Найвищий у світі хмарочос, єдиний на планеті семизірковий готель, найбільший акваріум, штучні архіпелаги The World та Palm Islands — все це розташовано у місці, де ще 10 років тому була пустеля. Сьогодні Дубай без перебільшення вважають найрозкішнішим містом у світі. Як невеличке поселення за одне десятиріччя перетворилося у надсучасний мегаполіс та чому сьогодні відбувається так званий «дубайський туристичний бум»?
Щороку до найбільшого міста Об’єднаних Арабських Еміратів приїздить на відпочинок близько 10 мільйонів туристів. У туристичних агенціях дубайський аншлаг: тури до Дубаю становлять 50 % з-поміж всіх пропозицій українських тур-операторів. «Ситуація із неймовірною популярністю Дубая нашу агенцію дивує вже більше ніж півроку. До 2012 року це місто ніколи не було таким популярним серед українських туристів», — ділиться Олексій Костин, працівник одного з українських туристичних агентств. У світі ж мегаполіс став популярним трішки раніше — приблизно у 2008 році. Дубай одразу ж здобув славу міста багатства та розкоші. Як же невелике пустельне поселення перетворилося на найбільше місто Близького Сходу?
Містечко, яке видобувало перли, стало перлиною Арабських еміратів
До 1940-х років Дубай був невеликим поселенням. Місцеві жителі займалися переважно видобутком перлин, які обмінювалися на їжу. Але коли в Японії навчилися виробляти перли штучним способом, потреба в натуральних прикрасах майже зникла. Цей факт викликав у Дубаї кризу. Докорінно ситуацію змінило відкриття покладів нафти: відразу після цього почалася «хвиля забудов» в Дубаї. Й сьогодні це місто неможливо уявити без будівничих кранів: Дубай, здається, є рекордсменом за кількістю недобудованих об’єктів.
Сьогодні Дубай відомий нам, перш за все, як найбільший торговий центр Близького Сходу та чудовий курортний регіон. Акцент на туристичний бізнес тут почали робити порівняно недавно, але за кількістю туристів протягом року Дубай може конкурувати з найбільшими містами світу. Що ж очікує туристів у Дубаї?
Спекотно або дуже спекотно
Коли б ви не приїхали в Дубай, вас зустріне яскраве, палюче сонце. Небо в цьому місті безхмарне 360 днів на рік. Дощі — явище рідкісне, тож парасолька для місцевих — річ невідома. Влітку температура досягає 50 градусів за Цельсієм. ОАЕ — це країна, життя в якій неможливо уявити без кондиціонерів. Всі приміщення в місті, таксі, метро та навіть невеликі торгові лавки на базарах мають кондиціонери. У середньому, мешканці двокімнатної квартири щомісяця сплачують до 100$ лише за роботу охолоджувачів повітря.
Аморальні туристи моральної держави
Дубай — мусульманське місто, що і зумовлює ряд локальних культурних особливостей. Чи потрібно їх дотримуватися туристам? Відповідь однозначна — так. Хоч за останні п’ять років корінне населення поступається туристам своїми традиціями, все ж правила та покарання за їх недотримання залишаються досить суворими. Політика місцевої влади у цьому питанні зводиться до формулювання «Не нашкодь місцевим своєю поведінкою». Себто, якщо комусь із місцевого населення поведінка туриста здасться занадто відвертою, моральна поліція за наявної скарги може покарати вільнодумців. Як поводитися, щоб не втрапити до халепи?
Дівчатам тут не слід носити спідниць вище коліна та речей, які оголяють плечі та зону декольте. Плакати із написом «Поважай місцеві звичаї — одягайся пристойно» висять чи не на кожному кроці. Звісно, для туристок немає потреби одягати хиджаб, але гардероб для поїздки у Дубай варто обрати якомога скромніший. Путівники радять красуням брати з собою побільше довгих спідниць і відносно закритих блуз.
Молодятам, які приїхали в Дубай на медовий місяць, краще стримувати свої емоції в громадських місцях. Вето місцеві традиції накладають навіть на поцілунки в щічку, тримання своєї леді за талію та інші прояви уваги. Людям гомосексуальної орієнтації, які приїхали в Дубай, потрібно бути особливо обережними, адже тут і сьогодні гомосексуалізм карається смертю.
Але є й позитив для європейських туристів у дубайських традиціях: тут можна не турбуватися про свою безпеку. Дубай вважається дуже безпечним містом, рівень злочинності в якому неймовірно низький, що зумовлено, знову ж таки, релігією.
Вибачте, а хтось тут говорить арабською?
Якщо ви вивчаєте арабську і хотіли би попрактикувати свої мовні навички у арабськомовному середовищі, то Дубай — це найгірше місто для такої мовної практики. Більшість населення тут говорить англійською.
Американізація Дубаю відбулася не лише в мовній сфері. Система роботи закладів харчування, освіти, облаштування парків та планування будинків — все носить на собі відбиток американської культури. Можливо, це пов’язано з тим фактом, що найбільшу частку фінансових ресурсів у розвиток міста вкладають американські інвестори.
«Парніша, поїдемо на таксо!», або мрія Еллочки Людоїдки
Транспортна система Дубая вважається однією з найкращих в Азії. Незважаючи на нове унікальне метро, місцеві жителі та туристи воліють користуватися особистими автомобілями або ж таксі.
