Щойно природа дихнула теплом в обличчя людей і нагадала про наближення спекотного літа, заповзяті відпочивальники вхопилися за туристичні буклети. «Куди податися влітку?» та «Який відпочинок обрати?» – питання, що хвилюють кожного, хто планує відпустку за кордоном і мусить попіклуватися про свій вояж вже зараз.


Для охочих відвідати одну з країн Шенгенської зони, а саме їм надає перевагу український турист, час потурбуватися про одержання візи. Якщо на дні вашої кишені не завалялося посвідчення дипломата або депутата – тримайтеся, на вас чекає дев’ять кіл пекла. Найкращий варіант – замовити тур через агентство, інакше ризик зостатися без візи надто великий. Враховуйте і те, що протекція турфірми не дає жодних гарантій. Посольство вимагатиме від вас документи та відомості, які б самі європейці назвали суто конфіденційними.

Втручання в особисте життя наших громадян – не подвійний стандарт: справа в тім, що для Європи ми – чужі. Тож, для того, щоб успішно перетнути жовту смужку на контрольному пункті аеропорту, вам доведеться зібрати наступний пакет документів: закордонний паспорт, який буде чинним три місяці після вашого повернення, фотокартки, страховий поліс, довідки про доходи та стан поточного банківського рахунку, які мусять переконати посольство в тому, що ви не подастеся на заробітки і є платоспроможним. Для того, щоб заслужити довіру, наприклад, амбасади Монако, ви мусите мати на рахунку не менше 10  вільних млн євро. Інші країни, звісно, не настільки вимогливі, але на баланс поточного рахунку обов’язково звернуть увагу. Не варто ігнорувати і завчасне (краще за кілька місяців) бронювання готелю, бо доведеться обирати з того, що залишилося. Як показує багаторічний досвід, схаменувшись наприкінці травня, ви будете позбавлені вибору: хороші готелі будуть зайняті до кінця літнього сезону, а те, що зосталось, чесно кажучи, не викликатиме довіри. 

Місце зустрічі незмінне

На питання «Куди поїхати?» співвітчизники відповідають власним гаманцем: за останніми статистичними даними була виведена десятка країн, де українці полюбляють відпочивати. Декаду лідерів очолила Греція. Утім примхливі подорожувальники намагаються оминати країну міфів: нещодавня криза та постійні страйки змушують туристів добряче подумати, перш ніж придбати квиток Київ-Афіни. Друге місце посів один з найпопулярніших середземноморських курортів – Кіпр. У п’ятірку фаворитів увійшли також лазурова Хорватія, експресивна Італія та привітна Туреччина. Не залишились без уваги українських туристів і такі країни як Туніс, Мальта, Франція, Іспанія та Чехія. Однак, усі мандрівники в один голос скажуть вам головний недолік усіх вищезгаданих курортів: «Забагато своїх!»

 Якщо ж ви не бажаєте перетинатися із співвітчизниками: зустріти під сусідньою пальмою свого сусіда, колегу чи начальника – численні туристичні оператори радо запропонують вам відпочинок на будь-який смак у менш відомих, проте не менш прекрасних куточках світу.

Поки ж ви вагаєтеся, розглянемо ТОП-10 більш детально. Отже, першість здобула Греція. Усі ми чули про країну-матір міфів, але зараз мандрівників усе більше турбує питання власної безпеки та комфорту. Уже близько року елліни борються із жахливою кризою, що розгорнулась в країні. Чи не щотижня з екрану телевізора лунають новини про черговий страйк або бунт на вулицях Афін. Утім, працівниця однієї з туристичних компаній Олена Братусь переконує: «Туристам-лежебокам немає про що хвилюватися. Зазвичай поціновувачі пасивного відпочинку, надають перевагу миловидним і затишним острівцям Греції, де більшість готелів мають свій невеличкий пляж, а туристи вже за тиждень відпочинку знають багатьох туземців та відвідувачів острову в обличчя». Для любителів активного відпочинку, котрі бажають долучитися до культурного життя країни, в Греції настали не найкращі часи. Страйк водіїв автобусів, продавців чи працівників будь-якої іншої сфери обслуговування може суттєво погіршити ваше враження про стародавню країну – колиску античного світу, оповиту міфами та легендами.

