Через повномасштабне російське вторгнення, багато українців знаходять тимчасовий або постійний прихисток в інших країнах Європи. Найбільше біженців прийняла наша західна сусідка – Польща. Там у середині весни кількість українських біженців сягнула 2,5 мільйонів людей. Звісно, зараз багато хто повертається додому, а деякі продовжують свій шлях далі.


Ті, що залишилися, займаються не тільки робочими та побутовиим справами, але й культурно розвиваються. Вони насолодужуються (наскільки це можливо в сучасних реліях) пам’ятками архітектури. Ми представимо незвичайні місця у столиці Польщі – Варшаві. Там ви зможете зробити нові фото, прогулятися та отримати позитивний настрій, очікуючи на нашу перемогу.

Будинок Керета

Це не тільки найвужчий будинок у світі, але й художня інсталяція. Ця унікальна двоповерхова художня конструкція є своєрідною вставкою між двома будівлями. Вони представляють різні історичні періоди Варшави: одна будівля часів до Другої світової війни, а інша — післявоєнна. Будинок названий на честь ізраїльського письменника Етгара Керета, батьки якого пережили Голокост у Польщі. Будинок Керета – символ заповнення порожнечі та примирення з минулим.

Як його знайти: це простір між будинками на вулицях Chłodna, 22 та 74 Żelazna.

Якщо ви хочете відвідати будівлю зсередини, потрібно дізнатися про дні відкритих дверей. У вас є два варіанти: перевірити сторінку на Фейсбуці: https://www.facebook.com/domkereta/?fref=ts

Або надіслати електронний лист на адресу domkereta@gmail.com.

Більше інформації ви знайдете на офіційному сайті на www.kerethouse.com

Чарівне вікно

Називається воно Фотопластикон. Як тільки ви переступите його поріг, вас перенесуть у минуле. Це велика кімната зі пристроєм, оточеним стільцями. Він дозволяє дивитися тривимірні фотографії. Фотографії не випадкові, а складають мініфільм. Кожного разу випадає різна історія, створена зі старих чорно-білих фотографій (в їхньому архіві понад 3000 фотографій). Ви можете потрапити на розповідь про Варшаву в різні історичні моменти, експедиції, різні країни, легенди.

Саме місце досить незвичайне. Воно відкрите у Варшаві з 1905 року. Це єдиний Фотопластикон в Польщі і один з небагатьох у світі.

Де: Al. Jerozolimskie 51

Працює: середа-неділя, 10:00-18:00. Вхідний внесок 4 злотих (1 євро). У четвер вхід вільний.

Вебсайт: www.fotoplastikonwarszawski.pl

Музей неонів

Це справді унікальне місце, в якому ви поринете в естетику соцреалізму в Польщі. У цьому музеї ви знайдете історичні неонові вивіски з «кампанії неонізації» 60-70-х років.

За комуністичних часів неонові вивіски мали зовсім інші функції, ніж вивіски в капіталістичних країнах. У той час як у західних країнах можна було вільно встановлювати неонові вивіски як рекламу для просування бізнесу та брендів, у Польщі, з централізовано контрольованою комуністичною економікою, неонові вивіски не були комерційними. Вони скоріше служили декоративними елементами в міському дизайні і мали інформувати людей про суспільно важливі місця. Крім того, неонові вивіски вважалися формою польського прикладного мистецтва і, як можна здогадатися, їх встановлювали на будівлях згідно з національним планом «неонізації».

У цьому музеї можна знайти незвичайні неонові вивіски мотоциклетних і автомобільних заводів, квіткових магазинів, публічних бібліотек, вокзалів і кінотеатрів. Вони створені польськими художниками.

Де: Mińska 25, Warszawa (фабрика Сохо, буд. 55)

Працює: середа-неділя, 12:00-17:00. Вартість входу: 10 злотих (2,5 євро).

Вебсайт: www.neonmuzeum.org

Варшавський музей комп’ютерів та ігор

Тут ви можете побачити понад двадцять класичних комп’ютерів з 1970-х до початку 2000-х років. Серед них такі машини, як знаменитий Commodore 64 або Amiga 500. Майже всі комп’ютери в музеї функціональні, і відвідувачам дозволено грати на них у старовинні відеоігри! У музеї є сотні класичних ігор. Наприклад, такі знамениті, як Mario Kart, Donkey Kong Country або Pac-Man. Щоб забезпечити справжній ігровий досвід, комп’ютери музею під’єднані до класичних джойстиків і моніторів з електронно-променевою трубкою.

Варшавський музей комп’ютерів та ігор розташований у підземному переході на Niepodległości Avenue у павільйоні № 1.

Парк Лазенки

Він також відомий як Парк Королівських купалень. Це найбільший парк у Варшаві. Спроєктований як парк у 17 столітті, він з часом перетворився на місце для вілл, пам’ятників і палаців.

Палац на острові — це головна будівля парку, розташована на Королівській дорозі в центрі Варшави. Сьогодні цей палац є скарбницею картин, зібраних польськими королівськими особами, та статуй найбільших правителів країни.

На острові також розташований греко-римський амфітеатр 1793 року. У парку можна знайти більше палаців і оранжерею 18 століття.

Щоб потрапити на атракціони, необхідно придбати комбінований квиток, який дає змогу потрапити до Палацу на острові, Старої оранжереї, Палацу Мишлевицьких, Офіцерського кадетського училища, а також – лише з травня по вересень – до Білого павільйону та Водонапірної вежі.

Квиток коштує 40 злотих для дорослих, 20 злотих для пенсіонерів і лише 1 злотих для дітей до 7 років і студентів до 26 років. До ботанічного саду потрібен окремий квиток, як і до Музею полювання та верхової їзди.

Однак це не єдині цікаві, унікальні та мальовничі місця у Варшаві. Це історичне місто славиться ще багатьома іншими пам’ятками. Щоб їх відвідати, знадобиться чимало часу. Тому поки сонячна погода, не варто зволікати.

Юлія Медведь