Подорожі — невід’ємна частина життя, що вбирає у себе наші мрії, реалії та спогади. Рано чи пізно всі починають думати про те, де провести вихідні чи куди поїхати у відпустку. А найбільше мріють про відпочинок завжди студенти.


Зазвичай спудеї особливо люблять поговорити про подорожі під час сесії. Пройшовшись коридором біля невиспаних представників освітянського життя з пачками макулатури в руках можна доволі часто почути фрази на кшталт: «Як би я хотів зараз на море…» чи «А я — поплавати у басейні…».
Молодь за своєю природою — максималісти. Вони завжди хочуть отримати все й одразу. Їх створюють туристичні фірми, готелі та засоби масової інформації. Все логічно, адже туристичний бізнес зацікавлений в тому, щоб стомлені, зморені трудовими буднями та спраглі відпочинку люди купували путівки найвищого класу. Насправді, приклавши трохи зусиль можна об’їхати майже всі країни, й витратити при цьому зовсім невеликі гроші.

Підготовка до подорожі. Транспортні секрети.

Перше й найголовніше — це обрати напрямок. Наступний невід’ємний крок, визначитись яким чином дістатися до пункту призначення. Найпоширеніший вид транспорту — літаки. Однак тут є свої нюанси, за допомогою яких можна добряче зекономити:

  • Квитки варто купувати заздалегідь, бо чим ближче дата відльоту, тим дорожчі квитки;
  • Відстежуйте сезони знижок на сайтах авіакомпаній;
  • Користуйтеся авіакомпаніями-лоукостерами. Однак зверніть увагу, що на такі рейси їжу варто брати з собою, щоб не переплачувати в «кафе на борту». (Сайт для пошуку low-cost-компаній whichairline.com);
  • Літайте з пересадками. Іноді непрямі квитки можуть обійтися навіть вдвічі дешевше прямих;
  • Уникайте польотів у вихідні дні та пікових сезонів;
  • Не купуйте авіаквитки в аеропортах, це надзвичайно дорого;
  • Користуйтеся офіційними сайтами авіакомпаній для покупки білетів або системами веб-пошуку перельотів (наприклад: Skyscanner, AZair, Momondo, Аviasales).

Інший спосіб дібратися до місця вашої мрії — потяг. Варіант з-поміж комфортних, однак не з дешевих, адже квитки на європейські залізниці іноді бувають навіть вдвічі дорожчими, ніж авіа-переліт. Тому перш ніж бронювати квитки на поїзд витратьте трохи часу на те, щоб перевірити чи немає більш бюджетного варіанту.

Ще один варіант — власний автомобіль. Якщо Ви маєте свою економічну машину та звикли проводити багато часу за кермом, то це саме для Вас. З усіх вищезазначених способів цей — найбільш економний. Якщо Ви плануєте поїздку на велику дистанцію, то варто мати з собою ще одного водія на зміну. Однак якщо у Вас велика сім’я чи багато друзів, що їдуть разом з вами, подумайте, чи не буде їм замало місця?
Є ще два способи, найдешевші варіанти, перший підійде для витривалих спортсменів, а другий для безстрашних. Це велосипед та автостоп.

Жити дешево в комфортних умовах можна. Секрети проживання.

Багато хто вважає, що для хорошого відпочинку потрібно жити тільки в готелях, начебто, лише там Вас не турбуватиме галас сусідів чи лише там зручні ліжка. Це не так. До Вашої уваги пропоную наступні варіанти.
Перший спосіб — це типовий студентський хостел. Цінова політика у них прийнятна — утримання лише за своє ліжко. Це найзручніший варіант проживання для великих компаній: можна забронювати всю кімнату, де будуть спати лише свої. Навіть якщо Ви подорожуєте один, любите нові знайомства та можете без проблем заснути, коли у кімнаті хтось хрумтить вафлями – це для Вас…
Наступний варіант для людей, що не люблять спати зі сторонніми звуками, як у хостелах, — це оренда апартаментів. Цінова політика може бути досить різною, але якщо ретельно шукати, то можна знайти невеличку квартиру з усіма меблями та зручностями всього за 15 доларів. Система інтернет-бронювання й водночас світовий лідер серед пошуку місця проживання — booking.com.
Менш відомий ресурс — AirBnB. На цьому сайті Ви зможете знайти приватні квартири безпосередньо у їх власників. Також Ви можете орендувати не всю квартиру, а кімнату. Ресурс пропонує туристам більш ніж 500 000 будинків, квартир чи кімнат у 192 країнах та 33 містах всього світу.
Окрім цих двох інтернет-ресурсів для пошуку хороших апартаментів можна просто «вбити в гугл»: «apartments in (city)» і система видасть безліч сайтів, на яких знайдеться затишне помешкання саме для Вас.