Далі у списку йде Кіпр, який постійно виступає об’єктом пересудів між Грецією та Туреччиною. Проте, на переконання пані Братусь, відвідувачі країни цього не відчувають: на них тут завжди чекають мальовничі пляжі, дивовижна природа та цікава культура. Більшість туристичних агентств обіцяють незабутній відпочинок на острові як для тих, хто шукає спокою, або подорожує з дітьми, так і для «тусовщиків» та поціновувачів активного відпочинку.

Мідь виборола Хорватія – країна живописних краєвидів та ласкавого моря. Невелика держава, що постала на руїнах Югославії, вже завоювала своє місце під сонцем і цього року увійшла до Європейського Союзу. З одного боку, це свідчить про певний рівень економіки країни та добробуту населення, але з іншого – про ускладнення візового режиму для українського мандрівника. Проте, мушу вас запевнити, ви не пошкодуєте. Відвідуючи Хорватію, обов’язково виділіть принаймні один день для авто-туру узбережжям. Невеличкі затоки полонять вас своїми барвами, річки  та озера вразять своїм кольором – такої кількості відтінків блакитного ви ще не бачили! Країна контрастів: враження від лисуватих, подекуди випалених гір (лісові пожежі – величезна проблема хорватів), шліфуватимуть захоплюючі види обривів. Дорогою трапляються місця для паркування, тож ви зможете зупинитися, щоб на кілька хвилин затамувати подих та насолодитися неймовірним ландшафтом. «Це справжній рай на землі», – каже більшість людей, котрі хоч раз побачили Хорватію.

Рим – вічне місто, Італія – незабутня країна. Слова будуть зайвими. Неможливо проґавити можливість торкнутися поглядом всесвітньо відомих святинь (Ватикан), скуштувати одну з найпопулярніших страв світу за оригінальним рецептом (піца, паста, тірамісу), подивитися на місто, яке поети порівнювали з перлиною, що піднялася з дна моря і, мушу нагадати, туди ж і занурюється. Пані та панове, вчені довели, що Венеція усе швидше тоне. Тож радимо подивитися на це чудо, адже хтозна, чи не втратить людство таку можливість у не надто далекому майбутньому. Проте, варто зауважити, що більшість італійців обирають ту ж таки Хорватію для літнього відпочинку: хороших пляжних зон у широковідомих місцях не так вже й багато.

Не оминають українці й Туреччину. Курорти на кшталт Аланії, Кемеру, Сіде та багато інших, щороку приймають мільйони туристів. Незважаючи на те, що рівень обслуговування відчутно різниться від європейського, вітчизняного туриста приваблює, в першу чергу, ціна. Більшість туристів зауважують, що деякі курорти Туреччини набагато дешевші, ніж пропозиції рідного Криму, який також не вирізняється гарним сервісом. До того ж, серед основних переваг Туреччини – харчування «все включено» (All inclusive).

Великий сегмент туристичного ринку України займає Туніс. Добре знайоме європейцю Середземне море та надзвичайна й загадкова арабська культура є основними складовими успіху цієї країни. Прогулянка на верблюді, піщані дюни та незвична ментальність притягують мандрівників, мов магніт. Екзотика в поєднанні з європейським обслуговуванням змушує більшість туристів повертатися до Тунісу не один раз.

Іще один Середземноморський курорт, якого не розгледіти на більшості карт світу, причаївся біля узбережжя Італії. Мальта – невеличка країна, площа якої сягає всього 320 кв. км, щорічно приймає безліч туристів. Острівна держава свого часу була широковідома завдяки Ордену мальтійських лицарів, чий символ (мальтійський хрест) і нині майорить на прапорах країни. Привітні люди, вузенькі вулички, цікава флора та фауна і, звісно, багата історія цього краю подарують незабутній відпочинок усім бажаючим. На Мальті існує ціла ланка шкіл з англійської мови, куди з’їжджаються діти з усіх куточків світу. Зазвичай, неповнолітнім мандрівникам дозволяють пересуватися містечком самостійно, що свідчить про відповідний рівень безпеки. «Якось, я забула на пляжі фотоапарат, і що б ви думали? Коли я повернулась – він лежав там, де я його залишила!» – ділиться спогадами туристка Юлія.