Таксі в Дубаї — не лише порівняно дешевий вид транспорту, але й дуже зручний. Ввічливі водії, переважно індуси або пакистанці, працюють за єдиним державним тарифом. Є в Дубаї і спеціальне жіноче таксі. Вони призначені виключно для представниць слабкої статі, пофарбовані в рожевий колір, а водії-жінки носять рожеву уніформу. Такі таксі можна побачити біля пологових будинків, більшості торгових центрів і лікарень.
Метро в Дубаї побудували зовсім нещодавно — у 2009 році. Пасажиропотік місцевої підземки набагато нижчий від Київської і становить лише 135 тисяч людей на день (для порівняння в Києві щодня метро користуються більше 2 мільйонів осіб). Метрополітен працює з 6 ранку і до 11 вечора щодня, окрім п’ятниці — молитовного дня.
Насамкінець, залишається такий екзотичний вид транспорту, як маленькі місцеві човники – абраси. Абраси з’єднують два береги Дубаю і перевозять пасажирів від Ринку спецій (Дейра) до Старого базару (Бар Дубай). Переправа, що займає кілька хвилин, коштує всього 1 дірхам, себто десь 2 гривні.
Якщо серед усіх видів транспорту для вас найріднішим є «11 трамвай», тобто пересування пішки, Дубай швидко ліквідує таке захоплення. Річ у тім, що місто абсолютно не пристосоване для прогулянок: тротуарів обабіч дороги чи бодай стежечок ви не знайдете. І не дивно, адже більшу частину року в Дубаї тримається висока температура, за якої прогулянка може здатися екскурсією пеклом.
«Дітям — морозиво, бабам — шопінг»
Дубай справді можна вважати центром світового шопінгу, адже сюди стікаються товари з усього світу. Відомі світові бренди, престижні аксесуари, стильні колекції одягу, ексклюзивна парфумерія, дизайнерські предмети інтер’єру — все, що душа забажає, аби тільки гаманець був повний місцевою валютою — дірхамами. Наявність такого величезного асортименту товарів з усіх куточків земної кулі пояснюється відсутністю податків. Все, що необхідно — заплатити 4 % мита на кордоні. Безліч магазинів, салони краси, кафе і ресторани, парки та спортмайданчики, навіть кінотеатри — ось що чекатиме на відвідувачів дубайських молів. Найбільший торгівельний центр у світі знаходиться в Дубаї і носить назву Dubai Mall. Паркувальних місць біля центру так багато, що подейкують, ніби один турист забув місце, де поставив машину, і шукав його щодня протягом тижня.
Напевно, неможливо уявити собі східну країну без ринку. Звичайно, в Дубаї для шопінгу теж є такі місця. Одним з найвідоміших ринків в Еміратах є Gold Souk — Золотий базар. Золото вищої проби тут можна купити за найнижчою у світі ціною — 8 доларів за грам. Лабіринт з вузьких вуличок вразить туристів великою кількістю дорогоцінних прикрас та аксесуарів. За традицією справжніх базарів, фіксована ціна на товари не вказується. Зазвичай вартість визначає сам продавець, а отже, сміливо можна торгуватися.
Що побачити?
Прагнення арабів мати щось «най-най» абсолютно втілено в архітектурних дивах Дубая. Перелік місць, які варто побачити в найбільшому місті Арабських Еміратів перенасичені префіксом «най», що лише стимулює туристів побачити всі перелічені нижче місця.
- Бурдж Халіфа — найвищий хмарочос у світі, офіційно відкритий 4 січня 2010 року. Його висота складає 828 метрів, а має він 163 поверхи.
- Бурдж аль-Араб — єдиний семизірковий готель у світі, має форму вітрила. Вважається найрозкішнішим і найдорожчим готелем планети.
- Фонтан Дубай — один із найбільших і найвищих музичних фонтанів, розташований поруч із хмарочосом Бурдж Халіфа.
- Найбільший акваріум світу, розташований в найбільшому торгово-розважальному центрі Близького Сходу, «Дубай».
- The World — архіпелаг біля узбережжя ОАЕ у формі континентів Землі.
- Palm Islands — група штучних островів. Тут діє 5-ти кілометрова монорейкова дорога, перша на Близькому Сході.
- Гірничий курорт Ski Dubai — перший гірський комплекс під накриттям на Близькому Сході; один з найбільших в світі штучних курортів, його площа становить 22,5 тисячі кв. м. (площа 3-х футбольних полів). Курорт цілорічно вкритий штучним снігом. Може вмістити півтори тисячі відвідувачів.
- Бастакія — старе місто. Більшість тутешніх будівель були побудовані наприкінці XIX – початку ХХ століття. Колись тут селилися заможні купці з Персії. Сьогодні цей район активно реставрують.
Словами одного із персонажів фільму «Пляж», спасіння від втоми — у подорожах. Особливо, коли їдеш відпочивати з родиною. «Я завжди раджу своїм клієнтам їхати туди, де відпочити може вся сім’я», — каже Олексій Костин і додає, — «Дубай — ідеальне місце для родинного відпочинку: мами щасливі від шопінгу, дітки — від неймовірної кількості атракціонів і небачених споруд, татусі насолоджуються місцевою кухнею. Влаштувати собі маленьке літо серед холодриги — найкращий ляпас несприятливій погоді».
Карина Корейба