Якщо Вам ще не доводилось відпочивати на Мальдівах, а інстаграмні фото не перестають викликати відчуття, що Ви не стали частинкою пейзажу дивовижного білосніжного пляжу, не втрачайте надію. Ми віримо, що Ваша мрія обов’язково здійсниться, а щоб себе запрограмувати лише на здійснення бажання, пропонуємо прочитати нашу статтю про острів Джарилгач — українські Мальдіви.
Джарилгач, або, як його ще називають, – Джа – це справжнісінький безлюдний острів, що є унікальним та єдиним не лише для України, а й для усієї Європи. Тут Ви не знайдете готелів, ресторанів і розважальних комплексів. Це райське місце незвичайне тим, що досі не заселене й не забудоване. А природа – як і сотні років тому. Тут немає постійних жителів, і такі умови дозволяють зберігати острів та недоторкану красу його природи.
Він розташований у Каркінітській затоці Чорного моря, відділений від узбережжя материка Джарилгацькою затокою. Його загальна площа – 62 км², протяжність пляжів становить приблизно 42 км. Також він належить до Національного природного парку «Джарилгацький». Територія парку, що займає 10000 га, входить до водно-болотного угіддя міжнародного значення. З одного боку острова-піщаної коси знаходиться море, з іншого – затока.
Як дістатися до цього райського місця?
Дістатись сюди можна виключно на водному транспорті – на катері, або теплоході ОМ 103, які ходять із Скадовська. Також тут працює велика кількість приватних катерів, човнів і яхт. Катери на острів ходять також від курортного селища Лазурне, курортного селища Приморське і Залізного Порту. Але під час переправи на Вас чекає справжнє диво – супроводжувати Вас будуть грайливі дельфіни, які один за одним виринають з глибини та вітають майбутніх відвідувачів острова.
Рослинний та тваринний світ острова, який чекає на Вас
Джа не дарма порівнюють з елітними Мальдівами – пейзажі тут немов з журналів. Острів славиться своїми чистими незайманими пляжами, блакитною водою, білосніжним піском і теплим морем, різноманітною флорою та фауною.
Варто відзначити, що він є природним заповідником національного значення, тому тварини тут не відчувають дискомфорту та ходять зовсім близько до берега.
Тут кожен турист може побачити муфлонів, диких кабанів, зайців, лисиць, ланів, а в морі і біля берега – крабів, рапанів, мідій, креветок, дельфінів та інших тварин.
Це справді особливе місце, де ти зачаровано спостерігаєш за тим як дивовижні дельфіни плавають у своєму природньому середовищі, а не в дельфінарії. У зарослях ховаються олені, барани пасуться великими стадами, а муфлони можуть ховатися в прибережних зарослях.
Оскільки острів Джа знаходиться на маршруті перелітних птахів, восени сюди злітаються великі зграї птахів, які навіть залишаються зимувати. У найактивніші сезони тут може перебувати близько 150 тисяч птахів.
На зиму гніздяться чорні лелеки, рожеві пелікани, дрохви, журавлі, огарі. Зустрічаються куріпки, фазани, качки, гуси. На пляжі безліч чайок і бакланів, які полюють на креветок, крабів і дрібну рибу.
Рослинність острова, можливо, і здається нецікавою чи одноманітною, але насправді тут росте близько 500 видів рослин і понад 50-ти з них унікальні, тому що ростуть тільки в межах Джарилгача. Найбільш поширені: полин, очерет, молочай, типчак, осока.
Виростають також такі рідкісні рослини, як золотобородник цикадових, меч-трава болотна, ковила дніпровська, близько 7 видів орхідних рослин – практично всі вони занесені до Червоної Книги.
Чи можливо проживати на безлюдному острові?
