількістю спецій і приправ у своїх стравах. «Які можуть бути бактерії, – сказав якось наш гід, – та там стільки перцю, що всі мікроби заживо згорають!»

Кажуть, що Київ – місто квітів?

Ще в аеропорту, одразу після виходу з літака, нам на шиї одягли небаченої краси намиста із живих квітів. І так кожному туристові. Треба сказати, що було надзвичайно приємно і незвичайно. Українці з нашого літака ще довго допитувалися, чи точно не треба за це платити, бо ж у нас довелося б викласти за таку гостинність кругленьку суму. Згодом ми мали нагоду пересвідчитися, що, наприклад, орхідеї в Таїланді ростуть так, як в Україні кульбаби, тому тайці і використовують багатство флори, щоб привітати туристів.

Безліч суцвіть найрізноманітніших видів та кольорів у цій дивовижній країні можна побачити зусібіч. Рвати квіти не можна лише в парках та на газонах, а там, де за рослинами ніхто не доглядає, як то на пляжах чи узбіччях, ніхто не заборонить вам скласти невеличкий букетик. Часто туристи везуть квіти з собою додому. Кажуть, після багатогодинного перельоту їх можна реанімувати у ванній, і ще декілька тижнів квартира буде наповнена тропічними пахощами.

Зоопарк на пляжі

Пляжі в курортних містах Таїланду просто казкові. «Як у рекламі «Баунті», – викрикнула якось маленька дівчинка, що відпочивала на узбережжі з батьками. Дійсно, міленький білий пісок і блакитне море не залишать байдужими навіть найзапекліших противників пасивного відпочинку.

Але й тут не обійшлося без місцевої екзотики. За порадою гіда ми вирішили відвідати популярний «Мавпячий пляж», де безліч маленьких мавпочок шмигають просто по головам туристів, випрошуючи їжу. Дивно те, що на деревах довкола ростуть банани, манго, але тварин вони зовсім не цікавлять. Куди захопливіше для них поїсти з людських рук чи поцупити щось із торби. Мавпочки збирають навколо себе багато сміття та продуктових відходів, тому на десятій хвилині спілкування з ними хочеться відійти подалі.

Будинки на воді

Місцева дивовижа – цілі поселення на воді. Тут і магазини, і будинки, і базари – все розташоване на кількаметрових підпорах, схованих під водою, а єдиний вид транспорту – човни. Діти із таких поселень рідко ходять (плавають) до школи, а тутешні мешканці здебільшого живуть не надто заможно. Дивує те, що, за свідченнями місцевих, тут ніхто ніколи не тоне. Діти граються на вузенькій дощечці прямісінько над водою – бігають, скачуть, вовтузяться – і ні краплі страху за власне життя. Обов’язковими мешканцями таких будинків є домашні тварини, найчастіше собаки.

Туристичною родзинкою цього краю є плавучий ринок. За прилавки тут слугують довгі човни, а продавцям доводиться бути водночас і веслувальниками. Продають тут здебільшого фрукти, овочі та сувеніри. Ще один «товар», якого в тайців вдосталь і який вони дарують усім без винятку – це доброзичливість. Створюється враження, що радіти і усміхатися – це улюблене заняття місцевого люду.

Країна розкутості

Візитною карткою Таїланду є його сексуальна розкутість. Найдавніша професія тут вважається однією з найприбутковіших. Разом з цим європейці їдуть сюди у пошуках порівняно дешевого кохання. Адже за гроші, що їх довелося б викласти за одну-єдину ніч із європейською дівчиною легкої поведінки, тут можна знайти собі подругу на цілий відпочинок…

Подейкують, що бідні провінції намагаються відправити хоча б одну свою дівчину у туристичні міста на такі заробітки, і тоді вона зможе допомагати грішми всьому поселенню. Коли ж у таких злиденних родинах народжуються хлопчики, то батьки одразу починають збирати гроші, аби якнайшвидше зробити їм операцію зі зміни статі…

Однією із найпоширеніших розваг тут є шоу трансвеститів. Аби там виступати, тайські хлопці роблять десятки операцій на тілі та обличчі аж до вирізання ребер. Рідко хто із зірок цього шоу доживає до сорока років. І навіть попри це, потрапити в шоу вважається неабияким щастям.

Таїсія Турчин