Є місця на Землі, куди, побувавши раз, обов’язково хочеться повернутися. Для когось це маленький будиночок біля озера, хтось обожнює пентхауз хмарочоса в шумному мегаполісі, а комусь до смаку намет на екзотичному острові… Як кажуть, кожному своє. Але безперечно всім подобається, щоб їхній відпочинок супроводжувався комфортною температурою повітря. Для тих, у кого саме цей чинник є пріоритетним, в Атлантичному океані біля узбережжя Африки є острів, на якому взимку температура не опускається нижче +20° C, а влітку не піднімається вище +25° C. Це найбільший із семи островів архіпелагу Канарських островів Тенеріфе, який через круглорічний теплий клімат називають «островом вічної весни» (Isla de la Eterna Primavera).
Тенеріфе сформувався 3 мільйони років тому злиттям трьох островів унаслідок вулканічної активності Тейде. Але найдавніше гірське пасмо на Тенеріфе піднялося з Атлантичного океану внаслідок вулканічного виверження ще 12 мільйонів років тому.
Перші ж люди на острові з’явилися приблизно між V століттям до н. е. і початком нашої ери. Їх називають гуанчі. До появи іспанців (1496 рік) вони були єдиними мешканцями острова і розвивалися в повній ізоляції, намагаючись найкращим чином адаптуватися до навколишнього середовища.
Версій походження назви острова декілька. За найпопулярнішою і загальноприйнятою, назва походить від двох слів «tene» (гора) і «ife» (білий). Так острів називали вихідці з острова Ла-Пальма. Після колонізації острова Іспанією, назву іспанізували, і відбулося об’єднання цих двох слів з додаванням звуку «р», що і дало звичну тепер назву «Тенеріфе».
Розваги
На Тенеріфе можна насолодитися і спокійним відпочинком, і гучними веселощами. Наприклад, міста Коста-Адехе, Лос-Крістіанос та Лас-Амерікас – досить «оживлені» курорти, відомі насиченим клубним життям. А Пуерто-де-ла-Круз чудово підходить для пасивного відпочинку «наодинці із природою».
Любителям грандіозних вуличних свят треба відправлятися на Тенеріфе в лютому. Це місяць головного свята острова – Карнавалу. За своїм масштабом він вважається найбільшим у Європі і другим у світі після бразильського карнавалу в Ріо. Карнавальні процесії проходять по всьому острову. Традиційно карнавал починається з обрання королеви. Святкова хода – наступний етап карнавалу. Вулицями міста рухаються яскраві процесії людей в масках і різнокольоровому одязі. Але це лише «репетиція» головної події карнавалу. Кульмінація свята – багатогодинний костюмований парад, супроводжуваний феєрверками і танцями до ранку. Завершується карнавал «похороном сардини»: величезну рибу із пап’є-маше, яка символізує дух свята, що минає, спалюють під «плач» невтішних «вдів» (зазвичай, це вусаті чоловіки). Для дітей проводять свій «міні-карнавал» з обранням маленької королеви і святковою ходою, тому якщо у вас є діти, сумувати вони точно не будуть.
Цікаві місця
Не лише в лютому, а й протягом усього року на острові є чим зайнятися, куди поїхати, на що подивитися. Прогулянки на яхті, катамарані чи водному мотоциклі можна чергувати з відвіданням цікавих місць.
Наприклад, піраміди Гуїмар. Це шість східчастих пірамід невідомого походження. Відкрив їх норвезький вчений і мандрівник Тур Хейєрдал у 1990 році під час свого візиту на Тенеріфе. Він висунув гіпотезу, що побудували їх гуанчі для церемоній, які пов’язані із культом Сонця. Піраміди астрономічно строго орієнтовані, а камені, з яких вони складені, були витягнуті з потоків вулканічної лави. З метою охорони та вивчення пірамід острова Тур Хейєрдал створив етнографічний парк «Піраміди Гуїмар», який можуть відвідати всі бажаючі.
А символом міста Санта-Крус-де-Тенеріфе є опера Аудіторіо-де-Тенеріфе. Побудована в 2003 році Сантьяго Калатравою, вона вважається одним з найвизначніших творів сучасної архітектури. Опера має дві тераси з видом на океан. У стінах Аудіторіо-де-Тенеріфе регулярно проходять такі культурні заходи, як «Тенеріфе-данс», «Атлантик-Джаз», «Світова музика», «Великі виконавці», виступи симфонічного оркестру Тенеріфе, оперний фестиваль. Іноді приміщення опери використовують для проведення конгресів, конференцій і показу фільмів.
Центром паломництва і найбільшим святилищем на Тенеріфе є базиліка міста Канделарії – храм освячений на честь Діви Марії, покровительки Канарських островів. Місцеві жителі двічі на рік – 2 лютого і 15 серпня – відзначають свято на честь Діви Канделарії. У ніч з 14 на 15 серпня церква залишається відкритою, і її відвідують тисячі паломників з усіх Канарських островів. Заходи в цей день також включають театральні вистави – появу Богородиці і ходу образу Діви Канделарії вулицями. Супроводжується свято народними гуляннями та феєрверком.
«Нерукотворна» пам’ятка Тенеріфе
Головна «нерукотворна» пам’ятка Тенеріфе – вулкан Тейде. Це найвища точка Іспанії (3718 м) і об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Гора є великим туристичним об’єктом, а на її схилах розташовується національний парк.