Пустельні пляжі, незаймана природа і самобутня місцевість приваблюють любителів «дикого» туризму. Тому багато туристів відправляються в похід по острову Джа, щоб відпочити на самоті, подалі від галасливих міських потоків. Часто вони приїжджають зі своїми наметами, але віднедавна є можливість орендувати намет. Щоб поставити намет потрібно заплатити мито національному парку в розмірі 50 гривень.
Цей варіант найкраще підійде для тих, хто хоче відчути себе вільним та в повній гармонії з природою. Вечори на Джа – це щось неймовірне, адже саме ввечері на острів опускається якась загадкова тиша, яку можна слухати вічно. І засинати під шум хвиль та відчуття легенького морського вітерця, що огортає тебе своїми чарами.
Ще один варіант розміщення – на південному березі острова, де розбивають наметове містечко та для любителів комфорту облаштовують зону з мінімальними умовами для відпочинку: на території є душ та туалет. Звичайно, що всі конструкції тимчасові, так як будівництво на острові заборонене. Тут туристи можуть позасмагати на лежаках, скористатися роздягальнями та залишитися на нічліг в бунгало на пристані або наметовому містечку.
Харчування в умовах «дикої природи»
Справжні любителі «дикого» туризму роблять запаси їжі, сухпайків та води перед відправленням на острів. Проте, важливо пам’ятати, що на острові є багато диких тварин, які можуть вночі поласувати вашими харчами, тому варто їх надійно зберігати у герметичних пластикових контейнерах чи інших місцях.
Також в сезон біля пристані працює кафе з морською кухнею, гриль-баром, холодними напоями, морозивом. Тут готують смажену рибку, юшку, морські делікатеси, різні види супів, плов, овочі, каші та навіть ската.
Голодними не залишитеся!
Проблем з питною водою немає: на острові є штучні прісні водойми, а також три артезіанські свердловини: одна біля маяка, дві – на кордоні.
Чим зайнятися на острові Джа?
На перший погляд, на Джарилгачі, окрім купатися, засмагати і насолоджуватися тишею, зайнятися нічим. Але це не так. Якщо ж Ви полюбляєте активний відпочинок, то пропонуємо Вам чим ще можна зайнятись тут.
Південна частина острова – це довга пляжна зона, де туристи можуть насолодитися невеликими озерцями і кристально чистою водою. До послуг туристів тут є мінеральні джерела, лікувальні грязі, катання на водних лижах, «бананах» і яхтах, також є можливість насолодитися прекрасною рибалкою і скуштувати дуже смачні страви з креветок, крабів і мідій.
Ще можна зайнятися дайвінгом, здійснити екскурсію на Кінбурнську чи Тендрівську косу, відвідати ботанічний заказник чи здійснити фотосафарі машиною-всюдиходом.
Проте, візитною карткою Джарилгача по праву вважають 24-метровий маяк, що гордо височіє до небес. Відомо, що маяк був виготовлений за індивідуальним замовленням та на особисті кошти С. Скадовського в Парижі. Роботою, за однією версією, займався французький інженер Г. Ейфель, той самий творець Ейфелевої вежі. За іншою версією, цей маяк спроектований за проектом одного з його учнів.
Десятки років поспіль цей маяк освітлював шлях морякам під час густих туманів і бурь. Наприкінці ХХ століття маяк перестали використовувати, та він був визнаний історичним пам’ятником культури.
Другий маяк був побудований в 1997 році. Він розташований в 50 метрах від старого маяка, та працює практично без допомоги людини: у денний час він накопичує сонячну енергію, а в нічний час працює автоматично в режимі проблиску. Якщо на нього піднятися, то перед Вами відкриється неймовірний вид на піщану косу.
Джарилгач – це острів кохання і моря, дельфінів і свободи, спокою і мрій. Це місце, від якого перехоплює подих, і в душі посилюється почуття гордості за те, що у нас є такі місця. Тому віримо в те, що скоро ЗСУ звільнять Херсонщину, і ми всі побуваємо на цьому чудовому острові!
Анастасія Білоус
(Фото автора)