Замок Шарлоттенбург вважається наймасштабніший серед палацових комплексів бранденбурзьких курфюрстів, прусських королів і німецьких імператорів в Берліні. Був збудований за наказом дружини Фрідріха I, королеви Софії Шарлотти. Головний вхід в замок має 48-метровий купол, прикрашений позолоченою статуєю Фортуни та також є одним із символів столиці.


У головному крилі будівлі знаходяться розкішні кімнати Фрідріха. Незвичайну увагу привертає зал прийомів — величезний хол з високими склепіннями, нішами і барельєфами.

У кінці західного крила розміщено порцеляновий зал, який може пишатися чудовою колекцією китайської порцеляни. У цьому ж корпусі замку розташована Велика оранжерея, побудована в 1709—1712. Зруйнована у часи Другої світової війни, вона була повністю реконструйована і тепер її використовують задля проведення урочистих вечорів та концертів.

Зі східного боку палацу розміщений літній будиночок в італійському стилі — павільйон Шинкеля, де виставлені на показ малюнки та начерки художників ранніх 1800-х. Деякі з них були створені самим Шинкелем.

Трохи історії

У 1694 році майбутня королева Пруссії Софія Шарлотта повернула своєму чоловікові Капутський палац, який як виявилося розташований для неї занадто далеко від Берліна. Тому при пошуках нового місця для свого маєтку зупинила вибір на землі біля річки Шпрее. Проте збудований палац виявився замалим для королеви, аби залишатися в ньому весь літній сезон, тому у 1702-1704 роках за проектом Еозандера було проведено перше розширення.

Після непередбачуваної смерті королеви в 1705 році палац Літценбург і довколишнє село – з якого бере свій початок однойменне місто і округ Берліна – отримали на її честь назву: Шарлоттенбург. Тоді Фрідріх вирішив обрати своєю основною літньою резиденцією Шарлоттенбург і проводити в ньому державні заходи. За часи свого правління Фрідріх I наказав побудувати Велику оранжерею, яка стала західним продовженням будівлі.

За часів правління «короля-солдата» Фрідріха Вільгельма I, якому було не до вподоби марнотратне життя його батьків на деякий час призупинив подальше розширення будівлі.

Відразу після коронації у 1740 році Фрідріх II велів облаштувати в палаці кімнати для себе, своєї дружини Єлизавети Христини та інших членів королівської родини, а до 1747 року за планами німецького архітектора Кнобельсдорфа був завершений прибудований зі сходу Новий флігель симетрії.

Під час окупації Берліна в 1760 році  споруду повністю розграбували. Проте завдяки Фрідріху, який одразу наказав відновити все зруйноване у його колишньому вигляді (крім деяких картин, які були зовсім втрачені) замок було врятовано. Він також розпорядився, щоб його літню резиденцію перебудували в етрусько-китайському стилі.
На роки правління Фрідріха Вільгельма III припадає будівництво в парку названої Мавзолеєм усипальниці для померлої Луїзи, а також будівлі Нового павільйону.

Останній з Гогенцоллернов, який зробив  палац своєю резиденцією, став Фрідріх III, після чого він існував лише для прийому гостей імператорської сім’ї і був відкритий для відвідувань широкому загалу.

Під час Другої світової війни палац не працював, а весь пересувний інвентар був вивезений в інші палаци, аби уникнути безпосередніх бойових дій та зберегти найцінніші речі. При нальотах авіації союзників у листопаді 1943 і лютому 1945 року, а також у боях наступаючої Червоної Армії палацовий комплекс зазнав сильних руйнувань: у парку вцілів один Мавзолей, а інші будівлі зберегли лише зовнішні стіни. На той час, ступінь руйнації оцінювалася в 60 %. Однак вибір між варіантами повного зносу палацових руїн, збереження їх як доказу військових руйнувань чи реконструкції палацу було зроблено на користь останнього.

Найзручніший спосіб дістатися до палацового комплексу — з берегу річки Шпрее ходять наступні автобуси: № 109, 309 та М45 – до зупинки «Schloss Charlottenburg». Або ж сісти на найближчу станція метро U-Bhf-Richard-Wagner-Platz, яка розташована в 0,8 км від будівлі палацу. Від неї до Шарлоттенбурга неважко дійти пішки.
Станом на 2022 рік вхід до Старого замку коштує €12.

 

Бажаємо Вам надихаючої та цікавої екскурсії Берліном.

Wir wünschen Ihnen eine inspirierende und interessante Tour.

Діана Гасюк