Серед країн, що увійшли в «золоту» десятку, також можна побачити Францію (Лазурове узбережжя, космополітичний Париж та післясмак усмішки Мона Лізи) та Іспанію – солодкі фрукти, тепле море в купі із палким темпераментом іспанців, котрі надихали геній Гауді та Сальвадора Далі. І, нарешті, закриває десятку Чехія: тут і Карлові Вари, для туристів, що хочуть поніжитися у термальних водах, і Прага – незрівнянне місто королів та левів (найстаріше місто Європи).

Відпустка на валізах: бути чи не бути?

Сподіваюся, кінцевий пункт призначення ви вже обрали. Залишилося, на перший погляд, найлегше – обрати форму туру. Туристичні агентства наперебій пропонують весільні, екзотичні, екстремальні, дитячі тури, проте щоб ви не обрали вам доведеться вказати форму поїздки, а саме: авіатур чи автобусний тур.

Якщо у вас є діти до 12 років (краще до 14-15) ви без вагань вирішите дістатися до місця відпочинку літаком. Авіа трансферу нададуть перевагу й ті, кому до душі пляжний пісок та  коктейлі з парасольками. Турист із більшими вимогами муситиме задуматися. Звісно, що й казати, комфортний переліт, одне місце перебування значно полегшує життя та розслабляє, але як багато залишається за бортом!

«Відпустка на валізах», – саме так називають автобусні тури затяті мандрівники. «Якщо ви наважилися на подібну поїздку», – каже працівниця тур фірми, – «дозвольте дати вам декілька порад». По-перше, більшість автобусних турів налічують у програмі відвідини декількох країн, тож намагайтеся тримати документи при собі. Найзручніше пересуватися на одному автобусі, але це залежить від компанії, яка відповідає за організацію туру. Якщо ж вам пощастило і на весь термін вояжу вам виділили один транспорт, багато туристів практикують таке: валізу не обов’язково щовечора забирати з автобусу, і потім щоранку класти її назад. Ви можете взяти з собою невелику сумку чи рюкзак, з мінімальним набором (щітка, зубна паста, шампунь, косметика тощо). Піжаму та зарядні пристрої для мобільного чи фотоапарату краще покласти у валізу зверху, щоб не треба було довго порпатися у пошуках тої чи іншої речі. В автобусному турі, згідно з програмою якого туристи не затримуються в одому готелі більш ніж на 3 – 4 доби, а здебільшого тільки ночують в номері, треба бути готовим до того, що валізу розбирати не доведеться. Якщо ж вам  закортить розвісити свій одяг у шафі – будьте обережні: за забутими речами не повертаються. У поїздці стане у пригоді зручний одяг, який не потрібно прасувати. Хоча, на випадок крайньої потреби, у кожному готелі вам запропонують попрасувати чи випрати одяг за додаткову плату.

Іще одну незручність становлять часові межі. Зазвичай, на огляд одного міста виділяють не більше 6 годин, якщо в розпорядку дня кілька містечок – близько 2 годин на кожне. Слід враховувати і те, що після годинної екскурсії, у вас буде вільний час. Лідер групи – гід – вкаже вам на місце та час відбуття автобусу. «Хто не встигнув, тому дуже сподобалося місто – то ж ми його там й залишаємо», – лукаво жартують очільники групи й хтозна, вірити їм чи ні. Зрозуміло, що навмисно вас ніхто не залишить у «вподобаному» місці, але, будьте певні, ваша група (від 20 до 40 людей) не буде вам вдячна за щоразове спізнення і, як наслідок, затримку. До того ж, що більше ви затримуєтеся, то далі переноситься година (солодка та жадана, бо ви втомлені після цілоденної біганини і фільтрації вражень), коли ви нарешті дістанетесь готелю, впадете на ліжко й заснете мертвим сном.

Дорога займає чи не найбільше часу, відверто кажучи. Калейдоскоп вражень від усього побаченого і почутого вдасться розкласти по поличках разом з переглядом фотографій. Поїздки надзвичайно стомлюють, і хоча під час довгих переїздів можна подивитися фільм, більшість усе ж сплять. Але як це чудово! Любов до нових вражень й гарна компанія перекриють усі недоліки автобусного туру. Відпустка на валізах, ласкаво просимо!

Отже, якщо ви плануєте присвятити літній відпочинок освоєнню нових земель чи просто збираєтесь пом’яти шовковий пісок на морських узбережжях чи пляжах поблизу океану, слід взятися за втілення власної мрії уже зараз, і не залежно від того, що саме ви оберете, ми бажаємо вам гарного відпочинку!

Ганна Черевко