Наступний спосіб проживання розрахований на людей, котрі люблять природу. Ночувати під зірковим небом під звуки тріскучого полум’я та слухати ранковий спів пташок — це неймовірно. Кемпінг — спеціально обладнаний літній табір, що розрахований на влаштування наметового містечка, має парко-місця для будинків на колесах та загальні ванні кімнати. Також на території табору розташовані кухні, що розраховані на самообслуговування. Цей спосіб подорожування досить поширений у всьому світі. Якщо у хостелах Вам доведеться платити за кожного проживаючого, то у кемпінгах Ви розраховуєтесь лише за місце для палатки або машини.
Справжній секрет — каучсерфінг (CouchSurfing) — це світова соціальна мережа, створена для безкоштовного проживання у нових друзів. З усіх запропонований варіантів — найцікавіший, що має дивовижну історію створення. Ідея розвитку такого ресурсу прийшла до Кейсі Фентона, звичайного американського програміста, у 2000 році. Тоді Кейсі купив дешевий квиток до Ісландії, однак не знав де йому краще зупинитися. Він розіслав листи більш ніж на 1500 мейлів ісландських студентів, з проханням переночувати у них вдома безкоштовно. В результаті переписок Кейсі познайомився з багатьма групами студентів, що захотіли не тільки надати американцю безкоштовне житло, а й показати йому Рейк’явік.
Після того, як Фентон провів свою незабутню подорож в Ісландії, не витративши при цьому сотні доларів на готелі, він вирішив, що більше ніколи не буде користуватися послугами туристичної інфраструктури і вже в 2004 році створив інтернет-ресурс, який сьогодні відомий на увесь світ.
КаучСерф, дослівно з англійської перекладається як «мандрівка диванами», створено в якості соціальної мережі, де кожен користувач має свою сторінку з фотографіями та інформацією про себе. Й перед тим, як їхати на ночівлю до нового знайомого Ви матимете можливість з ним поспілкуватися.
Сьогодні CouchSurfing користуються більше трьох мільйонів людей з усього світу. І це не дивно, бо окрім безкоштовної ночівлі Ви маєте змогу познайомитися з новими цікавими людьми, що покажуть Вам своє місто з усіма таємничими закапелками.

Купуй раціонально. Секрети витрачання грошей.

В останній рубриці до Вашої уваги невелика підбірка загальних правил «як зекономити гроші» під час Вашої поїздки:

1. Перед початком відпочинку встановіть на Ваш телефон чи інший гаджет якомога більше тематичних програм для туристів. Вони допоможуть знайти дешеві місця, де можна смачно попоїсти, цікаві локації та безліч іншої корисної інформації. А також встановіть маркери на електронні карти тих місць, де Ви плануєте побувати, аби не витрачати зайві гроші на купівлю паперових аналогів у місті.
2. Якщо Ви — студент, то перед від’їздом варто зробити собі міжнародний студентський документ, більш відомий як ISIC. Ця картка має значні привілеї закордоном, надає знижки на залізничні та автобусні квитки, в деяких ресторанах, готелях та магазинах. (більш точний перелік знижок можете дізнатися на офіційному сайті ISIC).
3. Якщо Ви маєте кредитну карту, якою плануєте користуватися в поїздці, то варто сповістити банк про Вашу подорож. А також дізнатися всі умови закордонних тарифів. Це допоможе Вам розрахувати раціональне користування карткою, якими сумами вигідніше «знімати гроші» чи може краще взяти з собою більше готівки.
4. Купіть сім-карту місцевого мобільного оператора, якщо Ви плануєте перебувати у країні більше ніж три дні. Коштують вони недорого, але мають значні плюси. Якщо Вам потрібно буде подзвонити в готель, чи викликати таксі, то зроблений дзвінок з місцевої картки буде як мінімум втричі дешевше, ніж дзвінок від оператора Вашої країни. Або придбайте TrevelSim перед виїздом закордон.

5. Якщо Вам потрібен доступ до Інтернету – пошукайте Wi-Fi, адже мобільний Інтернет потягне за собою додаткові витрати.

6. Орендуйте автомобіль, якщо маєте водійські права та плануєте перебувати не лише в одному місті. Однак перед цим потрібно ретельно підрахувати вартість переїзду до обраних місць на громадському транспорті, автобусами та поїздами.
7. Шукайте готелі, що включають у вартість сніданки. Якщо ні, то варто звечора купити їжу на ранок, що не переплачувати потім у ресторанах чи кафе.
8. Якщо ви хочете також прикупити собі пару-двійку нових шат, то пошукайте в Інтернеті розташування торгівельних центрів, а краще шопінг-молів, у місці, де Ви плануєте перебувати.
9. В багатьох країнах розвинута система ресторанів-буфетів. Платня в яких лише за вхід. Це допомагає зекономити більш ніж вдвічі, аніж похід до кафе чи ресторану.

10. Останнє правило найважливіше. Завжди майте хороший настрій. Не забувайте те, що ця поїздка, цей відпочинок — Ваш, і Ви повинні насолодитися їм сповна.

Богдана Шевченко