З якого б боку ви не під’їжджали до вулкану, дорога пролягатиме через вражаючі ландшафти природного парку, що нагадують то Місяць, то Марс, то нашу планету часів динозаврів. Не дивно, що свого часу тут знімали фільми «Мільйон років до нашої ери» і «Зоряні війни».
200 років тому натуралістові Олександру фон Гумбольдту знадобилося 29 годин, щоб піднятися на пік Тейде. У 1971 році туристам значно полегшили процес підняття на вершину вулкану, побудувавши фунікулер, який за 10 хвилин піднімається на висоту 3555 м. 164 метри, що залишилися, можна пройти пішохідною доріжкою. З верхньої точки підйому видно всі Канарські острови. Варто не забути взяти з собою теплий одяг, адже на вершині вулкану завжди холодно.
Боятися виверження вулкану не варто, адже Тейде зараз «спить», а останнє виверження відбулося в 1909 році, і значної шкоди нікому і нічому не завдало.
Тому, відвідуючи Тенеріфе, варто обов’язково піднятися на вершину його «нерукотворної» пам’ятки.
Флора і фауна
Побачити найбільшу колекцію папуг у світі, найбільший пінгвінарій та акваріум з понад 15000 морських і річкових жителів з усього світу можна в «Лоро Парку». Це і зоопарк, і цирк, і ботанічний сад під «одним дахом». На 135000 м² території саду розташувалися різноманітні екзотичні рослини, кактуси, більше 7000 пальм. Великим успіхом у відвідувачів користуються шоу морських левів у басейні ємністю 1200000 літрів і шоу дельфінів у найбільшому в Європі дельфінарії.
Не менш цікавий на Тенеріфе «Парк орлів». «Візитна картка» парку – шоу дресированих орлів та інших летючих хижаків, в якому пернаті артисти під відкритим небом демонструють глядачам свої таланти. На території парку є декілька спеціальних майданчиків – «мірадорів», із висоти яких можна зробити чудові панорамні знімки.
Ще одне місце, яке варто відвідати на острові, – «Музей метеликів» в місті Ікод-де-лос-Вінос. Це не просто музей, а науково-дослідницький центр, присвячений виключно вивченню метеликів. В музеї-центрі є сад, де на волі пурхають метелики, лабораторія для спостереження за гусеницями і лялечками, а також тематичний кінозал. Тут зібрано більше ста видів метеликів з Центральної Америки, Азії та Австралії. Залежно від пори року та календаря розмноження регулярно відбувається «зміна експозиції», тобто видове різноманіття метеликів в саду досить широке.
Якщо ж ви відчуваєте, що не встигнете відвідати всі визначні місця острова, ви можете побачити їх всі в мініатюрі у парку «Pueblo Chico» («Маленьке містечко») поблизу міста Ла-Оротава. Тут на площі 20000 м² представлені копії найвідоміших канарських архітектурних споруд і краєвидів у масштабі 1:25.
Цінова політика
Про те, скільки повинно бути в гаманці, щоб добре відпочити на Тенеріфе, розповіла організатор проекту «Tenerife from Ukraine» («Організація Індивідуальних Подорожей На Канарські Острови») Інна Стемковська:
«Спілкуючись з друзями, близькими, знайомими і незнайомими мені людьми я часто чую несправедливий стереотип, що Канарські острови – це дороге, далеке і недоступне місце для простої людини без десятків тисяч доларів у кишені. Доведеться розказати вам правду. Таке унікальне місце Землі заслуговує, щоб про нього не говорили стереотипами. Чудово відпочити тут можуть точно не лише міліонери. Тож основну частину вартості поїздки складають авіапереліт і житло. Зазначу, що житло на острові порівняно з континентом недороге. Вартість житла на півдні і півночі острова відрізняється, і сам південь та північ острова мають яскраві відмінності. Південь більш туристичний, тому і ціни там в основному вищі. Але можна знайти як люксові, так і бюджетні варіанти (також з хорошими умовами проживання). Що стосується авіаперельотів, то немає однієї конкретної ціни. Вона постійно змінюється, тому радимо планувати поїздку заздалегідь. Так ви зможете підібрати найбільш оптимальний варіант. Варто врахувати ціну шенгенської візи, адже потрапити на Канарські острови ви зможете лише з нею. Оскільки ціна коливається, її краще дивитися безпосередньо на сайті посольства Іспанії. Якщо взяти готель з середніми умовами і середню ціну авіаквитків, то відносна вартість поїздки (не включаючи розваги) на 10 днів для двох становить приблизно 1200–1500 $.
Нескінченно довго можна говорити про те, чим зайнятися на Канарських островах: навчитися серфінгу в Атлантичному океані, помилуватися на канарську архітектуру, покуштувати страви канарської кухні, спробуваати королівські вина, порибалити в океані, проїхатися крутим «серпантином», поїсти фрукти в горах, політати на параплані, побувати в реліктових лісах епохи динозаврів, влаштувати пікнік на яхті… і це далеко навіть не половина списку! Тож сумувати на «диво-острові» ви точно не будете. Навіть якщо ви любите просто ніжитися на сонечку, то й така можливість у вас безперечно буде, адже тут, як і у відомій пісні «Чунга-чанга», «лето круглый год».
Богдана Оханська